406 vm-99 lämppärin puhallin toimii vain kun säätövipu täydellä puhalluksella. Ilmeisesti säätökytkin on rikki. Miten sen saa vaihdettua, eli mistä kannattaa lähteä kojelautaa avaamaan?
406 lämppärin puhallin
jees~box
51054
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Monissa autoissa säätövastus on lämppärin kyljessä tai lähellä sitä, sieltä lähtisin ekaksi etsimään.
Vielä tarkennusta..eli monesti tuollainen ongelma johtuu säätövastuksesta, jonka kautta muut nopeudet paitsi maksimipuhallus menee. Parissa eri merkkisessä autossa on tullut sama ongelma vastaan ja syy on ollut säätövastuksessa.
Veikkaisinpa, ettei puhaltimessa ole säätövastusta vaan transistorilla toteutettu elektroninen säätö (ainakin 405:ssä oli, 406:sta en ole vielä katsonut kun tuntuu toimivan). Säädin oli 405:ssä kiinnitetty puhaltimen kupeeseen.
Elikkä miten siihen pääsee käsiksi?
elikä apumiehen puolelta jalkatilasta lokeron alta verhoilu irti niin siinä näkyy puhallin joka on helppo iroittaa, sitten vain katsot transistoreiden arvot ja kolvi käteen, näin.