Silverin moottori ?

yksinkertainen kysymys ? Silver Shark on tulee olemaan vene mutta kumpi moottori ?

115 hv Optimax vai 90 hv E-tec. E-teciä ei oo vielä 115 hv.

riittääkö 90 hv ?

ja voiko tohon Evariin luottaa ?
71364
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

laittaisi 150hv koneen,alkais silverikin kulkee kannallaan!

Äänestä

e-tec. kyllä siihen evariin voi luottaa.

Äänestä

Tuo E-tec 115/130 V4 1726cc tulee varmaan kohta meidänkin markkinoille.Paino 167kg.Löytyy jo ainakin BRP:n US sivuilla.

Äänestä

Itse painiskelin saman asian kanssa muutama viikko siiten. Evari e-tec 115 hv tulee kuulemma ensi keväänä Suomeen. Näin ainakin mulle väitettiin ja hintakin ilmoitetiin. Itse otin Optimaxin, koska se vaikuttaa edistyksekkäämmältä ja oli vähän halvempi. Optimaxissa bensa ja ilma suihkutetaan seoksena kun taas eetekissä ilma tulee ikään kuin vapaasti, lienekkö sitten lopulta eroa. E-tecin tekniikka on muuten entistä itä-saksalaista keksintöä. Tokihan heillä oli trabit ja warret, joten kokemusta on. Mistä noista oikeasti tietää. Evarilla on kyllä synkkä historia ja optimaxi on rallattanut useita vuosia ilman suurempaa kohua tai käyttäjät on lahjottu

Äänestä
  • historia? Kun katselee Wanhoja moottoreita niin ei se niin synkältä näytä. Edelläkävijän tie on joskus ohdakkeinen (=ficht). Itse ottaisin ilman muuta e-tecin. Fiksumpaa tekniikkaa vaikka olisikin firma entisen DDRn alueella, ei tainnut olla DDRää olemassakaan kun suoraruiskusta kuluttajakäyttöön tuotiin?

    Äänestä

  • kuru kirjoitti:

    historia? Kun katselee Wanhoja moottoreita niin ei se niin synkältä näytä. Edelläkävijän tie on joskus ohdakkeinen (=ficht). Itse ottaisin ilman muuta e-tecin. Fiksumpaa tekniikkaa vaikka olisikin firma entisen DDRn alueella, ei tainnut olla DDRää olemassakaan kun suoraruiskusta kuluttajakäyttöön tuotiin?

    Eikös tuossa fichtissä ole riittävästi synkkyyttä.

    OMC ei osannut/halunnut/ei ollut varaa hoitaa fichtiä valmiiksi asti vaan testaus teetettiin maksavilla asiakkailla huonoin seurauksin.

    No nyt on ilmeisesti ainakin rahaa käytettävissä testeihin. Tulevaisuus näyttää onko ollut halua ja kykyä.

    Äänestä

  • niin keneltä sait tietoa että 115 hv E-tec tulee ens keväänä Suomeen ? ilmeisesti maahantuoja...mikä oli hinta ?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Optimax vai E-tec kirjoitti:

yksinkertainen kysymys ? Silver Shark on tulee olemaan vene mutta kumpi moottori ?

115 hv Optimax vai 90 hv E-tec. E-teciä ei oo vielä 115 hv.

riittääkö 90 hv ?

ja voiko tohon Evariin luottaa ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu