onko kenelläkään

ongelmallinen elämä

onko täällä kenelläkään samaa ongelmaa, eli laskee alleen lähes poikkeuksetta kun on humalassa? Tämä on ihan kamala ongelma ja rajoittaa aika paljon elämää, en koskaan ole moisesta kuullut ja alkaa pikkuhiljaa tuntua siltä että on jotain todella pahasti vialla!! Olisi iso apu jos joku voisi vähän valaista mistä johuu ja kokemuksia olisi "mukava" kuulla, vai olenko tosiaan ainut?? Olen reilu 20:nen nainen.

38

16479

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jukkis

      Tuleeko sinulla housuun humalssa esim. baarissa vai humalssa nukkuessa? Kaverini (26v mies) laskee allensa lähes poikkeuksetta jos menee humalassa nukkumaan, niinpä hän on todennut et jos aikoo kaljaa ottaa on pakko laittaa vaipat yöksi.

    • eieieiei

      Anteeksi kun tämän sanon, mutta onko humalahakuinen juominen oikein järkevää noin muutenkaan? Ehkä sinun kroppasi kertoo sen haitallisuuden näin. Ja toisilla näitä vaivoja on ihan ilman kännäystäkin.
      - Ei pahalla ;)

      • 1111

        Tunnen 25 vuotiaan miehen, jolla on sama ongelma.Kännissä tulee alle, lisäksi "harrastaa" omituista kusemista milloin mihinkin nurkkaan humalassa olessaan.Ikäväkseni täytyy myöntää ettei ollut mukava herätä tämän miehen vierestä aamulla, kun oli sänky märkänä.Itse ei kommentoinut asiaa mitenkään ja täytyy tunnustaa,että meidän juttu jäi siihen.Syytä kyseiseen ilmiöön en tiedä.


      • Anonyymi

        Ihan niin humalan tavoittelu kertoo surullista tarinaa ihmisestä joka ei selvin päin osaa nauttia elämästä . Ja vielä tuokin joka laittaa vaipat kun n humalassa. Siis ennemmin pitää vaippoja kun vaan saa olla käkenä .eikä niinkuin ajatella että jossain on jo iso vika kun aikuinen ihminen alkaa pissaamaan housuihinsa . Ensinnäkin on mentävä lääkäriin tuollaisesta asiasta , sillä se ei ole mikään kevyesti otettava juttu. .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ihan niin humalan tavoittelu kertoo surullista tarinaa ihmisestä joka ei selvin päin osaa nauttia elämästä . Ja vielä tuokin joka laittaa vaipat kun n humalassa. Siis ennemmin pitää vaippoja kun vaan saa olla käkenä .eikä niinkuin ajatella että jossain on jo iso vika kun aikuinen ihminen alkaa pissaamaan housuihinsa . Ensinnäkin on mentävä lääkäriin tuollaisesta asiasta , sillä se ei ole mikään kevyesti otettava juttu. .

        Lääkärit ei tänä päivänä tee yhtään mitään. Ehkäpä sen kusen pitäisi vuotaa korvista, ennen kuin ne ottavat mitään kantaa.
        Anteeksi tästä, mutta veetuttaa nyky terveydenhuolto.


    • Simo

      Vaimoni pissaa alleen lähes poikkeuksetta mentyään humalassa nukkumaan. Jo muutaman kaljan jälkeen uni on niin syvää, että pissa menee varmasti housuun. Joskus jopa kotimatkalla taksissa torkkuessa hänelle on tullut vahinko.

      Homma kyllä rajoittaa yöpymistä esim. kavereiden luona bileiden jälkeen. Kotona tai hotelliyöpymisillä olemme päätyneet vaippoihin tai vaippahousuihin.

      • Anonyymi

        Siitä sitten vaan vaiva pahenee vähitellen seuraava vaihe on että menee kakkonenkin housuun kun pidätyskyky on poissa pelistä.

        Samaalla kun tieten tahtoen laittaa itsensä sellaiseen kuntoon niin omapa on asiansa. , ihmeellistä sentään että yleensä ottaa alkoholia kun menee niin huonoon kuntoon ettei hallitse oman kehonsa toimintoja.
        Viinalla on kova mahti ihmisen ylitse, vaikka sen pitäisi olla toisinpäin


    • noproblem

      Mulla on koskus kans käynyt noin, mutta eihän siinä muuta kuin olen ostanut paketin vaippoja Trajoustalosta ja muovipöksyt, ja jos kotosalla ollaan, ja jos muistaa, niin ne jalkaan ennen nukkumaan menoa. Jos on aamulla kuiva niin ok, jollei niin ok..

      • Anonyymi

        Aiis jatkaa vaan juomista ja vielä,ostelee apuvälineitäkin että voi juoda.


    • elämää?

      "Tämä on ihan kamala ongelma ja rajoittaa aika paljon elämää,"

      Eipä ole elämäsi hääppönen jos alkoholin käyttämättömyys on suuri ongelma. Minulle ei raittiina oleminen ole tuottanut edes sinun ikäisenäsi ongelmaa. Ei vaikka alleni en laskekaan edes selvinpäin. Kännäillyt ole nuorena kerran jotta tiedän että se ei ole minun lajini.

      Jahka tulet vanhemmaksi, niin huomaat kuinka pieni on ongelmasi ja ennen kaikkea halpaa hoitaa - olla raittiina.

      • Iloiset Isoäidit

        Kun lähdemme viinille - on aina tenat. Kun uusi istuu pöytään-kysytään aina "Onko Teet ?"
        Jo tuo aiheuttaa naurunpyrskähdyksen myötä tihkumista. Iloitkaamme tästä uudesta vapaudesta ! Moralijoisijat omalle sivustolleen.


      • Anonyymi

        Ihan niin , meillä on vaan yksi elämä ja joku ei älyä että mitä kauemmin laittelee vaippoja että saa olla humalassa niin. Se ei lopu hyvin..mikä siinä oikein on että ihmisen on juotava itsensä humalaan vaikka keho on alkanut protestoimaan reilusti. Munuaiset tulisi tarkistaa , sillä niiden kanssa ei ole leikkimistä


    • ppp

      Olen yli kolmekymppinen mies ja noin kymmenen vuoden aikana olen huomannut että aika usein tulee yöllä pissat sänkyyn jos menee huppelissa nukkumaan. Varsinkin jos on kaljoitellut. Ilmiö on pahentunut aikaa myöden ja olen todennut että parempi laittaa vaipat yöksi tuolloin, kun on tavaksi tullut kuitenkin.

      Käytän Abri-San nr 11 muotovaippoja ja verkkohousuja kevyempään tarpeeseen sekä Abri-Form Super tai Tena Maxi - teippivaippoja rankempaan tarpeeseen. Ja sänky pysyy kuivana!

      • Anonyymi

        Siis apuvälineitä tarvitaan jo tuossa iässä vaan siksi että voi juoda.
        On aikoihin eletty.


    • tiina 28

      Tavallisesti ei housuuni yleensä pääse pissaa, mutta jos olen juonut saattaa vessaan ehtiminen olla joskus hieman vaikeaa.
      Jälkeenpäin olen ihmetellyt paria kertaa, kun pienessä humalassa on joskus houkuttelevaa pissata vähän housuun olon helpottamiseksi. Olen siis tahallisestikin päästänyt housuun sellaisissa tilanteissa, joissa vessaan pääsy on ollut hankalaa.

      • Etviitsisi

        Tuota en usko. Kyllä kukaan ei halua olla bailaamassa kuset housuissa.


    • Maria1980

      Puolisollani on sama ongelma. Hän on iältään alle 30, mutta silti laskee toisinaan alleen mennessään humalassa nukkumaan. Eikä humalan taso tarvitse edes olla kauhean korkea..

      Mitä asialle voi tehdä? Onko kellään kokemusta siitä, että mennyt asian takia lääkäriin, mitä sanottiin?

      Minä TODELLA toivon, että asiaan on muukin ratkaisu, kuin täysi juomattomuus tai vaipat :(

      • TT

        Eilen kävi toisen kerran, olin pienessä huppelissa kun en kerinnyt wc:hen. Tulin kotiin maksoin taksin alkoi tulla hädän tunne, pääsin hissiin ja kaikki tuli vaan housuun, vaikka kuinka yritin pidätellä. Olen 34v mies ja tämä oli toinen kerta, pitääkö tässä ruveta käyttää vaippoja vai mitä?


      • Ja miehet ei puhu...

        Jeah. Vähän aikaa Googlasin eikä yhtään asiallista vastausta.

        Silti: joo ongelma on eli nainen ei ole täälläkään mikään himojuoppo, mutta muutaman paukun jälkeen kusee alleen. Ei tahdo puhua asiasta ikinä minunkaan kanssa ja homma estää tosi tehokkaasti frendien luona bileyöpymiset sekä yhteiset illanvietotkin.

        Varmaan joku naistenlehti tätä voisi käsitellä???


      • Anonyymi

        Tiedän yhden tapauksen joka kusi housuihinsa aina jos joi värillistä viinaa, oli allerginen väri aineille


      • Anonyymi
        TT kirjoitti:

        Eilen kävi toisen kerran, olin pienessä huppelissa kun en kerinnyt wc:hen. Tulin kotiin maksoin taksin alkoi tulla hädän tunne, pääsin hissiin ja kaikki tuli vaan housuun, vaikka kuinka yritin pidätellä. Olen 34v mies ja tämä oli toinen kerta, pitääkö tässä ruveta käyttää vaippoja vai mitä?

        Olisko vaippojen sisåjasta olla aihetta ajatella niin että lopettaa kokonaan sen juomisen, sillä se menee vaan pahemmaksi mitä kauemmin jatkat . Kohta alkaa peräsuolikin tekemään samaa koska pidötyskykysi on mitä on.
        Aika nähdä maailma raittiina se kun tuhlata elämänsä ja terveytensä juomisella


      • Anonyymi
        Ja miehet ei puhu... kirjoitti:

        Jeah. Vähän aikaa Googlasin eikä yhtään asiallista vastausta.

        Silti: joo ongelma on eli nainen ei ole täälläkään mikään himojuoppo, mutta muutaman paukun jälkeen kusee alleen. Ei tahdo puhua asiasta ikinä minunkaan kanssa ja homma estää tosi tehokkaasti frendien luona bileyöpymiset sekä yhteiset illanvietotkin.

        Varmaan joku naistenlehti tätä voisi käsitellä???

        Eikö älyä mennä lääkäriin vaivastaan , ja millainen ihminen on sellainen joka ei puhu puolisonsa kanssa ongelmasta , vai luuleeko hän että hoiusuihin kuseminen on luonnollista aikuisella ihmisellä


    • Helpottunut

      Sinulla on luultavasti elimistössä joku lievä tulehdus, joka ei arkioloissa haittaa, mutta alkoholin vaikutuksen alaisena elimistön kontrolli näköjään pettää.Hyvä olisi tietenkin lopettaa tai vähentää alkoholin käyttöä ainakin niin, ettei humalaan asti juo. Minulla oli samanlaista karkailua, mutta onneksi keksin alkaa syödä joka päivä yhden greipin tai sitruunan. greipin voi syödä sellaisenaan, mutta sitruua on hyvä paloitella ja syödä vaikka puuron, viilin tms. seassa. Söin ennen joka päivä appelsiinin, mutta se ei ollut riittävän tehokas konsti poistamaan tulehdusta elimistöstä. Ala siis syömään joka päivä yksi sitruuna tai greippi. Syö muutenkin paljon C-vitamiinipitoisia marjoja ja hedelmiä Kokeile ainakin.

      • Anonyymi

        Voi olla vakavakin sairaus kyseessä ja tulehdus kun menee munuaisiin niin siinä on leikki kaukana


    • huolissani

      mulla on myt tullu kaksi kertaa olen niin humalassa etten edes muista .baarissa kerran tuli bissat ja olin kerran tullu jo kotiin olin pissannu aamulla löysin vaateet ihan märkänä en muista illasta mitän.

      • Anonyymi

        Jos ei muista edes mitä on tapahtunut niin olisi aika ehkä harkita alkoholin lopettamista.


    • Viihteellä

      Kyllä on. Eilen varsinkin kun otin Laitti siideriä niin rakko menee ihan sekaisin siitä, ei ehdi kun laittamaan jalat hyteen niin se on alla. On ollu sama vaiva ennemminkin mutta nyt ihan mahdoton. Alkoholi itsellä tekee sen että herään yöllä hätään mut on jo housussa kun nousen sängystä tai viimeistään matkalla wc-hen. Vaippa ollu jo pitemmänaikaa käytössä viihteellä, tietysti pienempi silloin ja yöksi isompi.

      • Hermot.menee

        Senköhän takia mun lemppari inkontinenssisuoja (Siempre) oli lopussa Lidlissä viimeksi kun kävin, kun on terassikausi alkanut? Harmitti ja ostin sitten paksumpaa. Tokmannilta kans saa edullisempiakin (Caroli merkkiset, eri vahvuuksia, jopa 5:n tipankin) kuin Tenat.
        Ei ongelmaa jos rajoitan rajusti nesteiden nauttimista, eli juon vain puoli kupillista kahvia ja pari desiä vettä päivän aikana. Mutta kun juon n. 1.7 litraa ja kun lähden lenkille niin puolessa välissä matkaa yllättää hätä ja viimeistään rappukäytävässä alkaa tulla ihan solkenaan:( Kaupungilla pitää käydä vessassa jos on sen verran hätä ettei vielä tule housuun. Lenkillä en viitsi mennä kyykkimään kun ihmisiä kulkee ohitse ja talvella se on kylmää puuhaa. Ennen kuin aloin käyttää suojaa ennen lenkille lähtöä, niin kävin pusikossa mutta kurjaa puuhaa kuitenkin oli.
        En tiedä minkä laatuista tämä vaivani on. Ei tule nauraessa, aivastaessa tai hyppiessä, mutta jos rakko vain on tullut tosi täyteen niin ei enää pysty pidättämään. Olen lukenut ylivuotoinkontinenssistakin, en tiedä olisko sitä vai ihan vain pakkoinkontinenssia


      • Anonyymi

        On sekin elämää kun alkoholin vuoksi mennään vaippa kannalle . Siis annetaan kehon sairastua , kun vaan saa juoda.


      • Anonyymi
        Hermot.menee kirjoitti:

        Senköhän takia mun lemppari inkontinenssisuoja (Siempre) oli lopussa Lidlissä viimeksi kun kävin, kun on terassikausi alkanut? Harmitti ja ostin sitten paksumpaa. Tokmannilta kans saa edullisempiakin (Caroli merkkiset, eri vahvuuksia, jopa 5:n tipankin) kuin Tenat.
        Ei ongelmaa jos rajoitan rajusti nesteiden nauttimista, eli juon vain puoli kupillista kahvia ja pari desiä vettä päivän aikana. Mutta kun juon n. 1.7 litraa ja kun lähden lenkille niin puolessa välissä matkaa yllättää hätä ja viimeistään rappukäytävässä alkaa tulla ihan solkenaan:( Kaupungilla pitää käydä vessassa jos on sen verran hätä ettei vielä tule housuun. Lenkillä en viitsi mennä kyykkimään kun ihmisiä kulkee ohitse ja talvella se on kylmää puuhaa. Ennen kuin aloin käyttää suojaa ennen lenkille lähtöä, niin kävin pusikossa mutta kurjaa puuhaa kuitenkin oli.
        En tiedä minkä laatuista tämä vaivani on. Ei tule nauraessa, aivastaessa tai hyppiessä, mutta jos rakko vain on tullut tosi täyteen niin ei enää pysty pidättämään. Olen lukenut ylivuotoinkontinenssistakin, en tiedä olisko sitä vai ihan vain pakkoinkontinenssia

        Miksi et mene lääkäriin vaivastasi ???????


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On sekin elämää kun alkoholin vuoksi mennään vaippa kannalle . Siis annetaan kehon sairastua , kun vaan saa juoda.

        Pahasti alkoholisoituneiden ihmisten elämää.


    • Samoja ongelmia täälläkin,

    • Anonyymi

      Minun yhdellä kaverilla on saman lainen ongelma eli pissaa housuun usein ja pidätys kyky on heikko.

      • Anonyymi

        Toivottavasti vain humalassa, eikä kokoajan ole pissat housussa


      • Anonyymi

        Toivottavasti vain humalassa. Eikä kaverillasi ole jatkuvaan housussa


    • Anonyymi

      Kunnon kireät pvc housut käyttöön niin voi rauhassa juoda ja laskea housuun ilman murheita.

      • Anonyymi

        Juu, baareissa ja ravintoloissakin on joskus vessoihin tajuttoman pitkät jonot, että saattaa ennättää tulla hätä pöksyyn, jos on oikein pitkä jono.


    • Anonyymi

      Eikös ne virtsan ja ulosteen pidättimet ole silloin liian löysällä, jos housuun tarpeet pääsee ?
      Mistä se löysyys johtuu ? Yksi mahdollisuus voisi olla jopa hermosto, koska hermosto säätelee lihasten toimintaa, ja kai jotkut lihakset liittyy niiden pidättimienkin toimintaan.
      Toinen voisi olla munuaiset ( joku ongelma ), mutta niiden ei pitäisi vaikuttaa pidätystoimintoihin.
      Tämä pulma tulisi kyllä jättää lääketieteen, terveysalan ihmisten ratkaistavaksi, taviksen on vaikea mennä sanomaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      204
      2368
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      40
      1582
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      135
      1232
    4. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      288
      1028
    5. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      56
      972
    6. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      296
      940
    7. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      20
      912
    8. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      906
    9. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      19
      774
    10. Aina ku nään sun kuvan

      Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭
      Ikävä
      58
      763
    Aihe