Nyt olisi hyvät neuvot paikallaan. Olemme uusimassa keitiötämme ja avatessamme sokkeleita laatat eivät jatkuneetkaan kaapiston alle. Siispä kuinka päästä pulmasta? Samaa laataa löytyynee vielä kaupasta.
Kuinka jatkaa graniittilattian laatoitusta?
Muumimamma
2219
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kannattaisiko vaikka käydä ostamassa sitä laattaa kaupasta ja pyytää ammattimies tekemään laatoitus kunhan kaapit on purettu tieltä? Vai mikä tässä oli ongelmana?
Siis kun puritte sokkelit niin huomasitte ettei laatat jatku kaappien alle.
Tämähän on yleinen tapa. Jos uusitte keittiön, kaapien syvyys on melko varmasti sama, eli sokkelin kiinnityksen jälkeen näyttää ihan hyvältä.
Jos ne laatat loppuvat ennen sokkelia, siis häiritsivät ennen keittiö purkua, niin sitten ei uudenkaan keittiön rakentaminen auta. Laattamies paikalle ja jos vanhoja laattoja ei löydy piikkauskoneella vanhat poies ja uudet laatat tilalle. Näin tulee hyvä.