Hei. Olen melkein kolmekymppinen nainen, jolle on nyt alkanut tulla paljon finnejä. Ennen niitä ei ollut lainkaan, mutta nyt on kasvo ja hiusraja täynnä, finnejä tulee myös korviin ja nenään. Ihoni on samaan aikaan atooppinen eli superkuivia läikkiä täynnä. Atopian ja kuivuuden takia en voi käyttää mitään finniselle iholle tarkoitettuja tuotteita. Mikä avuksi? Minulla ei ole minkäänlaista kokemusta tällaisesta. En viitsisi aina käyttää vain kortisonivoidetta kun joudun kortisonia käyttämään myös sisäisesti. Millä kannattaisi pestä, entä minkälainen tosi rasvainen rasva sopii myös finniselle iholle?
apua...
vanhempi noviisi
2274
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
En oikeastaan osaa muuhun vastata kuin tohon viimeiseen kysymykseen. Itselläni on erittäin pintakuiva/rasvainen iho ja omalle iholleni sopii Aqualan L. Ei ole aiheuttanut ainakaan minulle lisää näppyjä. Saa apteekista.
Sama ongelma minulla. ikää jo yli 30.
Minulla on myös atooppinen iho. Käytin poikaani lääkärissä ja kysäsin ohi mennen apua niin hän käski varata ajan. En tosin vielä ole varannut , mutta pian aion kyllä. Vähän helpotusta sain Cliniquen tuotteista ( hajuste allergia) yksi aine yöksi ja sitten sellainen neste putkilo jota laitan vähän väliä. Katson nyt ensin jos näppylät tästä lähtisivät näillä aineilla. Apteekin aineista ei ollut oikeastaan koskaan apua kuivattivat vaan pinta ihoa. Nämä nyt käyttämäni eivät tunnu pahalta lainkaan.
Tormäsin netissä tälläiseen linkkiin http://www.grand-illusion.com/article1015.html kuulostaa kokeilemisen arvoiselta.
Olen joskus laittanut sitruunan mehua näppylöille ja se auttoi ( ei tosin auttanut nyt tällä kertaa).