Lambda-anturin vaihto?

Kintse

Mites onnistuu 2002vm. puntoon kyseisen anturin vaihto? Onko kellään kokemuksia? Putken alkupäähän tulee vissiin 2 anturia, mutta kumpi on happitunnistin, eli lambda-anturi? Ylempi vai alempi?

5

3438

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kumpikin

      ...itselläni on vuosimallin -05 punto ja sanoisin kyllä, että nuo molemmat pakoputkessa olevat anturit ovat nimenomaan lambda antureita..nykyvehkeissä päästöt halutaan mahd. vähiin joten moottorinohjaukseen vaaditaan myös tarkat arvot.

    • kintse

      No niin, ostin varaosaliikkeestä uuden lambda-anturin ja vaihdoin itse. Helppo homma, meni n. 10 minuuttia. Osa makso 135€ ( Bosch ).Delta-autossa sanoivat, että osa maksaa 200€ ja duuni 100€=300€! Onpahan vedätystä taas.

      • Vaihdatin lambdan, eikä tuo ollut helppo homma. Kova lämpö oli tehnyt tehtävänsä ja anturi katkesi. Kyllä korjaamolla kiroiltiin, kun koko pakosarja piti irroittaa.

        Vehon mukaan vika oli juurikin anturissa, koska vikakoodit kertoivat pakokaasuarvoissa olevan häikkää (check engine valo). Totuus paljastui yli vuosi myöhemmin: tulpan eriste rikki. Teho kasvoi samalla tuntuvasti. Merkkihuollot kun eivät osaa/ ei kiinnosta korjata autoja, vaan ainoastaan lukevat vikakoodit ja vaihtavat osia.


      • asdew
        Stilo100 kirjoitti:

        Vaihdatin lambdan, eikä tuo ollut helppo homma. Kova lämpö oli tehnyt tehtävänsä ja anturi katkesi. Kyllä korjaamolla kiroiltiin, kun koko pakosarja piti irroittaa.

        Vehon mukaan vika oli juurikin anturissa, koska vikakoodit kertoivat pakokaasuarvoissa olevan häikkää (check engine valo). Totuus paljastui yli vuosi myöhemmin: tulpan eriste rikki. Teho kasvoi samalla tuntuvasti. Merkkihuollot kun eivät osaa/ ei kiinnosta korjata autoja, vaan ainoastaan lukevat vikakoodit ja vaihtavat osia.

        Jos ei irtoa, eikös sitä voi lyödä sisään, mitä se pakoputkistossa haittaa.
        Näin ainakin minä tein muuhun merkkiin.


    • Anonyymi

      2006johto poikki et saa hylsyn irtosi vaati terävän iskun,väännön moottori kuumaksi auttaa varmaan ,vuoden kesti nyt palaa Antaa palaa ei vaikuta mihinkään kulutus 2l.tyhjäkäynillä 4-6l.tiellä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      144
      4802
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      184
      3923
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      116
      3604
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      43
      2911
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      138
      1876
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      40
      1668
    7. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      58
      1318
    8. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1299
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      21
      1261
    10. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      23
      1213
    Aihe