Kävin tänään lääkärin tutkimuksissa, jossa endoepäily vahvistui. Lapsettomuutta takana useita vuosia ja menkkakivut kovat! Lääkäri teki ultraäänitutkimuksen, joka ei antanut mitään viitteitä endosta; kaikki oli kuulemma ok. Sitte kun se alkoi kopeloida sormilla kohtua niin se meinas että siellä kohdun takaosassa on turhan napakkaa kudosta. Se on kuulemma juuri tyypillistä aluetta endopesäkkeille. No, sain sitte ajan laparoskopiaan , joka on reilun kolmen kuukauden päästä. Ajattelin nyt kysyä teiltä endometrioosista kärsiviltä/tietäviltä , että kuinka usein on käynyt niin, että lapassa ei ole voitu polttaa kohdun takaosassa olevia pesäkkeitä?? Lääkäri sanoi, että osittain yleensä onnistutaan poistamaan. Eräs kaverini vain kertoi omasta kokemuksesta, että hänelle ei voitu tehdä lapassa mitään kun endopesäkkeet olivat niin pahasti kiinnittyneet sinne kohdun takaosaan. Nyt aloin tietysti pelätä itselleni samaa kohtaloa. Onko kellään positiivisempia kokemuksia?? Jos löytyy, kertokaa ihmeessä ja antakaa toivoa! :)
Laparoskopiasta..
endotar? :(
81539
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Moi!
Mulla epäiltiin endoa ja lääkäri sanoi kohdun olevan kallellaan ja että sen takana saattaa olla kiinnikkeitä. No sitten laparoskopiaan ja endohan se oli. Kaikki oireet kyllä viittasivatkin siihen eli ei ollut yllätys. Ne polttivat useita pieniä pesäkkeitä ja ilmeisesti pääsivät hyvin niihin käsiksi, ainoa jolle ei oikein voitu paljoo tehä oli pesäke virtsanjohtimen päällä. Ja se samainen pesäke vaivaakin, on vähän väliä pissahätä..
Mulla vaivat helpottui laparoskopian jälkeen ja nuvaringin aloitus ja käyttö on pitänyt kipuja poissa. Menkat vuoti ennen "sisäänpäin " vatsaonteloon ja kesti 1/2 päivää, nyt 2-3 päivää.
Tähystykseen kannattaa mennä.saa ainakin varmuuden asiaan!
Onnea matkaan!!
Kiitos vastauksestasi, Nipsu!
Mullakin siis endoepäily päällä. Kohdusta gyne sanoi, että se on aivan normaali, eipuhunut mistään, että olisi kallellaan. Toivottavasti ei olis kovin pahoja kiinnikkeitä. Virtsarakon pesäkkeisiin mulla ei viittaa ainakaan täl hetkel mikään. Sen sijaan suolikipua esiintyy ajoittain ja ulostusvaikeutta menkkojen aikaan. Ei kylläkään aina.
Mukava kuulla, että sulta voitiin poistella kohtuu hyvin niitä pesäkkeitä. Mä epäilen vaan itselläni, että tauti on niin pahasti edennyt että ne ovat pahoin kiinnittyneet eikä niitä voida poistaa. Mulla on nimittäin lapsettomuutta takana 5v. ja nyt vasta lähdin kipujen takia lapajonoon. Suurin toiveeni olisi, että lapassa voitaisiin poistaa pesäkkeitä hyvin, niin että ei tarvittais mitään lapsettomuushoitoja odotetun vauvan saamiseksi. Millainen tilanne sinulla on vauvatoiveiden /mahd.lapsettomuushoitojen suhteen leikkauksen jälk.? Olisi kiva kuulla, tietysti mieluiten onnistumistarinoita :)
Mukavaa syksyä sinulle, Nipsu! :)
Moi,
Mulle lääkäri sanoi että jos haluan lapsia niin ei kannata paria vuotta kauempaa odotella.Mieluiten heti puoleen. Ja määräsi hormoniehkäisyn takasin helpottaan kipuja ja mahdollisesti vähentämään endon kehitystä.
Meillä tilanne on se että omia vauvoja ei varmaan ees lähetä yrittämään, vaan jos perheenlisäystä toivotaan myöhemmin niin sitten adoptoidaan. Sitä pidetään molemmat aika luonnollisena ratkaisuna elämänkatsomuksessamme.
Tilanne voi tietty muuttua mutta mä en uskalla liikaa toivoa että vauvaa tulisi..
Mutta olen kuullut monta onnistumistarinaa endosta, pahastakin, huolimatta!! Eli älä luovu toivosta vaikka endo olisikin diagnoosi!
Jos haluat laparoskopiasta mun kokemuksia niin kerro, voin kertoa!
Nipsu
Kuulisin mielelläni kokemuksiasi lapasta.
Kiitos etukäteen...:)
Hei!
Itselleni tehtiin tähystysleikkaus kolmisen viikkoa sitten, ja se onnistui hyvin.
Itse toimenpide tehdään nukutuksessa. Vatsaan tehdään pieniä viiltoja joiden kautta laitetaan instrumentit vatsaonteloon. Ennen sitä vatsaonteloon laitetaan leikkauskaasua (en tarkemmin tiedä mitä se on), ja se kaasu pullistaa vatsaa (leikkauksen jälkeen vatsani oli niin turvoksissa, että näytin siltä kuin olisin ollut 5kk raskaana. Ei hätää, vatsa laskeutuu aika nopeasti normaaliksi). Vatsa oli kyllä siitä kovasta turvotuksesta ( itse leikkauksesta) aika kipeänä, mutta siihen on hyvä ottaa reilusti särkylääkettä.
Jäin miettimään kun mainitsit, kuinka kohdun takaa ei saatu endoa jollain tutullasi pois. Itselläni oli niin paha endo, että alunperin minua varoiteltiin, että saatan saada väliaikaisen suoliavanteen. Kävi tuuri, en saanut, ja lopulta itse leikkauskin onnistui tähystämällä eikä koko vatsaa tarvinnut avata. Minulla endo oli liimannut oikean munasarjan vatsanpeitteisiin kiinni (ennen leikkausta pelkkä venyttely tuntui pahalta, kuin kirvelisi kovasti vatsan sisäpuolelta), emätin oli liimautunut endolla suoleen, suolen pinnalla (onneksi vain pinnalla)ja munasarjojen pinnoilla endoa, kohdun suulta leikattiin pala pois kun siinä endo oli läpäissyt kudoksen, ja lisäksi siellä täällä runsaasti pieni endopesäkkeitä, joiden poistamiseksi pelkkä polttaminen riitti.
Itselläni leikkaus sujui hyvin, ja uskon että paljon riippuu leikkaavasta lääkäristä. Itse pääsin todella hyvälle lääkärille, koska endoni oli niin vaikea.
Siitä iloitsen suuresti, että mahdollisuutta raskauteen ei ole teilattu kokonaan. Omalla kohdallani raskaaksi tuleminen on aika "haasteellista", eli pelkällä "luomu" tyylillä se ei välttämättä onnistu vaan tarvitaan hormonihoitoa ym. Ja tietysti asiaa auttaisi jos löytäisin itselleni miehen =)
Toivottavasti oma kertomukseni auttoi vähän.
Mitenhän Nipsulla meni leikkaus =)
Moi,
Eli mä kävin laparoskopiassa hesassa kätilö-opistolla. Siellä se tehään päiväkirurgisella osastolla. Eli aamulla 07 menin ja sitten jaettiin leikkausajat.Mä jouduin oottaan 11.30 asti.Syömättä ja juomatta piti olla.
Tuntia aikasemmin hoitsu tuli kertoon toimenpiteestä ja antoi rauhoittavan lääkkeen. Myös lääkäri kävi nopeeta kattomassa.
Sitten leikkausaliin se leikkauspuku päällä sängyllä kärrättiin ja iten nousin pöydälle. Rauhttava oli auttanu, ei ollu pelottavaa.. Nukutuslääkäri laittoi tippaan nukutuslääkkeen ja
seuraava muistikuva oli heräämöstä ihan pöpperössä. Hoitsu kysyi heti sattuuko ja vähän sattui joten antoi kipulääkettä.
Sitten vietiin omaan huoneeseen ja torkuin hetken. Mulla ei ollu siis kipuja paljoo eikä mitään pahoinvointia. Parin tunnin päästä olo oli jo hyvä. Sain ruokaakin ja se maistui hyvin.Lääkäri tuli sitten kertoon tulokset ja selitti lyhyesti mistä on kyse, ja kirjoitti ehkäisyreseptin ja antoi kirjasen endometrioosista ja kipulääkereseptin .Olin sen verran pöpperössä ja pettynyt että en tajunnut kaikkee kysyä mitä ois halunnu.
Hoitsu sanoi että sitten kun oon pystyny käymään normaalisti pissalla niin sitten voi alkaa kattoa kotiin lähtöä. Eka pissireissu meni melkein pyötymiseksi ja sängyllä haettiin takas huoneeseen.Vähän myöhemmin onnistui jo.
Sitte sain ohjeet miten haavaa hoidetaan jne. ja poikaystävä tuli hakemaan. Sitte kotio lepäämään.
Vatsa oli turvonnu ja vähän sattui hartioihin (pistokipu normaalia). En vuotanut, mutta paikat oli aika arkana. Yksi tutkimushärveli laitetaan siis emättimeen.. Leikkaushaavoja oli yhteensä 3 jotka paranivat nopeeta ja pienet jäljet jäi.
Mulle annettiin saikkua vaan pari päivää mutta pystyin olemaan töistä pois viikon. Ekat päivät makasin kotona ja popsin buranaa.Sitten vähitellen ulos lyhyelle kävelylle jne. Auttaa oloon kun vähän liikkuu ja saa raitista ilmaa. Ja suht kevyt ruokavalio ekat päivät ettei turpoo ainakaan enempää..
Sitten onkin jo kunnossa.Kannattaa ottaa iisisti ja kuunnella kehoaan. Sairaalareissun jälkeen itketti kun diagnoosia mietti, mutta tämä on elämää.. Nyt siitä 7 kuukautta ja ikävä kyllä oireet on alkanu palata. Hetkeksi se kyllä auttoi. Ei oo tullu sellasia kipuja että taju lähtee, niitä tuli ennen leikkausta!
Mutta: onnea matkaan ja muista että eihän se välttämättä endoa ole! Ja leikkausta ei kannata jännittää, hyvin se menee.
Nipsu
Kirjoituksesi oli lohduttava! Tosiaan ystävälläni on myös vaikea endo todettu eikä sille voitu tehdä mitään tähystyksessä. En voi kyllä vieläkään käsittää sitä. Nyt epäilen vielä enemmän kun kerroit oman "vaikean" tarinasi.
Sen verran vielä utelen, että millaiset oireet sinulla oli menkkojen ym aikaan ennen leikkausta?
Toivottavasti kipusi hellittävät nyt ja elämänlaatusi paranee! Mukavaa syksyn jatkoa sinulle! :)
Pari päivää ennen menkkojen alkua vatsa oli todella kipeänä, menkkojen alkaessa kipu paheni. Töihin en silloin kyennyt menemään, koska en voinut kuin maata paikoillani. Kipulääkkeistä ei ollut paljon mitään hyötyä, ne veivät kivulta vain terän, mutta jos kivut ovat jo muutenkin kovat niin se on yhtä tyhjän kanssa.
Kaikista pahinta oli käydä vessassa kakalla. Endometrioosiahan vuotaa verta menkkojen aikana. Koska minulla oli endoa suolen pinnoilla, niin tuskat olivat valtavat. Kakalla oli kuitenkin pakko käydä, ja istuinkin pytyllä itkien tuskasta.
Eka leikkaus helpotti aikanaan oireita, mutta noin vuodessa ekasta leikkauksesta oireet alkoivat hiljalleen palailla takaisin, kunnes kivut olivat taas kovat.
Koska endoni on alusta lähtien ollut paha, niin minulle on määrätty e-pillerit siten, että syön niitä jatkuvasti ja pidän tauon vain kahdesti vuodessa. Tämä siksi, että endometrioosi leviää kuukautisten aikana. Pakko sanoa, että elämänlaatu koheni merkittävästi kun kuukautiset ovat vain kahdesti vuodessa. Tosin silloinkin olen ollut aika kipeänä, vuoto on kova (yösiteitä pienempiä on turha ostaa) ja nukun suurinpiirtein koko ajan...ja enkä voi mennä töihin.
Tosin nyt ihan mielenkiinnolla odotan millaiset menkat ovat tämän viimeisimmän leikkauksen jälkeen...