Löysin saabistani hyvän paikan vahvistimelle takapenkin alta. Tarkastelin paikkaa vähän tarkemmin ja huomasin, että penkin alla kulkee myös bensaletkut. Nyt pähkäilen uskaltaako vahvarin asentaa bensaletkujen läheisyyteen, vahvistin tulisi lattialle ja letkut kulkee tukipalkissa niin, että letkujen ja vahvarin väliin jäisi rakoa pari senttiä. Lähinnä mietin, voiko vahvistin kuumeta niin paljon, että se alkaa sulattaa noita ilmeisesti muovisia letkuja?
Vahvari bensaletkun viereen?
Matsku
1301
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
http://koti.mbnet.fi/saab900/HIFI/amp.jpg
Mitkä ovat vahvistimesi mitat? Vaihda vahvari sellaiseen joka mahtuu :) On kuulemma ollut vakiopaikka vahvistimelle USA-malleissa (vai ovatko siellä niin pöljiä etteivät erota ABS-purkkia vahvistimesta;)
Omassa (jonka mittoja en tietenkään nyt muista) osoittautui rajoittavaksi tekijäksi takapenkin sarana. Vahvari on työnnetty niin eteen että sen ja saranan väliin jää vajaa sentti korkeussuunnassa takapenkki paikallaan, mutta palkkiin jossa bensaletkut kulkevat jää reilusti tilaa. Ahtautta lisäsi myös ABS-laatikko penkin alla.Tarkkailin kuitenkin vahvistimen lämpötilaa ensimmäisen kesän... kannattaa varmaan sijoituksesta riippumatta. Ja vahvistin kannattaa sijoittaa pohjassa olevan peltivekin yli (niin että vahvistimen alle syntyy tunneli), koska syksyn sadekeleillä saattaa penkin alle päästä vettä joka tietysti kerääntyy matalimpaan kohtaan (vahvistimen alle) josta se valuu ränniä pitkin takajalkatilaan jos sitä tulee enemmän. Vahvistimen liimasin kiinni lattiaan ja tein vahvistimen ja ylläolevan palkin väliin kiinnikkeen joka pakottaa vahvistimen lattiaa vasten (ettei tarvitsisi porata "valumareikiä" pohjaan).
Ja kriittiseen kohtaanhan voi pistää suikaleen vuorivillaa tai muuta lämpöeristettä.
ps. edellisessä (saab 90) pulttasin takapenkin alle nykyisen 2-kanavaisen, sekä 4-kanavaisen rinnakkaismallin ja hyvin mahtui.