onk suomes kukaan rakentanu tallasta?
Onko isokin projekti, lopullinen hinta yhdella koneella ( take home)?
http://www.bruceroberts.com/public/HTML/EURO16.htm
Onko isokin projekti, lopullinen hinta yhdella koneella ( take home)?
http://www.bruceroberts.com/public/HTML/EURO16.htm
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyllä projekti ainakin minulle on liian iso mutta varmaan joku toinen pystyy tuon toteuttamaan.
Eiköhän pääosa kustannuksista tule muista asioista kuin koneista.
Projektina 5-10vuotta, jos osaa tehdä. Kustannukset 150000-200000e.
No sitten toi menisi budjettiin heittamalla, ainoastaan tuo aika on pitkahko. Lahinna se mista loytaisi sopivan paikan on ongelma.
Vahan isompia (60 jalkaa) on joku harrastelija onnistunut kasaamaan jopa 11 kuukaudessa, puolitoista ukkoa keskimaarin tekemassa. Itse joutuisin ottamaan kylla apuvoimia.
Itse rakennussarja maksaa n. 70 000e, eli komella kun kertoo niin olis valmista = n. 200te?
Rakentaminen vaatii todella paljon työtä, osaamista ja koneita. Jos ei itse ole "ammattilainen", niin ei kannata edes aloittaa. Huonosti tehtyä ja keskeneräistä projektia ei saa kaupaksi. Tuon kokoisen rakentaminen vaatii leipätyön ohella vuosikausien päivittäisen ahertamisen kesät talvet.
Hyvä neuvo:
Rakenna ensin joku 8m ketettu paatti alusta loppuun. Jos onnistut siinä 2 vuodessa, niin silloin sinulla on mahdollisuuksia tehdä tuo 10 vuodessa. Pieni harjoitusprojekti antaa osviittaa minkälaisesta savotasta on kysymys ja sen hukkaaminen on paljon halvempaa, jos rahkeet eivät riitä.
parempi antaa projekti niille jotka osaa ja itse tekee sen mita osaa. Nythan olisi vapaata tyovoimaa tarjolla Kvarnerin Helsingin telakalla. Hitsausrobtilla vaan menoksi.