Tahtoisin tietää, onko 160 cm pitkällä naisella ylipäätään minkäänlaisia mahdollisuuksia ammattiin? Onko teillä kokemuksia asiasta/työkavereina lyhyempiä? Luulisi, että korkokengät jalassa hieman vähempikin riittäisi.. *huokailee epätoivoisena* Muuten saattaisin kurssille päästäkin, mutta kun on tuo pituus mikä on.
Ja sitten toinen kysymys. Pääsisiköhän matka-oppaan (tai sitten matkatoimistovirkailijan) koulutuksella lentoemännäksi? Esimerkit aiemmista koulutuksistanne olisivat tosi tervetulleita.
Suuri kiitos niille, jotka viitsivät vastata! :)
Ja sitten toinen kysymys. Pääsisiköhän matka-oppaan (tai sitten matkatoimistovirkailijan) koulutuksella lentoemännäksi? Esimerkit aiemmista koulutuksistanne olisivat tosi tervetulleita.
Suuri kiitos niille, jotka viitsivät vastata! :)
Vastaukset 5
Vanhimmat
...lentoyhtiöstä! Jos lentoyhtiön pituusraja on 163cm, niin et pääse. Ei lääkärit anna olla korkokengät jalassa mittauksessa!
Ja ei siellä lennollakaan olla 10cm koroilla! ;)
On alalla paljon entisiä matkaoppaita/virkailijoita.Mutta valitettavasti pituus/terveys(allergiat yms.)/näkö karsii aika monia hakijoita pois jo alkumetreillä. Kaikkeensa on syynsä.
Lue tältä palstalta tarkemmin mitä mieltä ammatista ollaan ja mieti sitten haluatko tähän hyljeksittyyn joukkoon;) No, vitsi vitsinä mutta pituusraja taitaa yleensä olla 163cm, joihinkin yhtiöihin voi ehkä olla alempi. Ala lentäjäksi, silloin on parempi olla lyhyt.
Pituusrajat tosiaan vaihtelevat; AY:lle kai 162 cm nykyään, mutta esim. monille brittiyhtiöille riittää vähempikin, 158-160 cm. Käy eri lentoyhtiöiden rekrytointisivuilla, kyllä ne siellä ilmoitetaan. Tavallaan ne pituusrajat on vähän epäreiluja, kun pidemmätkin ihmiset joutuvat silti kurottelemaan, että ylettyvät kaappeihin ja hattuhyllyihin. Mutta johonkin kai se raja vaan täytyy vetää. Kaikesta asiakaspalvelukokemuksesta on hyötyä hakuvaiheessa, mut lisää pituuttahan se ei kellekään tuo.
Itse suoritin restonomi-koulutuksen,ja varmastikaan siitä ei ainakaan ollut mitään haittaa. Lienee niin, että jos pituusraja on 162cm, niin siitä ei jousteta. Ainakaan Finnairilla. Viime vuosina Finnairin pääsyvaatimukset ovat tiukentuneet huomattavasti, ja esim. mitään allergioita ei suvaita. Pääsyvaatimukset muutenkin ovat haasteelliset, ja pelkkä kielitaito ei riitä, vaan hakija testataan mm.erilaisilla psykologisilla testeillä yksilö-ja ryhmähaastatteluilla. Mutta, parhaat kuitenkin pääsevät! Yleensä sisäänpääsyprosentti on n. 10-20% hakijoista.
Finnair on tasokkain ja samalla vaikein päästä sisään. Onhan tietty muitakin yhtiöitä, mutta miksi ei kannattaisi yrittää laatuyhtiölle. Muissa yhtiöissä kun eivät TES, palkat, vapaat ja muut ole ihan kunnossa verrattuna Finnair, SAS, BA jne kaltaisiin yhtiöihin! Muissa saa tehdä hieman samantyyppistä hommaa pienellä palkalla, epäinhimillisissä olosuhteissa.