PalmOne Tungsten E2 ja GPS navigointi!?

Eli siis, joku nero jos voisi ystävällisesti neuvoa miten saa kyseiseen handheldiin halvalla ja helposti navigointi mahdollisuuden. Ilmeisesti tarvitaan Bluetooth GPS-paikannin mutta mikä navigointi softa on hyvä? ja mahdollisesti myös vinkkejä mistä saisi hyvän ja halvan (mahdoton yhtälö) gps-paikantimen.??

kiitoksia..
1281
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Itse kyllä ostaisin mielumin jonku halvan nagigointisysteemin kuin tuollaisen kämmenmikro navigointisoftan. Edullisimmat mallit kyllä hätyyttelevät samoja hintoja kuin mitä maksaisi esim. kännykän navigointisoftan hinta.

Miten olisi vaikka Navman iCN 510 (kattaa 16 euroopan maata).
Oli muuten arvostelussa viimeisimmässä tai toiseksi viimeisimmässä Tietokone tai MikroPC lehdessä. Molemmissa oli juttua muistaakseni noista navigointilaitteista. Noissa halvimmissakin navigointi on sitten kyllä ihan kosketusnäytöt joten niiden käyttö on helppoa ja nopeaa. Tosin halpa hinta kostautuu siinä että lisätiedot esim hotellien sijainti oli hataralla pohjalla testin mukaan (ei ollut kuin muutama hotelli koko suomessa merkittynä). Tosin valmistaja lupaili parannusta päivitysten muodossa.

Löysin googlella muutaman paikan joka myy kyseistä navigointia:

http://www.kase.fi/~idesan/idesan/sivu.php?naytatuote=1429
Hinta 579eur.

http://www.finluuri.com/products.php?p=e8a646
Hinta 599eur.

Tai miten olisi helppokäyttöiseksi kehuttu Tom Tom 300 jossa on suomenkieliset valikot. Siinä on muuten mukanava ominaisuutena valittavissa värimaailma yökäyttöön (päivä/yö värimaailma):

Tom Tom 300 Scandinavian (Scandinaavian kartat):

http://www.indesol.fi/cgi-bin/hinnasto_uusi.cgi?ACTION=INFO&KOODI=26810002
Hinta 509eur.

http://www.mikromaja.com/majaContent.php?sub=254
Hinta 489eur.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Palmisti kirjoitti:

Eli siis, joku nero jos voisi ystävällisesti neuvoa miten saa kyseiseen handheldiin halvalla ja helposti navigointi mahdollisuuden. Ilmeisesti tarvitaan Bluetooth GPS-paikannin mutta mikä navigointi softa on hyvä? ja mahdollisesti myös vinkkejä mistä saisi hyvän ja halvan (mahdoton yhtälö) gps-paikantimen.??

kiitoksia..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu