Tietokoneen haittavaikutukset

...

Onkos muilla ollut ongelmia tietokoneen kanssa? minulla on ollut paljon vaivoja esim. tuntemukset päässä, pyörryttää, muisti ei toimi normaalisti ja niskat ihan jumissa.. kesälomalla alkoi nämä oireet kun pelasin jotai 13 tuntii päivässä peliä ja kävin ehkä 10min päivässä ulkona.. mitäs kannattaisi tehdä?

4

2111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miksi otsa on nyt ruvella?

      "mitäs kannattaisi tehdä?"
      Vielä kyselet. Eiköhän vastaus löydy tuosta kirjoituksestasi!
      (taitaa niskan lisäksi olla jumissa myös korvien väli)

      • peikonnaama

        Hah aika paha. Mutta totta!


    • N-29

      Sinun kannattaa ostaa isompi monitori koska nykyinen on aivan liian pieni taikka sitten hommata uudet lasit/näön tarkastus.

      ite pelaan 18-22tuntia vuorokaudessa ja isompi refresh rate autto kummasti samoten kuin seinä projektori näyttönä.

      tosin ei poista sosiaalisuuden aiheuttamia ongelmia esim ei enään kehtaa mennä itseasiassa minnekkään kauppaan pankkiin jnep...

    • hoitoa siihen

      Jos on jo tiedossasi, että istuminen rapauttaa terveyttäsi aina vain pahemmin, tee vaikka seuraava hätähoitosuunnitelma ja noudata sitä:

      Tosiasia: en halua kokonaan luopua mieliharrastuksestani, mutta haluan kuitenkin pistää sen aisoihin, koska pian terveys romahtaa ja arkipäivän asiat jäävät hoitamatta.

      Jos olet esim. lomalla tai viikonloppuina koko päivän kotona, ohjelmoi päivä siten, että ne muut asiat tulevat hoidettua ensin, esim. näin:

      - konetta ei avata ennen aamiaista (se nyt ainakin on varmaa!). Aamiaisella luetaan vaikka lehteä tai katsellaan ikkunasta ulos, radiota kuunnellen.

      - sitten päivän ohjelmaan: jos omistat kuntopyörän tai stepperin, ennen suihkua 15 minsaa liikuntaa siinä, tai suihkun jälkeen ulos lenkille vähintään puoleksi tunniksi. Tämä on se aamupäivän liikunta, joka aiemmin jäi aina tekemättä kun juutuit koneen ääreen. Nyt se tehdään, koska sen jälkeen ON lupa avata kone. Mutta mutta, jotain on vielä tekemättä...

      - onko tällä viikolla asioita, jotka voisi hoitaa jo tänään tai viimeistään tänään? Ne PITÄÄ hoitaa, ei niitä kukaan muukaan hoida, joten siitä vaan hoitamaan asioita, sillä ainakin tämän jälkeen saat avata koneen jo paremmalla omallatunnolla.

      - päätät, ettet pelaa tai surffaa tuntitolkulla vaan että päivän ohjelmassa seuraa iltapäivällä taas jotain, joka vaatii tekemään... LIIKETTÄ NIVELIIN! Ei sinun konettasi kukaan vie sillä aikaa, mutta elämässäsi alkaa istumisesta koituvia kremppoja, joista kasvaa iän karttuessa inhottavia ongelmia selkärankaan, niveliin, hengityselimiin, rasvakerroksiin, sydämeen ja mieleen. Kaikki ne krempat plus alakulo eivät ole ihan kivoja, joten pitäisi jo nyt osata hoitaa itseään.

      - siispä päätät ihan itse, ettet istukaan pelaamassa kuin n. 2 tuntia, sitten hop hop ylös, ulos ja salille, ja miksei myös uima-altaaseen. On mahtava fiilis sen jälkeen. Tai jos et ole sali-ihmisiä, lenkkeile ainakin, VÄHINTÄÄN YKSI (1) TUNTI. Pakota itsesi siihen, tai sen lenkin tekemättä jättäminen kostautuu joskus myöhemmin yhtä monella tunnilla istumisella lääkärien vastaanotolla ja jossain fysioterapiassa JA inhottavilla lääkkeillä, joita on ostettava ja syötävä.

      - tämän jälkeen kun: nousit aamulla ja teit aamulenkin tai kuntopyörälenkin, ja kun hoidit ne hoidettavat asiat (mitä ne sitten ovatkin, sillä joillakin ne voi olla vaatteen korjaus, hakemuksen teko, läksyjen tai tenttikirjojen lukeminen, tai joillakin yhteydenpito ystäviin, ehkä käynti kirjastossa), sitten menit sille tunnin lenkille tai salille - nyt on koko loppupäivä aikaa istahtaa rakkaan masiinasi eteen ja pelata - hyvällä mielellä, että elämäsi on jonkinlaisessa järjestyksessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1496
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1116
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      218
      1108
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      239
      925
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      919
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      900
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      883
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      14
      770
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      747
    10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      31
      693
    Aihe