alkaa valmistaa kuvaputki digitelkkareita. Niillä kun olisi kova menekki. Ei kait kukaan järkevä ihminen enään haluaisi sellaista ostaa??
Veronmaksajien
rahoilla haluaa Finlux
6871
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
- kuvaputket museoon!
- mikäs se sellainen museo on?
- sen nimi on Suomi, siellä veronmaksajat on nuijia ja päättäjät tosinuijia
Kyllä kuvaputkitöllöille on kysyntää vielä, mutta niin halvalla hinnalla ettei niitä täällä kannata valmistaa.
Mielestäni suomalaisen telkkariteollisuuden voisi pelastaa vain huippukäytettävät ja toimivat litteät integroidut digitelkkarit, täkäläiseen tekniikkaan ja tottumuksiin suunnitellut. Aivan turha yrittää kilpailla suuria valmistajia vastaan muuten.
kilpailu on käytännössä eliminoitu, kun Suomessa on aivan omat digistandardit
hyvä juttu, jos olis oma, toimiva tv-tehdas
huono juttu kun ei ole omaa tehdasta ja suuret valmistajat eivät ole tippaakaan kiinnostuneita tästä vaivaisen viiden miljoonan asukkaan takahikiästä
http://www.tietoyhteiskunta.fi/=uutiset/167500
luvassa 36" kuvaputkidigihässäkkä
Finluxin touhu on vähän kuin kyvyttömät tekisivät haluttomana hommia.Digi-tv:n aloittaessa Finlux valitteli uuden tekniikan mukanaantuomia tuotanto-ongelmia ja digi-vastaanottimia ei saatu markkinoille ajoissa.Kun sitten Finlux- "merkkisiä" digiboxeja tuli myyntiin Finluxin suurten tuotantoponnistusten jälkeen (Hinta n. 260,-€), menin minäkin kodinkoneliikkeeseen ja ostin yhden.Kävi sitten kotona ilmi, että tämä Finluxin tuotantoponnistus olikin pelkkä Finluxin tarra (n.2,5 cmx2,5cm), joka peitti allansa olevan PACER-logon. Pacer on brittiläinen digiboxivalmistaja, jonka samaa boxia myytiin 70,-€ hintaan britaniassa.Toki eri softalla. Että näin meillä...taas...aina...ja ikuisesti.