kolmoissurmaaminen

Miettikääpä sitä mahdollisuutta tai todennäköisyyttä, että seuraava olisi totta:

Känninen 18-v poika murhaisi parhaan kaverinsa, tyttökaverinsa ja kaverinsa tytön, onnistuu lavastamaan kolmoismurhan, piilottamaan tavarat lopullisesti kadoksiin, rämpimään paljain jaloin pitkin metsiä piilottelemassa kenkiä, ajattelemaan loogisesti, teeskentelemään 45v muistinmenetystä ettei järki mene, listaa voisi jatkaa loputtomiin.

Ei kertakaikkiaan ole mahdollista, ja vain seksin takia. Ei ei ei.

JOS spekuloidaan että N.G. todella olisi hätäpäissään mutta silti päissään tehnyt nämä verityöt, ei hän olisi voinut toimia noin loogisesti. Erittäin suurella todennäköisyydellä kaveri olisi lähtenyt paniikissa kaahaamaan karkuun moottoripyörällään.

JOS yllätystodistajan höpinä olisi totta, olisi joku näistä neljästä vuotanut kammottavan salaisuuden jo muutamassa vuodessa.

Ajatelkaapa tosiaan 18v kaverin kykyä tehdä noin suunniteltu rikos? Mitenkään N.G:tä loukkaamatta, luulen että tuollaisen tekemiseen vaadittaisiin ääretöntä älyä ja kylmäverisyyttä. Kun katsoo kuvaa jossa Nils kotiportaillaan paijaa koiranpentua, näkee jokainen että kyseessä ei ole tappaja.
111382
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Olisi lisäksi vielä jäänyt makoilemaan tuntitolkulla ruumiiden päälle. En usko ollenkaan. Kyllä ne murha-aseet ja muut tavarat on murhaaja vienyt mennessään ja kauas. Olisi ne muuten jo sieltä lähistöltä löytynyt.

Ajatelkaa mitä miesparka saanut kestää. Uhri itsekin ja lisäksi kaikki pidätykset ja kuulustelut nyt vielä vanhemmalla iälläkin. Häpeällistä kiusata vanhaa miestä. Juttu ei tule vedenpitävästi ratkeamaan koskaan.

Valtion tulisi nyt kyllä korvata nuo kärsimykset hänelle ainakin rahallisesti.

Äänestä

jos ei ajattele että hän nuorena poikana murhasi Ruotsissa monta ihmistä raakalaismaisella tavalla

Äänestä
  • Valjakkala osaa käsitellä ihmisiä kuten psykopaatille kuuluukin osata

    Samoin Nils on tyypillinen psykopaatti

    Äänestä

Ja tuohon vielä jatkaisin että elettiin 60-lukua, tai oikeastaan 50-luvun nuorista puhutaan koska 60-lukua oli kulunut vain 5 kuukautta 4 päivää.

Aika oli toisenlainen, sen ikäinen ei vielä ollut esim. väkivaltaviihteen kyllästämä kuten tänään. Nissellä ei ollut väkivaltaista taustaa. Tosin KRP joka ajaa Nisseä linnaan kuin käärmettä pyssyyn, väittää toista.
Nisseltä itseltä kysyttiin oliko hän nuorena väkivaltainen, johon mies rehellisesti vastasi että oli 1959 tapellut jossakin Vantaan tien risteyksessä jonkun Pekka Peltolan kanssa. No, maanmainio KRPn Haapala ja kumppanit kaivoivat esiin tämän Peltolan ja häneltä venkoilivat esitutkintaan lausunnon että Nisse oli väkivaltainen. Ei muilta, se riitti. Objektiivisuus kaukana. Poikapainit ja pienet nyrkkeilymatsit ovat kaukana kolmoismurhasta.
"Otetaanko matsi" Nisse oli kuuleman sanonut, mutta kukapa sen ikäinen ei joskus tehostaisi itseään noin. Bodomin jälkeisen elämän Nisse on elänyt rauhallista elämää, kuvataan mukavaksi mieheksi.

Äänestä
  • tiedän mitä se touhu oli silloin.....oltiin niin koviksia että......ja kuitenkin suurimmassa osassa sen aikaisia oli inhimillisyys tallella.

    Äänestä

taannoisessa draamadokumentissa Hitlerkin bunkkerin lattialla ja minä ajattelin JUST tuolla lailla.

Äänestä

Mutta siinähän oli tapeltu josta ng ne vammansa ehkä on saanut. Oltu ehkä ns. puukko hippasilla. Peittely operaatioiden jälkeen on voinut yksinkertaisesti sammua niille sijoilleen.
Nuo lapsuuden kuvat ei todista mitään. Kaikki on joskus viattomia lapsia. Mutta mitäs ne kotiin paluu kuvat tuo mieleen? Äiti teresan?

Olen sitä mieltä, että jos tekijä olisi ulkopuolinen, hän olisi ollut hullunrohkea käydessään 4 henkilön kimppuun tietämättä(?)millaisia äijän köriläitä teltassa on. Ja se MOTIIVI ulkopuolisella, että tekisi tai alkaisi tehdä noin riskialtista ja hirveää tekoa, mikähän se olisi??

Äänestä

Sattuma on ollut Nilsin puolella. Tietty pisara psykopaattista tunteettomuutta on auttanut jaksamaan elämään murhaaja Nilsiä kuin normaali ihminen.

Varmaan Nils ei ole etukäteen suunnitellut varmaan yhtään murhaan. Sitten on vain jossain vaiheessa vintti pimennyt tuolla reissulla. Tuota juopon tuuria, jota useille sattuu paljon pienemmissä jutuissa.

Äänestä

Muutamankin kerran alkoholia nauttineena, voin ainakin itsestäni sanoa, että humalassa en ikinä osasi tehdä mitään niin laskelmoivaa ja ajattelua vaativaa, kuin esim. mennä piilottamaan kengät pitkän matkan päähän kiven koloon.

Äänestä
  • Ne kengäthän löytyivät, ei siinä ollut mitään laskelmointia. Se on juuri humalaisen logiikkaa, on olevinaan ovela ja muka harhauttaa. Luulee, että toisarvoiset asiat vievät huomion.

    Tietenkin Nisse on ollut humalassa pimahtaneena muistamattomana aivan oikeasti ja uskottelee vieläkin itselleen syyttömyyttään. Ensin N.G. väitti, että mentiin nukkumaan ja sen jälkeen heräsi neljän päivän päästä. Nyttemmin hän muistaa myös yöllisen onkireissun ja sen, että murhaaja esti pääsyn teltasta.

    Nissen muisti palailee pätkittäin niissä asioissa, joista on etua hänelle.

    Äänestä

  • Ihmisen keskushermostossa on eri osa-alueita, joihin alkoholi vaikuttaa eri tavalla.

    Normaalissa arkielämässä käytämme paljon pikkuaivoja, joiden tehtävä on automatisoituneiden toimintojen, kuten kävelyn tai auton ohjauksen hallinta. Korkeammissa älyllisisissä tehtävissä ja korkeassa stressitilassa käytetään puolestaan suuria aivoja.

    Alkoholi vaikuttaa erityisesti pienten aivojen toimintaan. Tämän vuoksi erittäin vahvassa humalatilassa ihminen pystyy "skarppaamaan", kun isot aivot "kytketäään päälle", vaikka kävelystä ja puhumisesta ei ole vähään aikaan tullut mitään.

    Ihmiset pystyvät todistettavasti älyllisiin ja fyysisiinkin suorituksiin kännissä. Winston Churchill, Euroopan puolustussotaa Saksaa vastaan johtanut Englannin pääministeri oli kännissä koko valtakautensa ajan. Silti miehen ratkaisut olivat paljon vaativampia kuin kenkien piilotus. Jos Gustafsson oli humalassa, oletan, että siitä saattoi olla jopa hyötyä. Selvinpäin häpeä ja rangaistuksen pelko olisivat olleet liian voimakkaat; alkoholi antoi rohkeutta toteuttaa täysin yltiöpäinen suunnitelma (jos hän nyt sitten teki sen).

    Lisäksi alkoholin vaikutukset ovat erittäin yksilöllisiä, kuten tiedät. Kun ollaan tekemisissä kolmen nuoren murhan tekijän kanssa, on tekijä muutenkin poikkeava, miksei sitten tässäkin asiassa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sdfsdfsdf kirjoitti:

Miettikääpä sitä mahdollisuutta tai todennäköisyyttä, että seuraava olisi totta:

Känninen 18-v poika murhaisi parhaan kaverinsa, tyttökaverinsa ja kaverinsa tytön, onnistuu lavastamaan kolmoismurhan, piilottamaan tavarat lopullisesti kadoksiin, rämpimään paljain jaloin pitkin metsiä piilottelemassa kenkiä, ajattelemaan loogisesti, teeskentelemään 45v muistinmenetystä ettei järki mene, listaa voisi jatkaa loputtomiin.

Ei kertakaikkiaan ole mahdollista, ja vain seksin takia. Ei ei ei.

JOS spekuloidaan että N.G. todella olisi hätäpäissään mutta silti päissään tehnyt nämä verityöt, ei hän olisi voinut toimia noin loogisesti. Erittäin suurella todennäköisyydellä kaveri olisi lähtenyt paniikissa kaahaamaan karkuun moottoripyörällään.

JOS yllätystodistajan höpinä olisi totta, olisi joku näistä neljästä vuotanut kammottavan salaisuuden jo muutamassa vuodessa.

Ajatelkaapa tosiaan 18v kaverin kykyä tehdä noin suunniteltu rikos? Mitenkään N.G:tä loukkaamatta, luulen että tuollaisen tekemiseen vaadittaisiin ääretöntä älyä ja kylmäverisyyttä. Kun katsoo kuvaa jossa Nils kotiportaillaan paijaa koiranpentua, näkee jokainen että kyseessä ei ole tappaja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu