Mikä on kun pikkupentuni tekee tällaista kehräyksen lomassa, että hän työntelee etutassujensa kynsiä ulos vuorotellen, niin että kynnet työntyvät ihooni..eikä tunnu kovin mukavalta muuten. Mitä tämä on?
Vanhempi neitini ei ole tällaista tehnyt, pentunakaan. Olisi vaan mielenkiintoista tietää, että onko tämä jokin alkukanteinen juttu vai módernin kaupunkikissan häiriö...:)
Vanhempi neitini ei ole tällaista tehnyt, pentunakaan. Olisi vaan mielenkiintoista tietää, että onko tämä jokin alkukanteinen juttu vai módernin kaupunkikissan häiriö...:)
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kissa tekee niin kun on tyytyväinen. Se lähtee pentuajasta kun emo ruokkii pentua. Pentu painelee tyytyväisenä emon nisää halutessaan lisää maitoa.
Vastauksesta, jotain tällaista uumoilinkin. Tosin hyväksyn kissalta kaiken, joka osaa silitää/rapsuttaa emäntäänsä leuan alta ja oikein ilman kynsiä..pentu on nero..:)
Kissan on tapana "leipoa" sinua jos se tykkää. Siihen auttaa se, ettet silittele sylissäsi. Sitten se ei voi leipoa sinua, vaan leipoo jotain muuta.
meillä joka on 12vuotias tekee tuota vieläkin..sattuuhan se kun se työntää kynnet ihoon mutta toisaalta se on mukavaa kun näkee että kisulilla on hyvä olla =)
Omaa oloasi helpottaa, jos leikkaat kissan kynnet. Lyhyet kynnet eivät painu niin syvälle ja jättävät vähemmän naarmuja ihoon.
Meidän vanha neiti antoi muinoin leikata kyntensä ja imuroidakin antoi itsensä. Nämä kaksi pientä riiviötä hurjistuu, jos niiden tassuista ottaa vähääkään kiinni. Iän myötä voivat rauhoittua niin, että leikkaaminen on mahdollista. Muuten ovat rapsuttamisen ja silittämisen haluamisen mestareita. Täytyy taas silitellä....