Onko kellään muulla vastaavaa tilannetta? Alkaa jo hermostuttaa, täällä ollaan niin erimielisiä kuin vain ikinä. Minun mieleestä sellainen perustelu (jota kuulen joka päivä), että 'ei niin rauhallinen tyyppi ole voinut saada niin hirveää raivokohtausta että olisi murhannut kolme ihmistä', on ihan peestä. Henkisurmaajien hoitamiseen erikoistunut psykiatri ja kriminologian asiantuntija joku, Hannu Lauerma kirjoitti vastikään Hesarissa, tiistaina tai maanantaina, että murhaajat ovat ihmisinä ihan samanlaisia kuin ketkä tahansa, he eivät ole mitään 'hirviöitä', vaan se on ihan sattumaa kenestä tulee murhaaja.
Mun mielestä suuttumus ja loukkaus voivat olla sysäys joka sitten päästää ohjat käsistä. Kun tulee tehtyä 'susi' (vahingossa tappaa) niin pitäähän sille sitten häntäkin tehdä (alkaa sekoilla vaan lisää). Kylmäverisyys ei ole sama asia kuin 'rauhallisuus'. No joo. Mä pidän suuta supussa kotona ettei tuu tappelua!
Mun mielestä suuttumus ja loukkaus voivat olla sysäys joka sitten päästää ohjat käsistä. Kun tulee tehtyä 'susi' (vahingossa tappaa) niin pitäähän sille sitten häntäkin tehdä (alkaa sekoilla vaan lisää). Kylmäverisyys ei ole sama asia kuin 'rauhallisuus'. No joo. Mä pidän suuta supussa kotona ettei tuu tappelua!
Vastaukset 8
Vanhimmat
sopivaa astaloa?
mikä sairaus Nissellä on todettu jos hän ei ole terve ja on psykiatrisesti sairas????
Enhän mä mistään kenenkään sairaudesta puhunut?? Eikä se Lauermakaan, päin vastoin se sanoi: 'Ei ihmisen tarvitse olla epänormaali ihmishirviö tehdäkseen kolmoissurman'. Kokonaan toinen asia on, että joku psykiatriaan erikoistunut lääketieteen tohtori on töissä vankimielisairaalassa. Ihmisillä nyt vain on muisti, joka ei toimi kuten videonauhuri.
Noin muuten sinun kirjoitukset ovat mun mielestä ihan jees.
ja vahvasti.Olen seurannut sinun mielipiteitäsi ja olen just samaa mieltä kanssasi,NG EI ole syyllinen,vaan SYYTÖN!Nyt näyttää olevan vallalla ajojahti,että jostain pitää saada syyllinen,ja on oivallettu että NG olisi oivallinen kohde,eikä syyttäjäpuoli muuta vaihtoehtoja näe,vaan painaa syyllisyyttä päälle,mutta perusteet puuttuu.Nissellä ei todellakaan ole todettu mitään sairautta joka osoittaisi hänen terveytensä kyseenalaiseksi.
Kiitokset teille kun olette seuranneet mielipiteitäni. Jotenkin alkoi tää juttu kiinnostaa ja löysin nää sivut. Kaikki mitä olen kirjoitellut, on tottakai minun mielipiteitä enkä odota että muut olisi samaa mieltä. On tosi nastaa saada hyvää palautetta joskus. Jatkakaa samaan malliin. Koitan vielä pysyä mukana näis jutuissa muutaman päivän. T Brankkari
kenestä tahansa voi tulla murhaaja jos päässä ns. nspsahtaa eli keittää yli.
Suurin osa ihmisistä pystyy kuitenkin pitämään vihan ja raivon tunteet hallinnassaan, mutta niiden joilla ei ole kosketusta omiin tunteisiinsa ei ole helppoa hallita eikä käsitellä vihaansa ja raivoaans. Me kaikki tiedämme luonnetyypin joka raivostuu tulisesti pienestäkin ja on pelottavan arvaamaton.
Vaaravyöhykkeessä ovat myös suomalaisen kasvatuksen seurauksena pojat jotka on opetettu kieltämään ja tukahduttamaan tunteensa. Tästä johtuen suomalaiset miehet ovat keskimääräisesti väkivaltaisempia ja itsetuhoisempia kuin muut.
Mies joka on oppinut tukahduttamaan tunteensa, kerää painetta sisälleen ja eräänä päivänä tulee se kuuluisa "viimeinen pisara"..tunnetuin verisin seurauksin
Vihan ja raivon "kerääminen" on siis tuhoisaa. Siksi negatiivisten tunteiden(pettymykset, turhautuminen, kosto, katkeruus, viha jne) käsittely on tärkeää, ja osa niiden purkamista.
Vihan rakentava purkaminen tarkoittaa vihantunteiden suuntaamista johonkin rakentavaan ja hyödylliseen toimintaan. Vihantunne on nimittäin hyvin voimakasta energiaa, joka oikein suunnattuna(ei-tuhoavasti) takaa yksilön voimavarojen säilymisen ja hengissä pysymisen.
Vihan tunne ei siis sinällään ole oikea tai väärä, olennaista on se miten se ilmaistaan, ja minkälaiseen toimintaan se suunnataan
olen täysin samaa mieltä. ei ihmisen tartte olla erillainen vaikka pystyy tekemään tollaisen surman. joillain ihmisillä vaan kiehuu välillä ja ei pysty pitämään itseään kurissa. uskon että hän on syyllinen.
syyllinen,vaan se syyllinen on aivan muualla!Ei NG ole pystynyt tekemään tekoja.Ottakaa selvää ennekuin alatte syytellä,sillä nämä kirjoitukset on helppo saada selville IP osoitteen avulla.Ja että miten;kun jokaisella kirjoittajalla on olemassa rekisteröity kone,ja siinä "salainen" IP osoite,niin ei ole kummoinen konsti saada tietoon kuka on kirjoituksen takana.