Ikärasismia!

Norrköpingissä, täällä naapurimaassa, on ravintola, minne illalla kl 23 jälkeen ei pääse vieraat jotka ovat yli 35 v.
Jotkut iäkkäämmät ovat aikoneet kokeilla päästä sisään poikansa tai tyttärensä henkilöllisyystodistuksella. :-D
Joko Suomessa on jotakin vastaavaa?

3

432

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sarkikala

      täällä on päinvastoin!

    • Remmari

      ...on oikeus valita asiakkaansa. Ne ravintolat, jotka ovat toteuttaneet tätä oikeutta ulkonäön, iän, vaatetuksen tms. perusteella ovat kyllä kaikki menneet ennenmmin tai myöhemmin kumoon. Ne kaikki ovat saaneet niin huonoa palautetta julkisuudessa, että asiakkaat ovat loppuneet. (Se muuten on merkillistä, että iän tai ulkonäön tai vaatteiden perusteella saa estää sisäänpääsyn, mutta ei ihonvärin perusteella. Silloin se on rasismia. Rumaksi tai liian vanhaksi tuomitseminen ei ole.)

      Ravintola, joka toimii tuolla periaatteella ei ole varmaankaan sen väärti, että sinne kannattaisi edes mennä. Tuskin vanhemman ihmisen on edes hauska olla sellaisessa paikassa. Ravitolatoiminta on niin suurta riskibisnestä, että tuo mainitsemasi ravintola toimii hyvin lyhytjänteisellä tavalla. Varmaankin se on jo varautunutkin siihen, että se joskus muuttaa nimensä ja profiilinsa.

      Minua on aina hävettänyt jonottaa ravintolaanpääsyä. Se on jotenkin alentavaa. Tässä iässä en enää kaipaa mitään yökerhomeininkiä. Käyn vain hiljaisissa ravintoloissa, joissa on hyvää ruokaa.

      • guessWho

        Olen usein ajatellut, että kannattaisikohan ikäihmisille perustaa oma ravintola, jossa alaikäraja esim. 55 vuotta. Se voisi olla jonkun olemassaolevan ravintolan sivuhuone, joka olisi pyhitetty meille rauhallisuutta toivoville. Ei olisi musiikkisaastetta, ehkä jotain klassista taustalla hiljaa soimassa. Ruoka-annokset olisivat vähän pienempiä ja kevyempiä kuin yleisissä paikoissa. Riittäisivätkö viinioikeudet alkoholipuolelta?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      110
      3590
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      63
      3216
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      434
      2714
    4. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      83
      2523
    5. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      85
      2458
    6. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      42
      2144
    7. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      97
      2103
    8. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      50
      1752
    9. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      22
      1730
    10. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1706
    Aihe