Kelpaako eurot Kiinaan?

Mini Mao

Käyvätkö eurot pankkeihin Hangzhou´ssa, vai kannattaako ottaa suosiolla dollareita mukaan?

4

1279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Matti

      China Bank vaihtaa vain dollareita ja
      Industrial and Commercial Bank of China(ICBC) molempia.Valuutan vaihdossa pitää esittää passi.Jotku vaatii vielä erillisen kopion passista,toiset ottaa kopion pankin konttorissa.
      Jos setelissä on joku merkintä kynällä niin se ei kelpaa,mulla oli 100 euron setelissa kuulakärkikynällä merkitty "100" niin eivät huolineet

      • taaloja

        Kyllä ainakin muualla Kiinassa (Beijing, Shanghai, Suzhou) Bank Of China vaihtaa sekä euroja että taaloja.
        Missään pankissa ei minun passistani ole kopiota otettu. On riittänyt vain passin/passin kopion näyttäminen tai joskus jopa vain passin nron kirjoittaminen.
        Ovat tosiaan todella tarkkoja setelien kunnon suhteen. Värivirheelliset, repeytyneet jne. sotketut eivät kelpaa.

        Oliko "Matin" tieto Hangzhoukohtaista? Eikö Hangzhoussa Bank of China vaihda euroja?


      • Matti
        taaloja kirjoitti:

        Kyllä ainakin muualla Kiinassa (Beijing, Shanghai, Suzhou) Bank Of China vaihtaa sekä euroja että taaloja.
        Missään pankissa ei minun passistani ole kopiota otettu. On riittänyt vain passin/passin kopion näyttäminen tai joskus jopa vain passin nron kirjoittaminen.
        Ovat tosiaan todella tarkkoja setelien kunnon suhteen. Värivirheelliset, repeytyneet jne. sotketut eivät kelpaa.

        Oliko "Matin" tieto Hangzhoukohtaista? Eikö Hangzhoussa Bank of China vaihda euroja?

        Joo,väärinpäin muistelin noi pankit,mä olen aina vuokrannut tallelokeron ICBC:stä ja kun olen käyny lokerosta euroja hakemassa niin ICBC ei vaihda kuin taaloja joten täytyy mennä China Bankin konttoriin vaihtamaan eurot yuaneiksi.Sanyalla ainakin piti olla passin kopio passin lisäksi DadonghaiBeachilla,tosin pankin konttorin vieressä oli joku paperikauppa josta sai kopion.Yunnanin suunnilla ei ollut niin tarkkaa,tai kyllä ne aika otti pankissa passista kopion kun vaihdoin valuuttaa


    • Pekkis

      Ainakin joissain pankeissa näyttää olevan ulkopuolella metallinen kilpi (englantia), jossa kerrotaan että pankilla on oikeus tehdä kansainvälisiä toimia. Käsitin että tämä tarkoittaa valuutanvaihtoa ja muuta valuuttakauppaa (rahastoja yms.).

      Tarkistakaapa muuten saadessanne isoja paikallisia seteleitä, että ne ovat aitoja. Vesileimat pitäis löytyä, turvalankoja jne... Joissain pankeissa on julisteita, joissa esitellään setelien tunnistaminen. Englannin kielisenäkin tuollaisia julisteita olen nähnyt. Liekö saatavilla jopa pikkulehtisenä samaa - ois aika kätevä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3432
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3262
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      3163
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      52
      2698
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1993
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1890
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1656
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      88
      1569
    9. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      40
      1535
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1360
    Aihe