Hei,
Koiramme on röhkinyt ja niiskuttanut jo muutamia päiviä,mikähän on vikana?
Koiramme on röhkinyt ja niiskuttanut jo muutamia päiviä,mikähän on vikana?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
mahdollisesti kennelyskä,että eläinlääkäriin vaan,eikä nyt ole tappavan vaarallista mutta ikävää ja yleiskuntoa heikentävää.
Kuvaamasi oireet voivat olla myös nenäpunkin tekosia. Nenäpunkkiin tehoaa eläinlääkäriltä saatava Stronghold-niminen aine joka laitetaan koiran niskaan. Oireet pitäisivät kadota samana päivänä. Huom. jos sinulla on useampia koiria kotona on kaikille laitettava Stronholdit niskaan muuten punkkitartunta uusiutuu.
esiintyy vanhemmiten röhkimistä..Kun keuhkoputki menee levossa "lyttyyn". Iän tuoma haitta...Jos nuori koira, niin neäpunkki luulisin.. tosin oma nuori koirani röhkinyt joskus, mutta se ollut ilmeisemmin siitepöly allergiaa..
Koiralla on:
1. Kennelyskä (tällöin koiralla on myös kuumetta)tai
2. Nenäpunkki (aiheuttaa reverse sneezing oireita - koira vetää voimakkaasti henkeä) tai
3. Ylähengitysteiden tulehdus (tuleeko räkää?)
Vie koira eläinlääkärille. Kaikki vaihtoehdot tarvitsevat hoitoa ja reseptilääkkeitä!