Osaavat koiramme

Kertoilkaapas mikä teillä muilla olisi kaikkein hauskin/hyödyllisin/omituisin juttu, jonka olette koirallenne opettaneet tai jonka se on itse oppinut?

Tuli vain mieleen kun noutajaani mietin, että siinä oli kyllä varsinainen monitaituri-kihara. Kaikkein hyödyllisin juttu, jonka se osasi, oli antaa postiluukusta minulle avaimet kun jätin itseni lukkojen taakse (ja sitähän tällaiselle toopelle sattuu yhtenään). Huhuilin vain luukusta koiran noutamaan mamman avaimet ja kohta ne olivat kädessä. Löysi ne ihan mistä vaan ja tarvittaessa aukoi vaikka ovia että olisi löytänyt ne =) Se myös sytytti ja sammutti valot ja haki kännykän ja kaukosäätimen pyydettäessä. Aikamoinen laiskamadon avustajakoira siis...
7673
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

en tiedä onko hassu tai mitään, mutta itseäni hämmästytti seuraava:

Ajokoiramme joka on täysi umpiluupää :o) oppii asiat, mutta omalla ajallaan, ja hitaasti (huom!! tämä oli alustus jutulle ;) Koira on erittäin perso, ja ahne ruualle.

Ostin sille XL kokoisen mustan kongin, josta on kohtalaisen vaikea saada ruokaa sisältä. Eipä mennyt pojalla kun pari kertaa, kun hokasi että heittämällä kongi lattiaan tai seinään sisältä lentää könttä ruokaa lattialle, josta se on helpompi ottaa parempiin kuonoihin.

Minusta hauska juttu, että kyllä ajokoirakin oppii, kun on vain oikeat välineet ;))

PS Tähän tarinaan liittyy opetus: "alakerran naapurilta tuli nimetön kirje postiluukusta, kuinka meillä JOKA ilta pidetään asuntoa pallokenttänä...ja muuta asiaankuuluvaa"

Äänestä

oma seropini (labukka-tolleri) on oppinut tuomaan halkoja meille kun lämmitämme ulkosaunaa. puuvaja on noin sadan metrin päässä saunasta ja nokkela koirumme tajusi itse ruveta kantamaan puita kun näki että haimme niitä kottikärryillä.pieni mutta mukava apu :)

Äänestä

kuuluu varmaan omituisten tarinoiden osastoon...

Eli, mun sprinkku on varsinainen perskärpänen, seuraa perässä jopa vessaan. Kerran siellä asioidessani vessapaperi loppui ja jostain syystä tulin antaneeksi tyhjän rullan koiralle. Siitä lähtien se on tarkkaillut vessa käynneillä paperi tilannetta ja aina kun paperi on loppu, se ottaa tyhjän hylsyn telineestä (työntää ensin kuonolla ja auttaa lopuksi tassulla) ja sitten lähtee hurjaa vauhtia ylpeänä "löydöstään" juoksemaan ympäri kämppää rulla suussaan! Lopuksi käy jemmaamassa rullat joko omaan petiinsä tai mun sänkyyn. :)

Temppuhan on kaikessa hyödyttömyydessään melkoisen pöljä enkä edes tiedä miten otus moisen keksikin?!? Ehkä pitäis alkaa opettaa sille jotain vähän hyödyllisempiä juttuja... ;)
On vaan niin hauska kattoo vieressä kun kaveri ähkii ja puhkii saadakseen rullan telineestä (nykyinen teline on vähän haastavampi). Enkä ole raaskinut kieltääkään kun kaveri tulee jutusta niin onnelliseksi. :)

Äänestä

Joo, elikkäs meillä ei osaa mitään superspesiaalierkoismahtavaa juttua, mut huvinsa kullakin!
Elikkäs, meillä koirat ryntää sohvalle kattomaan ikkunasta (ihan käskystä), ja pienempi nousee selkänojalle makoilemaan. Sielt ne sit kattelee maailman menoa... Meillä asustaa siis kaksi kerrostalokyttääjää! ;D
Sitten anhempi haukku pussaa kun sanoo "Anna pusu", vaikka eihän tuo mitenkään järkevää välttämättä ole... ;)
Joka tapauksessa, molemmat keksii aina jotai hauskaa ja piristävää kun tulee väsyneenä kotia!
Näin siis meillä...

Äänestä

Meidän rottis osasi käskystä hymyillä.
Kun sille sanoi "hymyile, niin se näytti koko hammaskomeutensa.Naapurin lapset olivat ihan innoissaan, sanoivat mulle aina kun koirankanssa tulin heitä vastaan "käske sen taas hymyillä".
Yksi koira "vastaili" puhelimeen, sillon kun oli vielä lankapuhelin, aina kun puhelin soi se juoksi
kuonollaan työntämään luurin pois paikoiltaan.
(ei pitänyt kai hälytysäänestä)

Äänestä

sanomalehden nouto onnistuu, aamuisin kun lehti kolahtaa postiluukusta, koira käy hakemassa sen ja tuo sen lattialle sängyn viereen. Mieheni opetti tämän koiralle sairaslomallaan =).

Vanhin poikani opetti koiralle esittämään kuollutta. Tämä onnistuu niin, että poikani osoittaa pyssyllä (peukalo ylhäällä, etusormi osoittaa koiraa) ja sanoo PAM! Kuolit! ja koira lakoaa maahan silmät kiinni, kuolleen näköisenä. Koiran "näytteleminen" loppuu siihen, kun poika sanoo "Elä".

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


PoliceGirl82 kirjoitti:

Kertoilkaapas mikä teillä muilla olisi kaikkein hauskin/hyödyllisin/omituisin juttu, jonka olette koirallenne opettaneet tai jonka se on itse oppinut?

Tuli vain mieleen kun noutajaani mietin, että siinä oli kyllä varsinainen monitaituri-kihara. Kaikkein hyödyllisin juttu, jonka se osasi, oli antaa postiluukusta minulle avaimet kun jätin itseni lukkojen taakse (ja sitähän tällaiselle toopelle sattuu yhtenään). Huhuilin vain luukusta koiran noutamaan mamman avaimet ja kohta ne olivat kädessä. Löysi ne ihan mistä vaan ja tarvittaessa aukoi vaikka ovia että olisi löytänyt ne =) Se myös sytytti ja sammutti valot ja haki kännykän ja kaukosäätimen pyydettäessä. Aikamoinen laiskamadon avustajakoira siis...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu