Ideoita Suunnitteluun

Eli kyselisin teiltä jotka olette tehneet/suunnitelleet omakotitalon sähköjärjestelmiä niin mitä kannattaa tässä suunnittelu vaiheessa ottaa huomioon?
Esim. Kotiteatteri, Hälytinjärjestelmä, Kosteusvahti, Valaistuksen heikkovirta ohjaukset "varaukset", ATK järjestelmä,Video valvonta,Ulkovalaistus ohjaus, yms,yms.
eli kertokaa omia ideoitanne ja mitä kaikkea olette itse tehneet tai tekisitte jos saisitte päättää.
Itsellä jo paljon mielessä mutta ottaisin kaikkia uusia ideoita vastaan ja ehkä voisi ainaskin ottaa putkituksella varauksen tulevaisuudelle.
Ja Kiitoksia jo etukäteen asiallisille vastauksille!
5996
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kaikille tulevaisuuden "langattomille" järjestelmille!

Äänestä

ja sitten muutaman vuoden kuluttua ottaisin asian
uudelleen harkittavaksi.

Äänestä

Kannattaa varautua kaikkeen kivaan. Eri pisteistä yhdistetään putkilla kuviteltuja juttuja ristiin rastiin. Putkien määrä menee jotenkin niin, että vaihtoehtojen määrä kerrotaan itsellään. Keskimitta putkelle on tuollaiset 10 metriä. 10 kivaa juttua vaatii vain noin kilometrin putkea.

Tottakai kotiteatteri ja älytalo kannattaa suunnitella. Enstolla on hyvä älysovellus. Ja Oumanista myös kaikki irti sitten. Ja varaus Home-Softiin myös. Tietenkin kannattaa varautua siihen, että taloon muuttaa joku tavallinen tahvo, joka ei ymmärrä hienouksista mitään. Tavallisen tahvon pitää saada lamppuun valo oven pielestä.

Kannattaa tehdä niin, että talo muutetaan yhdellä vipukytkimellä teknofriikin unelmatalosta tahvo tossunkuluttajan supitavalliseksi taloksi. Ehkä niin, että vaihtoehtona on myös välimuoto tavallisen laiskanlinnan ja Esko elektroniikanharrastajan potentiaalihirviön välillä. Tarvitaan siis kaksi vaihtokytkintä. Kytkin yksi tekee tavallisen laiskanlinnan talosta ja kytkin kaksi välimuodon. Ilman noita vipuja talon tulee olla valmis lentoon lähtöön millä hetkellä hyvänsä. Älä unohda mustaa laatikkoa, joka kerää keskustelut noin 20 tunnin ajalta ennen tuhoa. Anturoinneilla voi varmistaa myös sen, että Homesoft-algoritmit tallentuvat tulevia suunnitteluja varten.

Muutenkin on kiva olla sitten naimisissa tekemiensä kohteitten kanssa seuraavat 15 vuotta, kunnes niitten sisäänajosta uupunut tekniikka vaihdetaan tyhmien ihmisten tavalliseksi tekniikaksi. Ei tule aika pitkäksi, kun ilmaiseksi neuvoo ja säätää viikonloppuisin ja iltaisin. Perhekin tykkää siitä. Sitten voi suunnitella myös itselleen samanlaisen unelman.

Äänestä

kysyy asiakkaalta mitä erikoista haluaa taloonsa. Tavallisesti laitetaan normaalit valo-pistorasia-kytkin systeemit, antennijärjestelmä, puhelin/atk-kaapelointi, ovikellot ja ehkä murtohälytysjärjestelmä jos asiakas haluaa. Mitää turhia varauksia ja humpuukia on vältettävä. Jos varauksia laitetaan, ne on sen tyyppisiä, kuten varaputkia ullakolle tai kellariin yms minne saatta jotain tulla myöhemmin. Asiakkaalta kysytään aina mitä taloon asennetaan se on pääsääntö.

Äänestä

varalle jonkinlaisen isohkon kaapelikourun katon rajaan, läpitalon teknisestä tilasta. Mitään älyttömiä putkimääriä en laittaisi omaan taloon varalle vaan. Varaputket on aina väärässä paikassa, jos niitä tarvitsee ja silti homma menee yleensä pinta-asennuksiin, kun muutellaan asennuksia tai lisätään järjestelmiä. Isokaapelikouru/-kanavava. Siihen oma osasto heikkiksille. Kourusta on hyvä lähteä pinnassakin sitten vaikka lista-asenuksilla.
Hyvä systeemi on asennuslattia koko taloon ja se sopii varmaan jollekin joka tykkää pistellä kaiken maailman vekottimet ja ohjaukset taloonsa ja muutella niitä jatkuvasti. En tiedä minkälaisia asennuslattioita on saatavilla omakotitaloihin. Ne on enemmän toimistotalojen atk-huoneissa ja sähkötiloissa käytettyjä systeemejä. Ovela timpuri voi tehdä sellaisen lattian rungon 50x50 koolauksista, mihin lattialevyt pistää ruuveilla kiinni. Levyt kun ruuvaa auki, niin voi vedellä mielin määrin kaapeleita ristiin rastiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nuorempi sähkäri kirjoitti:

Eli kyselisin teiltä jotka olette tehneet/suunnitelleet omakotitalon sähköjärjestelmiä niin mitä kannattaa tässä suunnittelu vaiheessa ottaa huomioon?
Esim. Kotiteatteri, Hälytinjärjestelmä, Kosteusvahti, Valaistuksen heikkovirta ohjaukset "varaukset", ATK järjestelmä,Video valvonta,Ulkovalaistus ohjaus, yms,yms.
eli kertokaa omia ideoitanne ja mitä kaikkea olette itse tehneet tai tekisitte jos saisitte päättää.
Itsellä jo paljon mielessä mutta ottaisin kaikkia uusia ideoita vastaan ja ehkä voisi ainaskin ottaa putkituksella varauksen tulevaisuudelle.
Ja Kiitoksia jo etukäteen asiallisille vastauksille!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu