Jouduin 1985 kaadetun osakeyhtiön pankkilainojen maksajaksi,velkoja lienee nykyisin korkoineen n. 1 000 000 EEROA. Velkoja karhutaan säännöllisesti kerran vuodessa ja tätä on jatkunut se 20-vuotta.
MITÄ NEUVOIKSI VELAN JÄRJESTELYYN TAI HOITOON?
En mene velkasaneeraukseen se on 60-kymppiselle jo surmanloukku kaikenlisäksi olen tottunut elämään yhteiskunnan ulkopuolella johon verotarkastaJA minut lähetti.
En ole ollut päivääkään työttömänä, enkä ole pyytänyt/saanut yhteiskunnalta senttiäkään. Lapset olen elättänyt/kouluttanut ja saanut aikuisiksi ilman tukea, joten näiLtä osin olen täyttänyt paikkani yhteiskunnassa.
Aikomuksenani on tehdä töitä niin pitkään kun jaksan, sekä terveyttä riittää, eläkkeelle en jää koskaan, teen työtä vaikka 100-vuotiaaksi jos elinpäiviä riittää.
MITÄ NEUVOIKSI VELAN JÄRJESTELYYN TAI HOITOON?
En mene velkasaneeraukseen se on 60-kymppiselle jo surmanloukku kaikenlisäksi olen tottunut elämään yhteiskunnan ulkopuolella johon verotarkastaJA minut lähetti.
En ole ollut päivääkään työttömänä, enkä ole pyytänyt/saanut yhteiskunnalta senttiäkään. Lapset olen elättänyt/kouluttanut ja saanut aikuisiksi ilman tukea, joten näiLtä osin olen täyttänyt paikkani yhteiskunnassa.
Aikomuksenani on tehdä töitä niin pitkään kun jaksan, sekä terveyttä riittää, eläkkeelle en jää koskaan, teen työtä vaikka 100-vuotiaaksi jos elinpäiviä riittää.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Miksi velkajärjestely olisi 60-vuotiaalle "surmanloukku"? Siinähän teillä olisi mahdollisuus päästä viidessä vuodessa veloista kokonaan eroon. Oletteko koskaan hakenut velkajärjestelyä? Onko edellytykset selvitetty esim. kunnallisen velkaneuvojan kanssa? Suosittelen EHDOTTOMASTI velkaneuvonnan puoleen kääntymistä ja velkajärjestelyhakemuksen tekemistä.
Kun en ole virallisesti missään työssä, niin mistä maksaa velkasovinnossa?
Jos maksuvaraa ei pakollisten elinkustannusten jälkeen jää, niin kyllä käräjäoikeus voi nollaohjelmankin vahvistaa eli että maksuvelvollisuus poistetaan kokonaan. Eivä´t ne mitenkään harvinaisia ole.
Ja nyt tarkoitan sitä käräjäoikeudesta haettavaa virallista velkajärjestelyä ja sen maksuohjelmaa, en vapaaehtoista velkasovintoa.
Kannattaa nyt ainakin kakku leipoa 20 vuoden kunniaksi!
Vaikka eläisit ja työskentelisit 200 vuotiaaksi, ei tuon suuruinen velka tule ikinä kuitatuksi. Siis: niele "ylpeytesi" ja ota yhteys kunnalliseen velkaneuvojaan. Ei ole häpeä pyytää yhteiskunnalta apua, tukia jne, tosin tajuan että sinun ikäisten ihmisten on vaikea tätä tajuta. Olemme kuitenkin kaikki yht.kunnan tasa-arvoisia jäseniä ja suurin osa on myös veroja maksanut ja meillä on täysi oikeus yhteiskunnan palveluihinkin.
Jos velat ovat noinkin vanhoja, niin ne suurella todennäköisyydellä kuuluvat siihen ryhmään, jossa ulosotto loppuu 2008. On tietenkin eräitä sudenkuoppia, kuin se että jos niille ei ole haettu tuomiota.
En ole muutamaan viikkoon seurannut uusimman lakiehdotuksen etenemistä, mutta siinä oli ainakin esitysvaiheessa kohta, että nuo ikivanhat lamavelat deletoidaan lopullisesti vuonna 2010.
Minun velkani eivät vielä ole 20-vuotiaita, taitavat olla siellä 14-17 vuoden tietämissä.
Kirjoittakaa sähköpostiosoitteeseeni [email protected], jos kuulutte tähän veteraaniporukkaan, on hyvä vaihtaa kokemuksia.
Omalla kohdallani maksoin ulosottoon 15 vuotta. Nyt saatuani voimia velat tutkittiin lakimiehen voimin. Kas kummaa. Neljästä takauksesta kolme oli vanhentunut tai lakannut olemasta. Se että velkaa peritään ulosottoteitse ei tarkoita sitä, että se olisi millään tavoin lainvoimainen. Lakimiehen mukaan 80 % kaikista lama-ajan veloista on roskakoritavaraa. Nyt maksamiani perusteettomia ulosmittauksia peritään takaisin.
Perintäyhtiöt saattavat lähettävää ulosottoon täysin olemattomia velkoja perittäviksi. Jos et ota kantaa näihin, niin siinähän makselet. Ulosoton "pitäisi" viran puoleta selvittää velan lainvoimaisuus vanhenemisasiassa, mutta näin ei aina käy.
Tärkeä asia tässä vanhenemisessa on se, että se tulee katkaista tietyin tavoin. Jos ulosottovirasto lähettää velalliselle perintäkirjeen, se ei katkaise vanhenemista. Ainoastaan velan lyhentäminen, kirjattu kirje tai ulosottoyritys niin, että velallinen on tilaisuudessa läsnä. Tämä koskee myös yrityksiä.
Aina kun voudilta tulee joku perintälappu, niin pitää pyytää selvitys siitä miten ja milloin velan vanheneminen on katkaistu päävelalliseen nähden.
Kahdessa tapauksessa velkaa ei ollut peritty kyseiseltä yritykseltä 10 vuoteen, joten takaus lakkasi olemasta. Yhdessä tapauksessa lainvoima oli haettu pelkästään takaajiin. Se pitää kuitenkin hakea ensin päävelallista kohtaan. Asia paljastui minulle vasta 15 vuoden päästä.
Ongelma on vain siinä, että lamavelallisella ei ole varaa palkata asianajajaa. Kyykytys jatkuu...
Vähän korjausta ...
Ko. käytäntöön on tullut muutos oikeustapausten myötä.
90-luvun alussa annettiin päätöksiä, joissa lainan ottaja oli joku ABC Oy, ja takaajina Matti ja Kalle. ABC Oy lopetti toimintansa ja velkoja-Pankki haki velkomuspäätöksen Mattia ja Kallea vastaan. Päätös on ollut ihan lainvoimainen ja sen on antanut tuomioistuin, joka tutkii asian. Ja jostain syystä ABC Oy:n suhteen velan vanhentumista (10 vuotta tuolloin) ei ole katkaistu (=velkojan velvollisuus), joten päätös on myös vanhentunut Mattia ja Kallea vastaan. Ulosoton vastuu katkaista vanheneminen, jos päätös perinnässä ulosotossa, niitä velkojia vastaan, jotka mainittu päätöksessä ja jota vastaan velkoja hakenut ulosottoa. Ulosotossa ei voi periä sellaiselta, jota ei ole mainittu päätöksessä, vaikka olisi velallisena tai takaajana velassa.
Ulosotto tutkii viran puolesta onko joku velkomuspäätös perintäkelpoinen, päätös voi olla perintäkelpoinen vaikka se ei ole lainvoimainen!
1.1.2004 tuli voimaan uusi vanhentumislaki.
Kun velasta on annettu lainvoimaiseksi tullut tuomio tai muu ulosottoperuste, velan vanhentumisaika on viisi vuotta. Mainitsemasi velan lyhentäminen, kirjattu kirje velkojalta katkaisevat vanhentumisen. Mutta kun velkomuspäätös tulee vireille ulosottoon, se myös katkaisee vanhentumisen ! Ulosotto tietenkin tutkii, onko se ennen sitä vanhentunut. Ja kun velkomusasia on vireillä ulosotossa, niin se ei vanhene, 5 vuotta alkaa taas ulosoton vireilläolen päättymisestä. Koska ulosotto muuttui määräaikaiseksi (15 vuotta, rikosasioissa, joissa vankeutta: 20 vuotta), perintä voi lakata kesken ulosoton, mutta se tapahtuu aikaisintaan 1.3.2008 !
Päätökset, joissa velka on vanhentunut päävelallista vastaan, ei varmasti ole tuota lakimiehesi mainitsemaa 80 % :n luokkaa. Ehkä 4-5 % lamaveloista. Ehkä 1 %:n luokkaa ulosottossa perittävissä olevista ulosottoasiosta. Kaikki ulosottovelalliset eivät ole lamavelallisia !!!!
Annoin oman tapaukseni. En kaikkea jaksanut kirjoittaa, mutta tämä lienee sitten sen vanhan lain mukaista joka oli ennen tuota uutta. KKO:1984-II-179
Voimassa siis uuteen lakiin asti ?