Nänneistä

Onko mitään konstia muuta kuin se "lampaanrasva" siihen ettei nännit menis rikki kun alkaa imettään? Se oli KAUHEAA ainakin esikoiselta, tarttui kiinni liivinsuojuksiin ja aijaijai sitä kipua kun vauva otti täysinäiseen, haavaiseen rintaan kiinni!
3754
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Bepanthen on hyvä! Ei tarvitse pestä pois ennen imetystä.

Äänestä

rikkinäisten nännien päälle liivinsuojien alle. Ei takuuvarmasti jää mitään nänniin kiinni ja haavaumat paranevat tosi nopeasti. Vilpoisa kaalinlehti laskee myös turvotusta ja auttaa maidon" herumisessa". Bepanthen-rasvaa voi käyttää "kaalihoidonkin" kanssa. Aiheesta on muistaakseni tehty väistöskin, en vaan muista missä. Itselläni on kokemusta neljän lapsen osalta ja suosittelen lämpimästi.

Äänestä

Rintakumi aina imetyksen ajaksi, niin imetys ei satu ollenkaan niin paljoa rikkinäisillä nänneillä. Ja Bepanthenia aina imetyksen jälkeen nänneihin.

Ja muista myös se, että haavaumat paranevat nopeammin jos olet rinnat paljaana eli ne saavat ilmakylpyjä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jasmiina kirjoitti:

Onko mitään konstia muuta kuin se "lampaanrasva" siihen ettei nännit menis rikki kun alkaa imettään? Se oli KAUHEAA ainakin esikoiselta, tarttui kiinni liivinsuojuksiin ja aijaijai sitä kipua kun vauva otti täysinäiseen, haavaiseen rintaan kiinni!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu