Hei!! minulla olisi tässä pari kysymystä..
1) mistä voisi johtua kun miulla on noin 10viikkoa vanha kääpiöhamsteri talvikko poika niin se on ruvennut kävelemään omitusesti loikkii aivan kuin jänis astuu nopeasti vasemmalla jalallaan.. aivan kuin polkee sillä..
juoksu pyörässä se juoksentelee eikä näytä kärsivän muuten se on täysin terve mutta miuta jäi vaivaamaan että onkohan tuo jotain vakavaa..
2) mistä tietää milloin hamsterin kynnet ovat liian pitkät??
3)hamsterini lenni kay juomassa aika usein joskus se saattaa juoda 5kertaakin päivässä.. onko normaalia kuinka paljon kääpiöhamsteri painaa suunnilleen..?? :o
kiitos jo etu käteen..
1) mistä voisi johtua kun miulla on noin 10viikkoa vanha kääpiöhamsteri talvikko poika niin se on ruvennut kävelemään omitusesti loikkii aivan kuin jänis astuu nopeasti vasemmalla jalallaan.. aivan kuin polkee sillä..
juoksu pyörässä se juoksentelee eikä näytä kärsivän muuten se on täysin terve mutta miuta jäi vaivaamaan että onkohan tuo jotain vakavaa..
2) mistä tietää milloin hamsterin kynnet ovat liian pitkät??
3)hamsterini lenni kay juomassa aika usein joskus se saattaa juoda 5kertaakin päivässä.. onko normaalia kuinka paljon kääpiöhamsteri painaa suunnilleen..?? :o
kiitos jo etu käteen..
Vastaukset 6
Vanhimmat
1)"astuu nopeasti vasemmalla jalallaan"? Se, että hamsu loikkii ei ole erikoista, mutta mitä tuo tarkoittaa. Vain vasemmalla vai? Paha sanoa, kun en tiedä tarkalleen, miten hamsu astuu. Voisiko jalka olla poikki tai vinksahtanut paikoiltaan? Hamsterit ovat sitkeitä ja juoksevat juoksupyörässä vaikka jalka olisi katki. Se ei siis todista mitään. Millainen juoksupyörä sillä on? Onko siinä pinnat vai onko se umpipyörä? Jos pyörä on pinnallinen eikä sitä ole paperoitu, niin hamsu voi olla loukannut jalkansa pyörässä.
2)Siitä, että ne ovat liian pitkät. Näin yksinkertaisesti. Jos kynnet ovat liian pitkät, ne vääntyvät vinoon kun hamsu astuu tassulla.
3)Annatko hamsulle tuoreruokaa ja kuinka usein? Tuoreruoan määrä määrää juomapullosta juomisen. Jos sitä antaa vähän hamsu juo juomapullosta paljon, jos taas paljon hamsu ei juurikaan juo pullosta. Jos vettä alkaa kulumaan päivässä pullokaupalla (yksikin pullo on paljon), niin hamsulla saattaa olla sokeritauti.
Kääpiöhamsteri painaa lajista, sukupuolesta ja yksilöstä riippuen n.40-70G.
hei! eli se ei kunnola käytä vasenta jalkaansa vaan ikään kuin jo sanoin polkee sillä.. vertasin sen kävelyä toisen hamsterini kävelyyn se poikkeaa siitä.. aika paljon.. :( juoksu pyörä on sellainen missä ei ole pinnoja ja se on muovinen.. eli umpipyörä.. kuuluuko hamsterin olla pullea vai sellainen kaponen toinen hamsterini miki joka kävelee normaalisti on kapea.. kun taas lenni on pulskempi.. luin jostain täältä että ruoka kuppien pitäisi olla alhaalla kun meillä on häkissä 2 tasoa niin onko se totta.. ja jos on niin mikä syy siihen on? :o kiitos taas etukäteen.. :D
Ruokakupit saavat olla missä itse haluat. Vanhalle hamsulle kannattaa kuitenkin laittaa purukerrokseen, jotta sen ei tarvitse ryömiä ylös asti. Nuorelle ruokakuppi voi hyvin olla vaikka ylimmässä kerroksessa.
Voisiko hamsu sitten jotenkin muuten voinut loukata jalkansa? Tuo kuulostaa siltä, että hamsu eristaa jalkaansa jostain syystä. Vai onko näin? Antaako se koskea siihen?
Hamsut ovat kaikki omanlaisia ja erimuoitoisia.
Hei taas.. kyllä hamsuni antaa koskea jalaansa.. muuten oliko tuo paino jonka laitoit tuohon edelliseen viestiin niin kääpiöhamsteri talvikkojen vai joidenkin muiden hamsteri lajien paino kun punnitsin hamsterini se painoi noin 25g ja sen maha laahaa melkein maata.. ?? :O
Oma talvikkoni painaa muistaakseni noin 60 g ja on hyvin pulska. Iso campbellini painaa 65g (uros, joten se on ihan normaalipaino) ja pienikokoinen campbellini painoi vajaa 60g. Kuinkahan vanha hamsusi on ja millaisella vaa'alla punnitsit? Miten voi olla 25g?!? Poikanen painaa tuon verran (tai sitten kyseessä vain on pieni talvikko (omani on ISO)).
Mahan kuuluu "laahata" maata, sillä hamsuilla on hyvin lyhyet jalat.
voim olla että vaaassa oil jotain vikaa pitää kokeilla jollakin toisella vaa alla.. :)