Ulkolaisista hedelmistä...
Jos pesen ja ´kuorin esim. päärynät ja omenat niin uskallanko syödä ne ilman pelkoa listeriasta ja toksoplasmoosista????
Entä mandariinit ja appelsiinit??
Jos pesen ja ´kuorin esim. päärynät ja omenat niin uskallanko syödä ne ilman pelkoa listeriasta ja toksoplasmoosista????
Entä mandariinit ja appelsiinit??
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hyvin uskaltaa syödä.
kyllä voi söydä!!!
kaikki kielletyt hedelmät ja muutkin neuvolan mustalla listalla olevat. Maksa on ainoa, jonka olen rajoittanut kertaan kuukaudessa sen a-vitamiinipitoisuuden vuoksi. Mitään poikkeavaa ei ole raskaudessa ollut ja saattaahan sen listerian saada vaikka kotimaisista tomaateista.
Eiköhän noita saa syödä aivan rauhassa. Minä ainakin olen hurahtanut isoihin mehukkaisiin appelsiineihin! Mitä herkkua!:) Ja mikä parasta, eivätpä tuo niitä liikakiloja! ;)
edes kuorinut esim omenoita. En oo kuorinut koskaan ennenkään, enkä jaksa kuoria nytkään. Kaksi lasta olen tuottanut jo ja molemmat ovat terveitä. Kolmas nyt tulossa, rv34 menossa, ja toistaiseksi ei poikkeavuuksia löytynyt.