Asumme ulkomailla ja ajattelimme pyytää mieheni parasta ystävää kummiksi. Kastetilaisuus on tarkoitus pitää Suomessa. Onko kummin uskonto, siis katolilaisuus tässä tapauksessa este? Tiedän, että kummius on ainakin toisinpäin vaikeampaa, siis että luterilainen olisi kummi katoliselle. Tämä ystävä oli myös vihkitodistaja häissämme Suomessa, silloin papille ei tosin tullut mieleenkään kysellä uskontoa tai sitten se ei ollut niin tärkeä asia.
Kiitoksia vastauksista jo etukäteen!
katolinen kummisetä?
5
2351
Vastaukset
- marina
löytyy noista aiemmistakin viesteistä vaikka kuinka moneen kertaan, jos vain viitsisit selata. samoin vaikka
http://www.kirkko.fi
ja sieltä evankelis-luterilainen kirkko, tai suorana linkkinä:
http://www.evl.fi/
mutta lyhyesti: ev.lut. kirkkoon kasteen yhteydessä liitettävällä lapsella (tai aikuisella) on oltava vähintään kaksi ev.lut. kirkkoon kuuluvaa konfirmoitua kummia (ei väliä sukupuolella eikä sivilisäädyllä). näiden kahden lisäksi kastettavalla voi olla muihin evankelis-luterilaisen lapsikasteen hyväksyviin kristillisiin kirkkokuntiin kuuluvia kummeja (rajoittamaton määrä).
näin sanoo kirkkokäsikirja eli ev.lut. kirkon lakikirja. jos pappi toimii vastoin näitä ohjeita (hyväksyy kummiksi esim. kirkkoon kuulumattoman) tekee hän virka virheen ja siitä voi seurata rangaistus.
en osaa omasta kokemuksesta sanoa kuinka on katolisten laita (eikös heillä ole ainakin itsellään lapsikaste?) mutta uskoisin, että noilta edellä mainituilta sivuilta löytyy tarkka vastaus.- Kati
Voiko katolinen olla kummina luterilaiselle ihmettelevälle vastaus tosi elämästä.
Kyllä voi. kaksi kummia oltava kirkkoon kuluvia luterilaisia mutta loput voivat olla esim. katolilaisia. Meidän pojalla on juuri näin ja tulevallakin lapsella tulee olemaan. Eivät kyselleet katolilaisilta todistuksia kasteista tai muustakaan. Suomalaisten tiedothan löytyvät kirkonkirjoista. - alkuper.
Kati kirjoitti:
Voiko katolinen olla kummina luterilaiselle ihmettelevälle vastaus tosi elämästä.
Kyllä voi. kaksi kummia oltava kirkkoon kuluvia luterilaisia mutta loput voivat olla esim. katolilaisia. Meidän pojalla on juuri näin ja tulevallakin lapsella tulee olemaan. Eivät kyselleet katolilaisilta todistuksia kasteista tai muustakaan. Suomalaisten tiedothan löytyvät kirkonkirjoista.Kiitos vastauksista!
Helpottavaa tietää, ettei ole mikään este. Nyt vaan täytyy sitten etsiä vielä ne luterilaiset kummiehdokkaat.
Ihmetyttää, miksi jotkut vastaukset ovat niin tylyjä, tyyliin "tästähän on jo keskusteltu usein tällä palstalla". On aika turhauttavaa kelata lukemattomia vanhoja viestejä, saadakseen vastauksen tietyntyyppiseen kysymykseensä. Se on jotenkin kuin etsisi heinää neulasuovasta. Sitäpaitsi kaikki eivät ole palstan vakituisia lukijoita. Mulla ei ole ainakaan ole ollut tarvetta pohtia kummiuteen liittyviä asioita, ennenkuin oma lapsi syntyi kuukausi sitten. - marina
alkuper. kirjoitti:
Kiitos vastauksista!
Helpottavaa tietää, ettei ole mikään este. Nyt vaan täytyy sitten etsiä vielä ne luterilaiset kummiehdokkaat.
Ihmetyttää, miksi jotkut vastaukset ovat niin tylyjä, tyyliin "tästähän on jo keskusteltu usein tällä palstalla". On aika turhauttavaa kelata lukemattomia vanhoja viestejä, saadakseen vastauksen tietyntyyppiseen kysymykseensä. Se on jotenkin kuin etsisi heinää neulasuovasta. Sitäpaitsi kaikki eivät ole palstan vakituisia lukijoita. Mulla ei ole ainakaan ole ollut tarvetta pohtia kummiuteen liittyviä asioita, ennenkuin oma lapsi syntyi kuukausi sitten."Ihmetyttää, miksi jotkut vastaukset ovat niin tylyjä, tyyliin "tästähän on jo keskusteltu usein tällä palstalla". On aika turhauttavaa kelata lukemattomia vanhoja viestejä, saadakseen vastauksen tietyntyyppiseen kysymykseensä. Se on jotenkin kuin etsisi heinää neulasuovasta. Sitäpaitsi kaikki eivät ole palstan vakituisia lukijoita"
kyse on siis nettiketistä, johon jokaisen netinkäyttäjän olisi syytä tutustua. lähes jokaisen keskustelupalstan sääntöihin kuuluu, että selaa ensin vanhempia aloituksia, josko sieltä löytyisi vastaus kysymykseesi. se ei tietenkään tarkoita, että kuukausi tolkulla täytyisi viestejä selata taaksepäin, mutta kun joku jaksaisi selata viestejä edes viikon verran, ei vakituisten lukijoiden tarvitsisi joka toinen päivä vastata samoihin kysymyksiin. sekin on toisten kävijöiden kunnioittamista.
myönnän ehkä vastanneeni tylysti, mutta annoin kuitenkin myös tyhjentävän vastauksen kysymykseen. kun lähes jokainen keskustelu kummi aiheesta johtaa lopulta kysymykseen, että voiko lapsen kummi olla jotain muuta kuin samaan kirkkoon kuuluva, niin keskustelu alkaa käydä tylsäksi ja se ei kuitenkaan ole tarkoitus?
minäkin yritän muistaa seuraavan kerran nettikettin, yritä siis sinäkin?
- kummisetä hukassa
Missä mun kummisetä on oon vasta 12 vuotta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k16310605Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t887491Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?1067377Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht37346Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t227321Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit427269Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1126672Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv296506Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa855725Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?485515