jos ottaa koiran ihan kotikoiraksi, kuinka tärkeää on koiran rokotus, sirutus ym? kun tunnen monia, jotka eivät ole koskaan koiriaan rokottaneet, korkeintaan madottaneet, ja silti koira elää pitkän ja hyvän elämän? onpa jopa pari niitäkin, jotka eivät koiraveroa maksa. mitä siitä voi seurata? siis jos ei koiraveroa maksa? otetaanko koira pois jos viranomainen saa tietää vai mitä? ajatuksissa olisi koira, asumme todella metsässä. madotan tietysti tulevan koiran säännöllisesti mutta tämä kallis rokotuspuoli mietityttää...
koiran rokotuksesta ym
mietiskelevä
3385
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei se nyt niin kallista voi olla, se rokottaminen, että kaverin terveyttä kannattaa riskeerata. Rokota pois vaan, se on tärkeää myös kaikkien muiden koirien kannalta, ettei yhteiskunnassa juokse mahdollisia tartunnankantajia.
Vaikka koira olisi vain kotikoira, kyllä se kannattaa silti rokottaa koska taudeista ei tiedä milloin ne iskevät. Taudin voi saada ihan mistä vain, nyt alkaa vielä metsästyskausi, joten se metsäkään ei suojaa taudeilta. Rokottamaton koira on ns. riski koira taudin saajana ja levittäjänä. Rokotus on loppujen lopuksi pieni summa jonka sijoittaa koiraan ja säästyy monelta ikävältä yllätykseltä, joten älä säästä siinä.
olisivat silloin kun penikkatauti uudelleen iski tänne itärajan takaa olisivat valtaosalta koirista puuttuneet, olisi ollut täysi kaaos seurauksena.
rokotukset ovat todella tärkeitä myös kotikoirille eikä pelkästään harrastaville. Tuskin kukaan kuitenkaan pitää koiraa poissa ihmistenilmoilta.
Rokotus on halpa vakuus. Kerran kahdessa vuodessa, ei vie ketään konkurssiin.
Siitä siruruksesta olen taas samaa mieltä, ettei sitä jokainen tarvitse. Ne ketkä harrastaa ja kenellä on työ koira sirutus on ihan ok.
Sirutus antaa minulle negatiivisia tunteita sen puoleen, että joka ikisestä sirutuksesta kennelliitto saa osansa. Kasvattajat maksavat kennelliitolle jo aivan tarpeeksi, rekkarointi, viralliset esim. lonkkalausunnot jne.
Kuitenkin sirulla on arvonsa ja kuitenkin ken haluaa kannattaa se siru antaa laittaa.