Huomenna päävalmentaja Lingren julkistaa syksyn MM-joukkueen. Kr.room. lähtee täysi joukkue ja vapaaseen 2 tyttöä. Mielenkiinnolla odotetaan valintoja eritoten 66kg, 74kg. Nyt on otettu järki käteen tuossa vapaan miesten ulkomailla kuskailussakin.
Huomenna julki MM-joukkue
juunas
163160
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ja kummallakohan on ihan oikeasti paremmat saumat menestyä, Olmalan Jarilla vapaan 84 kiloisissa vai Hietaniemen Ramilla krekon 96 kiloisissa? Rami on mukava kaveri, mutta ihan ylimääräinen mies joukkueessa, ei mitään tekoa MM-molskilla. Ja eikä tilanne yhtään muutu, vaikka Kortesmäki olisi joukkueessa.
Rahantuhlausta pistää täysi joukkue, vaikka onhan siellä sitten Nallelle lämmittelykaveri omasta takaa.
kaveri puhuu asiaa
Lähettäkää kummatkin HIETANIEMI ja OLMALA!
Säästäkää ne rahat kotimaan lennoista eikä MM paikoista!
Olen samaa mieltä että vapaan miesten näytöt eivät riitä MM kilpailuihin.
Siitä voi syyttää yksinomaan painiliiton huonoa panostusta vapaapainiin.
-Kaikki lupaavat Suomalaiset vapaapainijat ovat lopettaneet lähes heti seniori ikäisiksi tultuaan.
-Senioreita viedään ulkomaan leireille ehkä pari kertaa vuodessa ja silloinkin ilman valmentajaa.
Suomessa he eivät kehity junioreiden ja kadettien kanssa painiessa.
Siinä kehittyy kadetit ja junnut, eivät seniorit.
Loppuuko kehitys siksi seniori ikään tultaessa kun ei saa kovaa harjoitus vastusta!????????
-Valmennus keskitetty liikaa junioreihin ja kadetteihin.
-Eli ei sitä menestystä voi odottaa jossei lajiin panosteta.
Osuit asian ytimeen. Painiliitto tai muutama sen nokkamies on poliitiikalla asettunut vapaapainin kehityksen jarruksi. Painijoita ei voi syyttää, he ovat vain systeemin uhreja. Olen kuullut, että vireillä on oma vapaapainiliitto. Se veisi hommaa eteenpäin.
Kuulemma 6-8 seuraa on jo valmiina siihen ja niistä seuroista löytyy 500 lisenssiäkin !!!
Toivottavasti tuo heitto omasta liitosta on pelkkä vitsi. Se nyt tästä vielä puuttuisi, jotta Suomeen perustettaisiin vapaapainiin oma liitto.
Parempi on saada asiat kuntoon yhden liiton sisällä, kuin lähteä perustamaan vapaapainille omaa järjestöä. Itse kyllä olen aina pitänyt enemmän vapaasta, mutta en missään nimessä lähtisi painiporukkaa jakamaan kahteen uuteen leiriin.
Eiköhän niitä leirejä ole jo nyt ihan tarpeeksi. Ja sitä paitsi, kansainvälinen painiliitto hyväksyy vain yhden jäsenen per maa, joten sitten se vapaapaini vasta kansallista touhua olisikin.
Ei kannata pojat paskoo omaan pesään . Pekka puhuu asiaa.
Loistava ajatus "vapaapainijoille oma liitto".
Tuskinpa kuitenkaan paljon kansainvälisiä otteluita tulisi, kun kansaiväliseen liittoon voi kuulua käsittääkseni vain yksi lajiliitto.
Voidaanhan maailmalle perustaa oma vapaapainiliitto. Ja jos ei siellä tulisi menestystä voitaisiin syyttää omaa vapaapainiliittoa huonosta panoksesta vapaapainiin, sillä eihän syy ole ikinä painijoissa.
Jos vapaapainissa on panostettu kad ja jun-painijoihin, niin panostus ainakin kesän arvokisojen tulosten perusteella on liian pientä. Saivatko yhtään voittoa kad ja jun EM-kilpailuista? Suomessakin pitäisi vain toimia Ruotsin mallin mukaisesti, niin tulostakin tulee....eli panostus vain krekoon ja naispainiin.
Ruotsi on muuttamassa takaisin Suomen malliin. Pitäisikö meidän mennä taas 10 v perässä Ruotsia.
SYY: 2012 olympialaisissa todennäköisesti vain vapaapaini ja naispaini
Ja aina Hannu heittämässä Bensaa liekkeihin.
On ja pysyy...kukapa nyt panostaisi vapaaseen, joka kuihtuu koko ajan muuallakin kuin pohjoismaissa ja euroopassa. Jopa Suomessakin ex-vapaaseurat kuten HPM panostaa jo järkevästi krekoon. Toki vapaata harrastetaan vielä järkevästi seuratasolla Ruotsissakin.
v 2012 kisoissa on siis toivottavasti miehilläkin
vielä vapaa mukana
On turha puhua liiton panostuksesta cadettien ja junnujen osalta, jos seurat maksavat koko reissun (myös valmentajien ja tuomareiden osuuden). Arvostelu saavutetuista voitoista jne. ei vie painia eteenpäin. Kun valinta on tehty, annetaan arvo jo sille, että pääsee edustamaan Suomea. Se on cad ja junnu ikäiselle saavutus sinänsä ja motivoi eteenpäin. Mielestäni silloin, kun seurat maksavat reissut, pitäisi joka sarjaa valita painija niin krekossa kuin vapaassakin.
ON NIITÄ VOITTOJA TULLUT AIKAISEMMILTA VUOSILTA KADETEISSA JA JUNNUISSA.
TÄMÄ VUOSI NYT MENI HUONOSTI TÄRKEIMMISSÄ KILPAILUISSA. ON KREIKKALAISELLAKIN OLLUT NIITÄ HUONOJA VUOSIA.
OLLAAN MIELUMMIN EDELLÄ 10 VUOTTA RUOTSALAISIA.
ONHAN MEILLÄ JO IKEA, HENNES AND MAURITZ JA TEUVO LOMAN.
Painiliiton sivuilla ilmoitetaan, että MM-joukkue julkistetaan su 28.8.