Kiva yllätys Jaurakkajärvellä

lumoutunut

Ajeltiin ystävän kanssa kohti pohjoista puolangan- pudasjärven kautta ja yllättäen saatiin jo matkalla mahtava elämys.
Etelästä tultaessa pudasjärven kunnan alueella olevalta toiselta p-paikalta lähtee jaurakkajärven luontopolku, mikä nimi kannattaa pistää jokaisen luontoharrastajan muistikirjaan.
Polku on kokonaisuudessaan n.7-8 km pitkä,reitti on hyvin merkitty ja kohtuullisen helppokulkuinen.
Polun varrella on kolme erikoiskohdetta: Keidas, Lumous ja Elämys, ja voin taata, ettei nimissä ole mitään liikaa.
Keidas on hyvinvarustettu laavu erämaalammen rannalla,jossa laavun, liiterin ja vessan lisäksi, on ainutlaatuinen pikku laituri. Lumous on vastaavanlainen laavu, lisättynä upealla rinneterassilla korkealla jaurakkavaaran huipun lähellä, terassilla on tilaa, ruokailupöytä penkkeineen ja mahtavat näkymät yli kainuun ja koillismaan maisemiin.
Elämys on tilattava sauna keskellä metsää pikku puron varrella, myös sen lähellä on laavu.
P-Paikan postilaatikossa on lisätietoja reitistä ja saunan tilaamisohjeet.
Suosittelen lämpimästi

Lumoutunut savolainen

2

1211

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • anselmi

      hei,

      itsekin reitin kiertäneenä voin lämpimästi suositella! Huipulta on mahtavat näkyvät pohjoisen suuntaan Jaurakkajärven ylitse. Vaara on komeaa vanhaa metsää, linnuista kiinnostunut voi sieltä löytää sinipyrstön, idänuunilinnun tai pikkusiepon.

      Paikallinen kyläyhdistys on tietääkseni rakentanut palveluvarustuksen. Kyläkaupasta voi tiedustella palveluista, taisi ainakin jokunen vuosi sitten olla majoitusta ja venevuokrausta tarjolla ainakin.

      Tässäpä vaihtoehtoa, jos ei se Kuusamon seudun tungos viehätä :)

    • lumoutunut

      Pikku tarkennus vielä.
      Reitin koknaispituus on n.9 km, se vain tuntui lyhyemmältä:)
      Saunan hinta muuten on vain 4e/hlö, joten siinäpä oiva tapa pitää tauko matkalla lappiin ja/tai takaisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1328
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      687
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      639
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      52
      584
    5. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      569
    6. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      38
      549
    7. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      70
      541
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      538
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      177
      486
    Aihe