Onko kenelläkään kokemusta miten hyvin juuriestematto pitää todella nopeasti kasvavat kasvit allaan? Meillä on meneillään vanhan rivitalopihan täysremontti. Entinen omistaja ei ollut hoitanut pihaa vuosiin ja sinne oli päässyt villiintymään todella runsas määrä jättiläistataria (ainakin tietääkseni on sitä). Leviää nopeasti ja voimakkaasti juuristolla. Nyt maanpäälliset osat raivattu ja osittain kaivettukin juuristoja ylös. Kaikkea ei kuitenkaan saa millään pois ja tuntuu kasvavan uudestaan jo pienestäkin juurenpalasta. Nyt laitoimme oikeastaan koko pihaan juuriestemattoa ja uudet multakerrokset, reunakiveykset, sora-alueet yms. päälle. Alkoi vain jännittää mahtaako ongelmasta päästä siltikään eroon. Eli pitääkö tällainen matto kaikki kasvit kurissa vai onko puutarha taas kohta täynnä tätä "vitsausta"? Vai meneekö nyt naapurin puolelle (pihamme aika pieni)kun ei pääse enää meidän pihallamme ylös? Eli kuoleeko kokonaan vai siirtyykö vain muualle.
Juurimatto
5
6332
Vastaukset
- Alli
Juurimaton läpi ei pitäisi pienien hiusjuurienkaan päästä! Ja kestää maassa ikuisuuksia. Näin on ainakin kerrottu.
itse pistin paksua suodatinkangasta pensaspenkin ympärille... odotettavissa puunjuuria penkissä :)
Eli uskon että voitte olla huoleti. - Abuela
valloitti meidän pihan aikoinaan, oli pakko myrkyttää. Niin että, jos se sieltä reunoilta nyt alkaa nousta, suosittelen roundup´ia.
- Remontti Reiska
Ostinkin jos tuota roundup'ia varmuuden vuoksi. Hyvä tietää että auttaa tarvittaessa. On nimittäin niin sitkeä kasvi.
- apua-monsanto
Remontti Reiska kirjoitti:
Ostinkin jos tuota roundup'ia varmuuden vuoksi. Hyvä tietää että auttaa tarvittaessa. On nimittäin niin sitkeä kasvi.
Älkää herranjumala käyttäkö mitään roundup-myrkkyä! Se tuhoaa luonnon ja aiheuttaa ihmisille mm. munuaisvaurioita! Sen valmistaja on Monsanto, maaiman korruptoitunein konserni, joka omistaa tätä nykyä myös suurimman osan valtioista, USA:n etunenässä. Sen missio on saada mahdollisimma paljon rahaa ihmisten ja luonnon kärsimyksestä.
- 7788
eipä tuo mitään kärsimystä minulle ole ainakaan tuonut kun vuohenputken hävitin...nyt aion hävittää talvion.On ilo päästä eroon kummastakin maanvaivasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki1913517Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen123160Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä632489Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman92135Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling411920Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.61868Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue391692- 901571
- 721133
- 741110