Jääspeedwayn historiaa?

Kiinnostunut historiasta

Kukahan tietäisi ketä oli Suomen jääspeedwayjoukkueessa 60-70 luvulla? Timo Sinkkonen ajoi ainakin yhtenä jossain vaiheessa, mutta ketähän muita siihen joukkueeseen mahtoikaan kuulua?

4

1562

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 21mm

      Varmasti JAMPPA Hirvasoja...
      Kuinka oot kiinnostunu tälläsestä lajista, mikä on Hieno mutta harvinainen

    • Ekku

      Noina vuosina olivat maajoukkuehommissa Sinkkosen lisäksi ainakin Rauli Mäkinen ja Håkan Storm.1970-luvun loppupuolella nousi kärkimiehiin myös Tom Hiltunen.Jääspeedwayn SM-kisoja ei ajettu 1969-75, liekö syynä energiakriisi..?
      1960-luvun kovia nimia olivat ainakin Jouko Naskali, Reima Lohkovuori,Juhani Taipale ja Antero Salasto.
      Hienoa että joku on kiinnostunut hienosta lajista ja sen historiasta!

      • H-PJ

      • <<<<

        JARMO HIRVASOJA 1954 OULU JA IDOLINI


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      284
      4412
    2. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      59
      2491
    3. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      121
      2418
    4. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      298
      2309
    5. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      83
      2266
    6. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      142
      2265
    7. Nuhteettomia edustajia

      Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no
      Politiikka
      185
      2103
    8. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      75
      1872
    9. Arkkipiispa Tapio Luoma sanoo olevansa syvästi huolissaan lisääntyvästä rasismista ja islamofobiasta

      Tarvitsemme ymmärrystä ja uskontojen lukutaitoa erilaisia perinteitä kohtaan. Rauhallinen rinnakkaiselo ja toinen toisem
      Maailman menoa
      421
      1439
    10. Oletko tosiaan niin

      matalalla älykkyydellä varustettu että et tajua miten sua vedätetään? Kun susta ei tykätä.
      Viha
      152
      1342
    Aihe