Kauko Tuupainen (sdp) on tehnyt valtuustoaloitteen "lakien noudattamisesta Jyväskylän kaupunginhallinnossa" (Valtuusto 6.6.2005).
Aloite saattaa vaikuttaa itsestäänselvältä, mutta Jyväskylän tapauksessa se on ilmeisen tarpeellinen. X-kaupunginjohtaja Pekka "Eroraha" Kettusen "pitkä vahva oikea käsi", kaupunginlakimies Olli Heikkilä ilmeisesti valmistelee lukemisen arvoisen vastauksen aloitteeseen.
Aloite saattaa vaikuttaa itsestäänselvältä, mutta Jyväskylän tapauksessa se on ilmeisen tarpeellinen. X-kaupunginjohtaja Pekka "Eroraha" Kettusen "pitkä vahva oikea käsi", kaupunginlakimies Olli Heikkilä ilmeisesti valmistelee lukemisen arvoisen vastauksen aloitteeseen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
No onpa tosiaan tärkeä paperi.
Liekö saanut muita allekirjoittajia?
Esimerkki jyväskylä-mallin mukaisesta päätöksenteosta:
Valtuusto on päättänyt terveyskeskuksen vuodeosaston laajentamisesta ja varannut sille määrärahan. Lautakunta päätti laajennuksen aloittamisesta valtuuston päätöksen mukaisesti.
Kaupunginhallitus keskeytti toimeenpanon ja määräsi lautakunnan valmistelemaan asian uudelleen.
Hankkeen peruutus annettiin valtuustolle vain tiedoksi.
Prosessi jatkuu:
Kaupunki vuokraa Muuramessa tyhjäksi jääneestä Kinkomaan sairaalasta 3 kerrosta, niihin siirretään terveyskeskuksen vuodeosaston paikkoja ja Hannalan vanhainkoti Säynätsalosta. Vuokra 180.000 e/v. Tiloissa on tehtävä remontti, mutta sille ei ole varattu määrärahaa kaupungin talousarviossa.
Jääkö seuraavassa valtuustolle vaihtoehtoja, ja kuka tosiasiallisesti käyttää budjettivaltaa?
KH 23.5.2005
Kaupunginjohtaja Anderssonin ehdotus
Kaupunginhallitus ehdottaa kaupunginvaltuustolle seuraavaa:
1. Vuoden 2005 talousarviossa olevaa Tilapalvelun investointimäärärahaa korotetaan Kinkomaan sairaalan muutostöiden takia 872 000 eurolla (alv 0%).
2. Määrärahan korotus katetaan lainanottoa lisäämällä.
Lisäksi kaupunginhallitus päättää, että vuokrasopimus voidaan allekirjoittaa ja muutostyöt aloittaa välittömästi kaupunginhallituksen päätöksen jälkeen ennen kaupunginvaltuuston käsittelyä.
Päätös Päätösehdotus hyväksyttiin.
Tuohan on ihan normaalia päätöksentekoa! Päätökset tekee jokseenkin jokaisesta kunnasta ja eduskunnastakin löytyvä On Sovittu. Kukaan vaan ei ole koskaan nähnyt häntä, eikä kukaan uskalla kyseenalaistaa hänen päätöstään. Se on vähän niin kuin luonnonlaki. Ei sitä parane ruveta vastustamaan tai jää seuraavissa vaaleissa paikka uusimatta. Hyvä jos pääse ehdokkaaksikaan.
Ja luottamusmiesten tehtävänähän on luottaa!
Jos On Sovittu vakuuttaa, että kyllä valtuusto hyväksyy määrärahat, niin kyllä hallituksen pitää voida luottaa siihen, että määrärahat tulee.
Niinhän se meni Kettusen erorahojenkin kanssa. On Sovitun luvalla rahat on jo maksettukin Kettuselle vaikka päätös ei ole vielä lainvoimainenkaan. On Sovitun neuvosta rahojen maksajillekin myönnettiin jo vastuuvapaus vaikka KHO vasta miettii, että saiko maksaa vai ei. Tuo neuvoja saattoi kyllä olla kaupungin lakimies Olli Heikkiläkin, mutta yleensä luotettavien lähteiden mukaan On Sovittu konsultoi Heikkilää.