istanbuliin pian

Onko kellään kokemuksia Istanbulin halvoista hostelleista? Haluaisin majoittua Taksim-aukion läheisyyteen - Sultanahmet kuulostaa hiukan hiljaiselta.... Kaikki bailupaikat taitavat löytyä juuri Taksim-aukion läheisyydestä??? Ja sitten vielä kysymys: Miten on Visa Electrinin laita Istanbulissa, saako sillä nostettua rahaa????
2392
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tuossa linkissä olisi muutama "halpa" hotelli Taximin alueella: http://www.istanbulshotels.com/taksim_area.htm

Itse olen ollut pari kertaa AllStar Keban hotelissa, joka oli ihan mukava 3-tähden hotelli..löytyy seuraavilta sivuilta kun jaksaa hieman selata sivuja eteenpäin: http://www.bookings.net/city/tr/istanbul.html?aid=303998;label=google_Istanbul_hotels

Ja 3-tähden hotellit on useimmat aika ok vaikka huoneet voi tuntua aika huonoilta(esim.vain1-2-tähden hotelleilta)..mutta menettelevät kuitenkin. Ja Taksim-aukiolla on todella paljon noita hotelleja, mutta kaikista ei taida löytyä netistä tietoa tai omia webbisivuja.
Itse olin katselemassa historiallisia paikkoja, joten bailupaikoista en osaa sanoa mitään. Vaikka nuori olenkin, mutta ikinä en ole ollut bailutyyppiä ;)
Ja Visa Electron toimii hyvin Istanbulissa. Ainakin Taxim aukion ympärillä oli useampi pankkiautomaatti mistä sai nostettua rahaa sillä, mutta kannattaa olla varovainen rahaa nostettaessa sillä kaikenlaiset luihut suorastaan asuvat automaattien läheisyydessä.

Äänestä

Kokeile Arya Otel, Bristol ja Monopol, kaikki 5min sivulle Istiklal Caddesilta.
Hyvia iltamenoja on 5. kat, Leb-i Derya, Nu Teras, Soho jne. Paras opas on Time Out Istanbul, listaa kaikki parhaimmat paikat, hotellit ja sisaltaa myos todella selkeat kartat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


TARKANfan kirjoitti:

Onko kellään kokemuksia Istanbulin halvoista hostelleista? Haluaisin majoittua Taksim-aukion läheisyyteen - Sultanahmet kuulostaa hiukan hiljaiselta.... Kaikki bailupaikat taitavat löytyä juuri Taksim-aukion läheisyydestä??? Ja sitten vielä kysymys: Miten on Visa Electrinin laita Istanbulissa, saako sillä nostettua rahaa????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu