PESUKONEESTA LÄHTEE KOKO KYLPYHUONEEN TÄYTTÄVÄ HOMEINEN HAJU. MIKÄ NEUVOKSI??
PESUKONEESTA LÄHTEE
PAHA HAJU
61712
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Koska viimeksi olet pudistanut konettasi.
Lue ohjekirjasta, siellä neuvotaan.
Nyt voisit laittaa pyörimään 90 asteen pesun kone tyhjänä.
Pidätkö luukkua auki pesujen välillä, että pääsee tuulettumaan.
Lue tuolta hiukan alempaa vinkkejä pesukoneen hajun poistosta.
Apteekista sitruuna happoa valko pesu (tyhjänä) puhdasta tulee.ps.Luukku auki jika pesun jälkeen.
Seuraava keino tepsii: osta apteekista 200 g sitruunahappoa. Laita sitruunahappo pesupalloon koneeseen ja kone kuumimmalle ohjelmalle, yleensä 90 astetta ja valkopyykki. Ohjelman mentyä läpi, laita termostaatti kylmimpään asentoon ja kloriittia desin verran pesupallossa pesukoneeseen ja lyhyt ohjelma päälle. Tämän jälkeen jätä luukku auki ja anna viimeisten kloriittihöyryjen tulla ulos.
Sitruunahappo liuottaa pesuaineessa olevan ja koneeseen sakkautuvan zeoliitin pois.
Ilman kloriittikäsittelyä bakteerit ja homeet eivät kuole koneesta ja tunkkainen haju tulee nopeammin takaisin, joten pelkkä sitruunahappokäsittely ei ole kovin hyvä menetelmä.
joillei kuumapesu 90 astettetta, etikka ja sitrunaahappo auta , on WPRO n No-Grease koneiden pesuaine. Saa kodinkone, varaosa ja huoltoliikkeistä.
Itselläni oli sama juttu, luulisin. Koneeni haisimeilestäni perunakellarille.
Vaihdoin zeoliitittomaan pesuaineeseen (BioLuvil professional) ja muutaman pesukerran jälkeen hajua ei enää ole ollut. Kokeilin tuota sitruunahappokikkaa, ei auttanut. Pesin myös tyhjän koneen 90 ohjelmalla, tuloksetta. Kloridiakin kokeilin ilman menestystä.