Nyt vituttaa !!

Eli näin:
usean avioliittovuoden/3 lapsen jälkeen vaimo on alkanut oikein urakalla kiristää minulta lisää lapsia ja tässä tapauksessa niin, että seksiä ei kuulemma heru, jos lapsia ei tule. Mielestäni aika ei ole juuri nyt sopiva.

Kumpi meistä on suurempi tollo?
243974
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Tuon perusteella on vielä paha kumpi on pahempi tollo mutta kyllä meille ainakin kolme lasta riitti molemmille. Kolmessakin on hoidettavaa jo aika paljon.

Äänestä

sitten jos vaimo ne hoitaa. meillä 6 lasta.

Äänestä
  • Niinhän ne vaimot lupaa... todellisuus onkin siten ihan toista ja kohta sitä esikoista kohdellaan niin kuin mustaa pekkaa - pelätään, että se jää itselle käteen.

    Ei lapset ole mitään pelikortteja, niitä tulee joko vahingossa tai suunniteltuna. Perhesuunnittelussa pitää olla molemmat puoliskot mukana!

    Äänestä

  • kusetusta kirjoitti:

    Niinhän ne vaimot lupaa... todellisuus onkin siten ihan toista ja kohta sitä esikoista kohdellaan niin kuin mustaa pekkaa - pelätään, että se jää itselle käteen.

    Ei lapset ole mitään pelikortteja, niitä tulee joko vahingossa tai suunniteltuna. Perhesuunnittelussa pitää olla molemmat puoliskot mukana!

    esikoista -> piti olla kuopusta

    Äänestä

Mitä vikaa nykyisissä lapsissa on kun pitää hankkia uusia? Vaimosi haluaa vain lisää lapsia ettei tarvi sekstailla taas pitkään aikaan.
Riittääkö teillä asunnossa huoneet?
Sopiiko autoon vielä lisää lapsia?
Normaaliauton takapenkille sopii 3 lasta.

Äänestä
  • Normaaliautoon on sitten ihan turha yrittää mahduttaa takapenkille esimerkiksi kahta Britax TwoWay istuinta ja vielä kuopuksen Rock-A-Totia.

    Jos yhden TwoWayn vaihtaa koroketyynyyn, niin siltikin tekee tiukkaa saada käsi turvaistuinten väliin siten, että saa lukot kiinni.

    Isompaan perheautoon (700/900-sarjan, 850, V70 volvo, Passat, A6) se onnistuu, mutta keskikokoiseen golf, A4, V50, Octavia ei. Oikeasti tila-auto tai kuorma-auto lisäpenkein ei ole ollenkaan huono hankinta.

    Äänestä

Kyllä muakin miehenä vituttais. Lasten maailmaan tekeminen on yhteinen asia eikä yhden ihmiseen päätettävissä!joo joo aina ei saa vaikka haluaa... Ja muustenkin paskamaista tommonen kiristäminen, aivan kuin pikkupenikoilla.

Äänestä
  • Mites sen ehkäsyn kanssa, ettei sano että tuli vahingossa raskaaksi. Yksi tuttuni jätti miehen tietämättä pillerit pois ja kohta se olikin raskaana. Tosi lapsellista "aikuiselta" naiselta!

    Äänestä

Tuo on väärin vaimoltasi,en oo koskaan tajunnu naisia jotka vaatii lapsia mieheltään ( meillä on kaksi lasta joista nuorin 3kk vauva...kumpikin tehty molempien tahdosta) ja sitten...kuten jo tiedätkin, niin hän ennen pitkää vaatii muutakin,mm lapsen hoitoa, ym omia harrastuksia jne. eli puhukaa asiasta neutraalisti,nyt ei kohtaa miehen ja naisen erilaisuus teillä ja ottakaa etäisyyttä ulkopuolisen arviointia mukaan.puhukaa asiasta oiekasti,ei kiista mielessä. Kysy vaimolta mitä ylimääräisiä panostuksia hän sen lapsen eteen sitten sinulta vaatii,sanoo ehkä että ei mitään mutta ku tilanne on käsillä niin nainen vaatii tiedostaen tai tiedostamatta naismaisesti asioita...puhun tätä naisena ja aviokriisin läpikäyneenä

Äänestä

vaimosi! ei toista voi pakottaa jos ei halua. teillä on jo monta lasta joten äidinvaistojaankin saa jo tyydyttää. tilanne olisi sitten erilainen jos tenavia ei olisi ollenkaan, olisi julmaa päättää ettei lapsia ole eikä tule!

olisin itse kyllä niin kenkku että tiedustelisin oikeutta käyttää ulkopuolista avustajaa tarpeisiini jos kotona saa vain korvausta vastaan. tietysti jos olet asiasta varma voit tehdä radikaalin päätöksen ja sterilaation jolloin voit lahjakkaasti huijata vaimoasi. moraali tulee kummassakin vastaan ja meillä moisesta vedätyksestä muuttoilmoitus.. jutteluahan varmaan asiasta saa todella hyvin aikaan??

Äänestä

kantsii kyll nyt miettii mikä vauvabuumin takana,ja miksikäs se sexy ei muuten maistusi?*ihmettelee*.

Kyllä aikuisten ihmisten pitäis pystyy keskustelemaan /ajattelemaan järjellä.Teillä on jo kolme lasta ,vieläpä terveitä ,niin se on kuin lottovoitto!

Antakoon heille ja sinulle sitä hellyyttä ja aikaansa...niin että siinäpä sulle neuvo: jos naisellas on paijaushaluja , niin käskeppä paijailla sinua,ja muistakii paijailla takasi oikeen mukavasti;)...jos vaikka vauvabuumi onkin sitä toisen ihmisen läheisyyden kaipuuta?

Toivon että teillä asiat ratkee parhain päin. Mutta kokeileppa myös tätä: "Järjestä sinä vaimollesi yllätys :hoida lastenhoitopaikka (esim. mummola ,kummit)ja nauttikaa kotona kahdenkesken toistenne läheisyydestä ja yhteisestä ajasta,tai käykää vaikka syömässä ja teatterissa/tanssimassa/kylpylässä/konsertissa.... niin ehkäpä vaimosikin huomaa,arvostaa nykyistä tilanetta, että teillä on ihan mukavaa elellä yhdessä.
Ja muista aina silloin tällöin muutekin järjestää tuollaisia pikkusia "ylläreitä" niin huomaat että ne yhteiset hellät hetket palkitaan ...lisä hellyydellä ,näin meillä ainakin on tehty ,hih.;)

Iloista ja nautinnollista syksyä toivotellen

Äänestä

Mikäs ajassa on ettei ole sopiva? Parempihan lapset on tehdä peräkkäin, neljännen hoitaminen helpompaa kun hoitajia on jo muitakin omasta takaa. Et kiellä ettetkö lapsia lisää halua, haluatko niitä jonkun toisen kanssa?

Äänestä

Kuule, jospa vaimosi ei haluakaan töihin, vaan elelee mielummin kotona lasten kanssa, kun mies tuo tilin kotiin. Näin ainakin yksillä puolitutuilla. Lapsia siis tuli tässä perheessä aina kolmen vuoden välein, ettei vaimon tarvinnut lähteä ansiotyöhön. Tosin kolmannen lapsen jälkeen mies laittoi stopin ja siitäkös vaimo suivaantui ja haki eron. Nyt mies sitten makselee oikein kunnolla ja vaimo senkun makaa edelleen kotona...
Ajattelematonta ja itsekästä vaimoltasi. Et todellakaan ole tollo.

Äänestä
  • Näin on. Minun tutuilla muija on hoitovapaalla kesät ja ukko saa painaa hulluna töitä että perhe pärjää.

    Äänestä

hei!
vaikka olenkin nainen ja surffailen täälä isien palstalla, niin haluan siltikin kertoa sinulle minun mielipiteeni.
en ymmärrä vaimoasi että mitä hän sillä saavuttaa, kun kiristää sinua tuommoisella asialla. ei sinun tarvitse hänen mielikseen tehdä lapsia lisää, jos itselläsi ei tunnu olevan oikea ajankohta siihen.
ja pihtaamalla seksiäkin? surkea veto!
sillä hän saa saavutettuaan ainostaan kitkaa ja katkeruutta teidän suhteenne välille entistä enempi.

en oikein ymmärrä yleensäkkään sitä, että eikö lapsien iseillä pitäisi olla jokin sanavalta lapsien teko hommaan. onko se oikein että nainen hankiutuu salaa raskaaksi, jättämällä ehkäisyn pois?
mielestäni moni nainen joka tämmöistä tekee, ei sovi vaimoksi, eikä hän osaa kunnioittaa miestänsä toiveita.

kysyppä sinä isä joka kirjoitit niin vaimoltasi, että mitä hän sillä saavuttaa että ei anna seksiä?
luulenpa että löydy järkevää selitystä!

Äänestä
  • Kiitos palauttesta,
    jotenkin tuli itsellekin sellainen tunne, että
    en voi olla"täysin" väärässä.
    Oma arvostelukyky on pitkän suhteen aikana koetuksella. Kyllä meillä puhutaan ja joskus vietetään omaakin aikaa, mutta tätä tapaa en ymmärrä..
    En aio antaa periksi, ollaan siten vaikka ilman,
    ehkä vaimokin joskus huomaa, että energia alkaa pian kohdistua johonkin muuhun.
    Terv. tuleva urheilija, tai jotain muuta.

    Äänestä

  • ja kunnolla ja vastaus kirjoitti:

    Kiitos palauttesta,
    jotenkin tuli itsellekin sellainen tunne, että
    en voi olla"täysin" väärässä.
    Oma arvostelukyky on pitkän suhteen aikana koetuksella. Kyllä meillä puhutaan ja joskus vietetään omaakin aikaa, mutta tätä tapaa en ymmärrä..
    En aio antaa periksi, ollaan siten vaikka ilman,
    ehkä vaimokin joskus huomaa, että energia alkaa pian kohdistua johonkin muuhun.
    Terv. tuleva urheilija, tai jotain muuta.

    Eukkosi aikoo ottaa eron ja laittaa sinut maksumieheksi. Ei todellakaan voi olla enään rakkautta jos sitä on ollutkaan, niin toisen kiristäminen. Eikö ala jo hälytyskellot soimaan? Nyt jos koskaan olisi jo aika jos ei ole aikaisemmin jo mitään huomannut. Monet äijät menee naisen perässä sokeena kuin pässi narussa. Oletko ollut naisellesi ns. helpponakki? Sillä monilla naisilla on vaan tarkoitus päästä äkkiä naimisiin ja saada niitä mukuloita ihan vaan kenen kanssa tahansa. Se perheenperustamisvietti ja sitoutumisvietti kun on naisilla jossain ikävaiheessa melkein pakonomaista.

    Uhkaile vaimollesi hakevasi seksuaalisen tyydytyksen jostain muualta. Ja minä hakisin jo jos minua uhkailtaiin tai kiristettäisiin parisuhteessa. Kaiken muun riidan kyllä ymmärtäisin mutta en voisi ikinä uhkailla enkä kiristää rakastani ikinä. Että mikähän on oikein suhteenne laita? Mieti millä sinut on manipuloitu tai onko suhteessanne ollut/ tullutkaan mitään ainutlaatuista hekumaa. Oletko ollut vaan vietävissä: "Vie sinä minä vikisen"!

    Äänestä

Sano sinä vaimolle, että m...a ei tipu jos lapsenteko sillä on mielessä!!!!!!!!!!!

Äänestä

onko 3 tähän mennessä tullutta lasta samaa sukupuolta?

Äänestä

kiristä takas ja sano ettei jos seksiä tuu niin käy nussii muita naisia, hehehehehehheheheh yhtä hyvä kun vaimosikin vastaava

Äänestä

hankkia lisää lapsia.
Jos ei, niin lue vaimollesi laskelmat nokan eteen.

Äänestä

vaimosi on huomannut vanhenevansa ja haluaisi saada toivomansa määrän lapsia ennen kuin hänen mielestään on "liian myöhäistä". En osaa määritellä tarkemmin sitä milloin hänestä olisi liian myöhäistä, sillä enhän tunne häntä..

Ei tilanne kuitenkaan helpota sillä, että suututat hänet kapinoimalla yltiöpäisesti ajatusta vastaan. Aina kannattaa yrittää keskustella ja ottaa selville mistä moinen johtuu. Ehkä voisit vielä ainakin pikkuisen harkita. Äläkä ainakaan sorru pettämään, sillä se vain pahentaisi tilannetta.

Toivottavasti kaikki päättyy hyvin ja mieluummin molempia miellyttävään lopputulokseen :)

Äänestä

Meillä oli kanssa vähän samalla tavalla. Ei seksiä ellei tehdä lasta. Sitten kun mut saatiin aivopestyä, niin seksiä oli joka päivä ja monta kertaa. Alkoi potenssi loppua ja tuntui, ettei tule enää muuta kuin siitepölyä. Se alkoi oikeasti tuntua väkisin yrittämiseltä. Heppi hellänä vereslihalla... Vaimo ei millään uskonut ettei määrä korvaa laatua.

Siittiö elää muutaman vuorokauden (tytöt pidempään kuin vikkelämmät pojat). Tyttöä kun vaimo halusi, niin olisi pitänyt säästellä ja kylvää siemenet vakoon kolmen päivän välein. Eipähän minun sanaa uskottu ja poika tuli. Ja samalla loppui saanti...

Tai ei se olisi loppunut, mutta kun vaimo pääsi vauhtiin, niin siitä ei tullit loppua: Tee , niin saat piparia. Ja tuo tekemättömien asioiden lista kasvoi niin pitkäksi, että piparia tulee vasta ensi vuosituhannella...

Itse en tähän kiristykseen ole mennyt mukaan, vaan se johti rakastajattaren hakuun. En jäänyt odottamaan ensi vuosituhatta :) Nyt saan tarpeen mukaan, eikä silloin kukaan marise mistään turhasta. Saan kermavaahdot kakun päältä ja saan viettää laatuaikaa ilman perhettä ;)

Äänestä
  • No perskele,
    olempas saanut vieläkin punnerrettua vastaan,
    eli näitä siemeniä en jakele !

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja kunnolla kirjoitti:

Eli näin:
usean avioliittovuoden/3 lapsen jälkeen vaimo on alkanut oikein urakalla kiristää minulta lisää lapsia ja tässä tapauksessa niin, että seksiä ei kuulemma heru, jos lapsia ei tule. Mielestäni aika ei ole juuri nyt sopiva.

Kumpi meistä on suurempi tollo?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu