Kastroinnista...

Minkä ikäisenä uroskoiran voi kastroida? Olen kuullut että leikkaus voi rauhoittaa ns. villiä tapausta. Mutta voiko leikkaus muuttaa merkittävästi koiran luonnetta ja persoonaa? Entä onko riski lihomiseen suuri? Hintahaitari? Tässäpä muutama kysymys.

11

863

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ole vain positiivinen piirre. Osoittaa aktiivisuutta, joka vain pitää osata kanavoida.

      Koirathan muutenkin rauhoittuvat aikuisiksi tultuaan, en usko että pelkästään sen takia kannattaa kastroimaan ruveta.

      Vaan jos haluaa että uroksesta kasvaa urosmainen, niin en kyllä suosittele kastrointia ennen 2 vuoden ikää. Eihän se ole kehittynyt valmiiksi sitä ennen, ja koska kivekset poistetaan kokonaan, niin sehän ei voi olla vaikuttamatta koiran kehitykseen.

      Mitä tuohon koiran lihomiseen tulee, niin sehän riippuu ihan siitä, mitä sille syötetään, ja syötetäänkö liikaa vai sopivasti. Koira ei itse niitä päätöksiä tee.

      Uroksen kastrointi ei ole kovin monimutkainen toimenpide, mutta onhan se kuitenkin kirurginen. Mitä lie maksaisi nykyään, kuusikymppiä? Eiköhän tuo selviä yhdellä puhelinsoitolla.

      • ...ei kyllä tämän herran kohdalla aina ole kovin positiivista. Tapaus on melko kovapäinen, eikä usko aina vaikka useamman kerran kieltäisi ja selättäisi. Ajattelinkin että jos tämä älytön uhittelu ja isottelu ei lopu isompanakaan, kokeilisin kastrointia. Ainakin vielä tilanne tuntuu välillä ihan mahdottomalta, kun tuo ei usko vaikka sitä kuinka monesti kieltää ja vaikka sen kuinka alistaa, se saattaa näytellä hampaitaan ja murista.


      • siskon veli
        MarzaH kirjoitti:

        ...ei kyllä tämän herran kohdalla aina ole kovin positiivista. Tapaus on melko kovapäinen, eikä usko aina vaikka useamman kerran kieltäisi ja selättäisi. Ajattelinkin että jos tämä älytön uhittelu ja isottelu ei lopu isompanakaan, kokeilisin kastrointia. Ainakin vielä tilanne tuntuu välillä ihan mahdottomalta, kun tuo ei usko vaikka sitä kuinka monesti kieltää ja vaikka sen kuinka alistaa, se saattaa näytellä hampaitaan ja murista.

        tuon uhittelu asian kanssa oppii elämään, ellei kyseessä ole isokokoinen kaveri. paljon samaa löytyy tuosta mun kymmenkiloisesta "katuharjasta", vaikka herra on 10v. ja pallipuoli. (toisen pallin poisto maksoi 80€). selättäminen ei ainaskaan terrierille auta mitään, sen kunnioitusta ei niin voiteta. se kunnioitus ja tottelevaisuus tulee muuta kautta. odottaisin sinuna kunnes koira on 2-3vuotias


      • siskon veli kirjoitti:

        tuon uhittelu asian kanssa oppii elämään, ellei kyseessä ole isokokoinen kaveri. paljon samaa löytyy tuosta mun kymmenkiloisesta "katuharjasta", vaikka herra on 10v. ja pallipuoli. (toisen pallin poisto maksoi 80€). selättäminen ei ainaskaan terrierille auta mitään, sen kunnioitusta ei niin voiteta. se kunnioitus ja tottelevaisuus tulee muuta kautta. odottaisin sinuna kunnes koira on 2-3vuotias

        ...selättää niin mitä sitten saa tehdä? Kun ei kai sen voi antaa riehuakkaan ihan miten lystää kun ei kieltojakaan yleensä kuuntele.


    • viivi56

      Itselläni on uros joka leikattiin 5 vuotiaana ja toinen joka leikattiin 10 kk. Vanhempi lihosi vähän ja on iän myötä laiskistunut mutta toinen ei ainakaan pariin ensimmäiseen vuoteen ole tehnyt kumpaakaan. Taitaa olla aika yksilöllistä mitä tapahtuu. Ärhäkkyys vieraita uroksia kohtaan väheni huomattavasti. muuta en ole huomannut. Tyttökoiratkin edelleen kiinnostaa juoksu kun haisee vaikka ei heistä enää ole hommiin. Hintaa en kyllä valitettavasti muista ja se vaihtelee paljon paikkakunnittain.

      • sth

        >> vaikka ei heistä enää ole hommiin.


      • viivi56
        sth kirjoitti:

        >> vaikka ei heistä enää ole hommiin.

        Tarkoitin juuri sitä et ei enää pysty tekemään pentuja kuten varmaan arvasit, valitan jos sanamuotoni ei ollut hyvin valittu. Meillä ainakin saa tyttö koirat olla rauhassa.
        ( vanhempi kyllä leikattiin koska toinen kives oli vatsaontelossa)


      • sth
        viivi56 kirjoitti:

        Tarkoitin juuri sitä et ei enää pysty tekemään pentuja kuten varmaan arvasit, valitan jos sanamuotoni ei ollut hyvin valittu. Meillä ainakin saa tyttö koirat olla rauhassa.
        ( vanhempi kyllä leikattiin koska toinen kives oli vatsaontelossa)

        Meidän leikattu uros ei jättänyt tyttöjä rauhaan, jopa karkasi juoksuisen nartun luo ja astui ihan
        oikeasti.


      • Riva
        sth kirjoitti:

        Meidän leikattu uros ei jättänyt tyttöjä rauhaan, jopa karkasi juoksuisen nartun luo ja astui ihan
        oikeasti.

        edellinen uros astu oman nartun,mut vain yhden kerran,se tapahtu vähän leikkauksen jälkeen,ei sit enää astunut vaikka asu 3 nartun kanssa.


    • koirien "emäntä"

      Huomasin profiilistasi että olet samanikäinen kuin minä kun ensimmäisen oman koirani hankin (oli kyl ennenkin kotona koira).
      Siis: miten koirasi villeys ilmenee? Oletko aivan varma että haluat kastroida sen?
      Tiedän että se tulee muuttamaan sen pesoonaa paljonkin. Mihin suuntaan, sitä en tiedä, koska se on hyvin yksilöllistä.

      • ...vastailen, kun en ole täällä muutamaan päivään käynyt. Eli niinkuin jo varmaan tuolla aiemmin selitin, se villeys ilmenee uhitteluna ja räksyttelynä ilman varsinaista syytä minulle ja poikaystävälleni. Ulkona muille ihmisille ja koirille ei koskaan ärjy, aina olisi häntä heiluen menossa moikkaamaan. Se tietysti on kai melko hyvä juttu tässä. Ajattelinkin tässä nyt vielä pitkän aikaa katsella josko tuo TOKOlla ja sinnikkäällä kurinpidolla rauhoittuisi =)


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      39
      4518
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      52
      2419
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      48
      1462
    4. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      93
      1298
    5. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      28
      1257
    6. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      39
      1204
    7. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      54
      1159
    8. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      994
    9. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      975
    10. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      61
      947
    Aihe