TYHMÄ KYSYMYS?

Olen vaihtamassa autoa ja vaihtoehtoina on n. 13500 Euron arvoiset Audin A4 ja Volvon S40? Onko kellään mielipidettä kumpi on kannattavampi ostos, vai onko kumpikaan. Onko TM/Tuulilasi vertaillut? Tyhmä kysymys Audin osastolle?
Kiitos
91264
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Joo. Kivaa. Huudetaan tolle ensin, että vitun pahvi, kun edes harkitset Volvoa. Jatketaan kysyjän haukkumista ja kyseenalaistetaan hänen motiivinsa.

Sitten aletaan haukkua Volvoa huonoimmaksi autoksi, mitä maa päällään kantaa.

Tässä vaiheessa joku käy huomauttamassa Volvo-palstalla, että herätys, ne haukkuu meijän autoa ja sieltä tulee fiksuimmat tänne kertomaan, että audi on oikeasti vain takatuuppari-Skoda, johon vaihdettu kyltit.

Kyllä se siitä.

Äänestä
  • jopa luulit että alko.

    Äänestä

  • flaidis kirjoitti:

    jopa luulit että alko.

    Niin luulit sinäkin :)

    Äänestä

sinä itse tiedät sen kun koeajat molemmat, tosin käytetyt on aina yksilöitä! Mutta molemmista kokemusta, audi ylihintainen mutta itse kyllä kallistun sinne edelleen ja yksi volvo riitti. Mutta kyllä volvossakin hyvät puolensa tietysti on.

Äänestä

Täytyypä alottaa tämä sama kuin volvo-palstalla: No osta Volvo! Suosittelen!

Äänestä

Tuntuu olevan hankalaa saada kunnon vastauksia tällä palstalla. Tuohon kysymykseesi... Itselläni mainitsemasi hintaluokan Volvo S40 2.0 automaatti. Olen ajellut sillä vajaan kolme vuotta. Kitinöitä ja natinoita on piisannut. Volvo huolto kärsivällisesti ne korjannut. Etumaskin reunasta ruostuu. Maskin ja konepellin väliin jää talvella kuraa ja siitä alkaa ruoste. Konepelti maalattu kerran takuuseen. Sama vika reilun vuoden päästä uudestaan. Talvella ei vilkut toimi ennen kuin auto lämmennyt. Talvella muutenkin yllätävän kylmä auto.
Koeajoin vastaavan ikäistä (97) Audia. Huomattavasti vakaampi, hiljaisempi ja taloudellisempi. Lopulta kyllästyin Volvoon ja ostin uuden Audi A4 2.4 Multitronicin.

Käy koeajamassa molempia niin tiedät. Ei Volvokaan huono ole, eli huononpiakin löytyy. Makuasia varmaakin hyvin pitkälti.

Äänestä
  • 00-mallin Corollassa ei ole ilmennyt mikäänlaisia vikoja. 1.6 koneella lähtee valoista kuten Volvokin. Toimii hyvin kylmässä, ja ilmastointi viilentää kuskia helteellä. Audi on todennäköisin seuraava valinta, muttei näyttämisen takia. Se kaikkein varmatoimisin? auto on vielä hakusessa. Mikähän se mahtaisi olla?

    Äänestä

Saat paremman volvon. Audista joudut ottamaan 1.6:n, volvon voit saada (13500€) jopa kaksilitraisena, tai ainakin uudemman vuosimallin.

Uutena perus 2.0 Volvo maksoi vähän yli 150tmk, Audi a4 uutena jo 1.6:na, 15tmk kalliimpi. N. samantehoinen (125hp) Audi maksoi jo 30tmk enemmän.

Turboversioista volvon t4 läheni 1.8t:n hintaa, toisaalta volvon matalapaineturbo huomattavasti halvempi ja t4 tehokkaampi (viritykset erikseen).

Käytettynä arvon alenema molemmissa on samaa tasoa. Veikkaisin kuitenkin volvon hinnan lähtevän jyrkempään laskuun edellisten korimallien perusteella ja tarjonnan paljouden vuoksi. Status ja brändi kärsii "paljoudesta"???

Audilla on Suomessa enemmän "nimeä", ja kyllä se on harmaata perusvolvoa laadukkaamman tuntuinen.

Suomessa volvon ja vanhan korimallin 9-3 saabin on saanut tähän asti edullisesti (politiikkaa). Eli Suomessa volvo ostoksessa saa rahalle vastinetta?

- Volvossa isolle kuskille ehkä jopa paremmat vakiopenkit (850:sestä).
- Volvossa hyvät valot (audissakin kohtalaiset).
- Moottori volvossakin lienee toimiva, vaikka onkin viisisylinterisen "puolimoottori". Siemensin ruisku? Volvon vaihteistossa ollut jotain ongelmia? Automaatti varmaan kestää, onhan sekin 850:sestä. Mitsun kanssa tehty yhteistyö näkyy volvossa, hyvä vai huono?
- sisä- ja tavaratilat samaa luokkaa

Alustassa molemmissa ollut ongelmia, volvo lisäksi herkkä pyöränkulmille. Audi taitaa olla parempi ajaa. Tehoversioissa ero tosin vasta tuntuu. Volvon perusmalleissa löysempi alusta. Talviominaisuudet molemmissa hyvät.

Molempia autoja joutuu huoltamaan, eikä volvokaan ole saanut japanilaisesta veljeydestä huolimatta pikkuvikoja poistettua. Audissa kestävämpi kori.

Mielestäni audia parempia vertailukohteita volvolle olisivat: 406, laguna, saabi, vectra, jopa se carisma... Vaikkakin volvo on pitänyt myös audia ja bemaria kilpailijoinaan. Volvo on kuitenkin enemmän rehellinen perusauto, eikä tarvi maksaa turhaa merkistä (audissako pitää?).

Äänestä
  • Toi budjetti vaikuttaa aika pieneltä, kun puhutaan A4:sta ja S40:sta...
    No, ehkä nyt voi alkaa saamaan jo kyseisiä autoja pienimmilliä koneilla tuohon hintaan, mutta en tiedä onko kannattava ostos...
    Tuolla hinnalla voi saada japanilaisen, mikä on parempi yksilö kuin tuon hintaluokan S40 tai A4...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


A4 vs. S40 kirjoitti:

Olen vaihtamassa autoa ja vaihtoehtoina on n. 13500 Euron arvoiset Audin A4 ja Volvon S40? Onko kellään mielipidettä kumpi on kannattavampi ostos, vai onko kumpikaan. Onko TM/Tuulilasi vertaillut? Tyhmä kysymys Audin osastolle?
Kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu