pakolliset kieliopinnot: ruotsi

yo-kirjoituksissa B:n ruotsi ja nyt edessä nuo pakolliset opinnot. Minkä tasoisella kielitaidolla tuon kurssin läpäisee? Täytyykö tässä alkaa pänttäämään vielä illat ruatsia ennen kun opintojen loppuvaiheessa uskaltautuu suorittamaan mokoman kurssin :(
1568
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Kyllä noilla kursseilla ihmisillä on hyvinkin erilaisia taitoja, joten ei kun mukaan vaan! Eiköhän niistä töitä tekemällä läpi pääse. Tuntuu vähän siltä, ettei se ole tiedekunnankaan etujen mukaista, ettei joku valmistu kieliopintojen takia.. aika helpolla noista on selvitty. Ja onhan niitä kertauskurssejakin tarjolla, jos haluaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jag kan inte kirjoitti:

yo-kirjoituksissa B:n ruotsi ja nyt edessä nuo pakolliset opinnot. Minkä tasoisella kielitaidolla tuon kurssin läpäisee? Täytyykö tässä alkaa pänttäämään vielä illat ruatsia ennen kun opintojen loppuvaiheessa uskaltautuu suorittamaan mokoman kurssin :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu