Millä oikeudella Lauttasaaren ja Länsisataman välisellä merialueella saa pitää verkkoja, jotka on merkitty vain pienillä muovipulloilla? Poliisi ja merivartijat ovat varmaan tietoisia asiasta, mutta tilanne jatkuu vuodesta toiseen. Muualla Helsingin merialueilla verkot on merkitty selkeästi lipuilla.
Merkitsemättömät verkot
purjehtija
175519
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Olen nähnyt verkot ja ne ovat väylän ulkopuolella eivätkä aiheuta vaaraa veneliikenteelle.Laki määrää merkitsemään PINTAVERKOT lipuilla ei pohjaverkkoja.Olen nähnyt kun kalastuksenvalvojat ajavat kyseisestä paikasta päivittäin eikä heidän mukaan ne ole laittomalla paikalla.Asiasta on jo kysytty aijemmin.Ne ovat Ammattikalastajan pyydyksiä.
HÖPÖ HÖPÖ, verkot on merkittävä aina lipuin. Sellainen verkko, jossa ei ole asiallaista merkintää, on yleisen turvallisuuden nimissä poistettava välittömästi.
Muuten, palasin Venäjältä juuri, siellä on järvissä kielletty verkkokalastus toistaiseksi, kalakantojen vähyyden vuoksi.
Verkot pannaan pariksen vuodeksi meidänkin vesille, myös Itiksen altaaseen, vain roskakalan nuottaus viranomaisen luvalla sallituksi.
Ammattikalastajat kyllä merkitsevät verkkonsa ovat ne väylällä tai sen ulkopuolella.
Verkkojen sijainti ei varmaan olekaan lainvastainen, mutta merkintä on. Verkot ovat vilkkaalla veneilyalueella ja kevytvenepurjehtijoiden harjoitusalueella.
Eilen Lauttasaareen tullessa oli pitkä rivi erilaisia pulloja viritelty verkkojen merkiksi näkyivät erittäin huonosti eikä niistä kyllä voinut päätellä oliko pinta- vai pohjaverkko kyseessä. Täytyy sitoa puukko kepin päähän, jos sattuu tarttumaan köliin tai peräsimeen jokin pullonaru.
Ne eivät ole verkkoja vaan tälläkin palstalla esiintyvän "JRxxx":n virittämiä purjeveneansoja.
Olen noita pulloja itsekin ihmetellyt ja miettinyt ovatko ne todella välisyvyyteen lasketun verkon(kannatus)kupuja vai jollapurjetijoiden pujotteluradan (??)merkkejä?
Tuli viimepäivien aikana useampaan kertaan noiden verkkojen yli kuljettua, eikä voinut olla hämmästelemättä aivan erityisesti niitä läpinäkyviä limupulloja siinä joukossa. Saattoihan ne havaita jopa parin metrin päästä. Ehkäpä niitä perässä olevia naruja ei ihan helposti saa potkuriin, mutta eilen ei ajatuskaan olisi mitenkään miellyttänyt.
Kevytvenepurjehduksella ei noiden verkkojen kanssa ole mitään tekemistä.
jos en ihan väärin muista niin verkko pitää olkoon pinta tai pohjaverkko merkitä kahdella 1.5m korkealla "lipputikulla" alkavapää 1 lippu lopppupää 2mustaalippua päällekäin....harvoin näkee oikein merkittyjä...
Kalastuslaki
33 §
Jos pyydykset voivat häiritä veneellä liikkumista tai muuta vesistön luvallista käyttöä, ne on varustettava selvillä merkeillä siten kuin asetuksella säädetään. Kalastusaluksissa käytettävistä valoista ja merkkikuvioista on säädetty erikseen.
Yleisen kulkuväylän ulkopuolella olevan selvästi merkityn pyydyksen yli kulkeminen on kielletty, eikä konevoimalla kulkeva alus tai puutavaralautta saa tulla viittäkymmentä metriä lähemmäksi tällaista pyydystä, ellei se väylän ahtauden takia ole välttämätöntä.
Kalastusasetus
16 §
Kalastuslain 33 ja 39 §:ssä tarkoitettuna selvänä merkkinä pidetään vähintään puolitoista metriä vedenpinnasta nousevaan salkoon kiinnitettyä neliönmuotoista vähintään 30 senttimetriä korkeaa ja leveää lippua. Veden pintaan lasketun tahi pintaan tai pinnan läheisyyteen ulottuvan ankkuroidun pyydyksen uloimman pään merkkisalko ja ajoverkkojadan sekä ajosiiman molempien päiden merkkisalot on kuitenkin varustettava kahdella päällekkäisellä, edellä tarkoitetulla lipulla.
Edellä 1 momentissa tarkoitettujen merkkien lisäksi on pyydyksen suunta ilmoitettava käyttämällä tarpeen mukaan yhtä tai useampaa selvästi erottuvaa merkkiä.
Katsastusmiehen esittämistä lainkohdista haluaisin sanoa seuraavaa ja samalla huomauttaa, että lakia ei tule lukea kuten "insinööri lukee"-
Asiaa koskevat kalastuslain 33 §, kalastusasetuksen 16 § ja vesilain 25 §. Lähtökohta on se, että jos pyydykset häiritsevät veneellä liikkumista tai muuta vesistön luvallista käyttöä, ne on varustettava selvällä merkillä.
Yleisen kulkuväylän ulkopuolella olevan selvästi merkityn pyydyksen yli kulkeminen on kielletty, eikä konevoimalla kulkeva alus saa 50 metriä lähemmäs tällaista pyydystä, ellei se väylän ahtauden takia ole välttämätöntä.
Selvä merkki on kalastusasetuksen mukaan 1,5 m salolla ja 30 cm:n lipuilla.
Vesilain 24 §:n mukaan jokaisella on oikeus välttäen tarpeetonta häiriön aiheuttamista, kulkea vesistössä, missä se on avoinna.
Vesilain 25 § säätelee korvausvelvollisuutta.
Jos vesistössä kulkeva tahallisesti tai törkeällä varomattomuudella vahingoittaa väylän ulkopuolella olevaa pyydystä, vaikkakaan sitä ei ole kalastuslain mukaisesti merkitty, on vahinko sen aiheuttajan korvattava.
Suomeksi: Asiaa on tulkittu eri oikeusasteissa sillä tavalla, ettei pohjaverkkojen merkintä kalastusasetuksen mukaisella salolla ja lipulla ole pakollista.
Pintaverkot taas on merkittävä salolla ja lipuilla.
Veneilijä vastaa väylän ulkopuolisella alueella, jos on kyse tahallisuudesta tai törkäestä varomattomuudesta, vaikkei verkkoja ole merkitty lipuilla. Tahallisuus lienee esim. sitä, että vetäisee mehukatilla merkityn verkon yli, vaikka verkon omistaja on juuri äskettäin huomauttanut verkosta.
Törkeää varomattomuutta ei sitävastoin liene se, jos iltahämärissä ajaa pienellä korkinpalalla merkittyyn verkkoon.
Kyseessä on aina tapauskohtainen arviointi.
Nyrkkisäätönä voi todeta, että mehukatitkin tulisi veneillessä kiertää varmuuden vuoksi.
Tilaa vesillä yleensä riittää.
Olisit tietysti voinut julkistaa nuo pykälät kokonaisuudessaankin, niin ei sittenkään olisi tullut yksipuolista tulkintaa. 24.pykälähän antaa mahdollisuuden esim. pyydysten siirtämiseen, jos näyttää siltä, että niistä on haittaa. Siirto-oikeutta ei millään tavalla ole määritelty, tai rajattu, eli mehukattipurkista vaan kiinni ja hinaus muualle. Noilla tyhjillä purkeilla näytetään nykyään mm. rajoitettavan kulkua tietyille, ennen yleisessä käytössä olleille ankkuroimispaikoille.
24 §
Jokaisella on oikeus, välttäen tarpeetonta häiriön aiheuttamista, kulkea vesistössä, missä se on avoinna. Vesistö katsotaan avoimeksi, jos sitä laillisen oikeuden perusteella ei ole suljettu. Mitä edellä on sanottu kulkemisesta vesistössä, koskee vastaavasti kulkemista jäällä.
Vesistössä kulkevalla on myös lupa käyttää vierasta vesialuetta tilapäisenä ankkuroimispaikkana, mikäli siitä ei aiheudu toiselle sanottavaa haittaa tahi häiriötä.
Valtaväylässä tai yleisessä kulkuväylässä olevia pyydyksiä ja muita irtaimia esineitä, jotka haittaavat kulkemista, saa niitä vahingoittamatta kulkemista varten tilapäisesti siirtää paikaltaan. Sama on laki väylän ulkopuolellakin olevasta irtaimesta esineestä, joka kohtuutonta haittaa aiheuttavalla tavalla estää kulkemisen. Kulkemisesta väylän ulkopuolella olevan merkityn pyydyksen yli tai sivuitse on määrätty kalastuslainsäädännössä.
Liikenteestä kanavassa ja muualla vesistössä sekä yleisellä talvitiellä on voimassa, mitä siitä erikseen on säädetty.
25 §
Vahinko, joka aluksen törmäyksestä tai sen aikaan saamasta aallokosta, höyrylaivan kipinöistä tahi vesistössä kulkemisesta muutoin aiheutuu toisen maalle, laitokselle, varastolle, uittolaitteelle, pyydykselle tai muulle omaisuudelle, on aluksen omistajan, ottamalla huomioon, mitä erikseen on säädetty laivanisännän vastuun rajoittamisesta sekä meripanttioikeudesta, korvattava, vaikkei vahinkoon ole syynä aluksen ohjauksessa tai hoidossa tapahtunut tuottamus.
Vahingosta, joka vesistössä kulkemisesta aiheutuu valtaväylään tai yleiseen kulkuväylään laittomasti pannulle esineelle, ei sen omistajalla kuitenkaan ole oikeutta saada korvausta. Sama on voimassa tällaisessa väylässä olevan pyydyksen osalta, mikäli vahinkoa ei ole aiheutettu tahallisesti tai törkeällä varomattomuudella. Jos vesistössä kulkeva tahallisesti tai törkeällä varomattomuudella vahingoittaa väylän ulkopuolella olevaa pyydystä, vaikkakaan sitä ei ole kalastuslain mukaisesti merkitty, on vahinko sen aiheuttajan korvattava.
Mikäli vahinko on johtunut siitä, ettei vahingoittunut omaisuus ole ollut asianmukaisessa kunnossa tai hoidossa, on aluksen omistaja joko kokonaan tai puutteellisuutta vastaavalta osalta vapaa korvausvelvollisuudesta
Tämä on hyvä: 24 §
Jokaisella on oikeus, välttäen tarpeetonta häiriön aiheuttamista, kulkea vesistössä, missä se on avoinna. Vesistö katsotaan avoimeksi, jos sitä laillisen oikeuden perusteella ei ole suljettu. Mitä edellä on sanottu kulkemisesta vesistössä, koskee vastaavasti kulkemista jäällä.
Näin Lauttasaaressa venettä pitävänä en voi muuta kuin hämmästellä sitä idioottia, joka laskee verkkonsa yleisesti käytetylle vesialueelle sen itäpoijun ja Vattuniemen väliin. Pimeässä/hämärällä on niitä mehukatteja mahdoton nähdä. Siinä ei paljon tarvita, kun potkuri imaisee narun ympärilleen. Vahinko, ettei täällä saa yllyttää ketään tekemään temput verkolle.
Kenen verkkoja ne mahtavat olla??
On tärkeää myös sisäistää seuraava Veneliikennelaissa säädetty;
2 luku
Vesillä liikkujaa koskevat säännökset
5 §
Vesillä liikkujaa koskevat yleiset velvollisuudet
Jokaisen vesillä vesikulkuneuvolla liikkuvan on noudatettava olosuhteiden edellyttämää huolellisuutta ja varovaisuutta ja toimittava siten, ettei hän ilman pakottavaa syytä vaikeuta tai häiritse muiden liikkumista vesillä eikä aiheuta vaaraa tai vahinkoa muille taikka vaaraa tai merkittävää tai tarpeetonta haittaa tai häiriötä luonnolle tai muulle ympäristölle, kalastukselle, yleiselle luonnon virkistyskäytölle tai muulle yleiselle tai yksityiselle edulle.
Vesikulkuneuvon kuljettajan on noudatettava vesiliikenteen liikennesääntöjä ja vesiliikennemerkeillä tai valo-opasteilla ilmaistuja määräyksiä, kieltoja ja rajoituksia.
Kiireellisessä virka-, sairaankuljetus- tai pelastustehtävässä oleva valvontaviranomainen taikka pelastuslaitoksen, meripelastusyksikön tai puolustusvoimien vesikulkuneuvon kuljettaja saa tehtävän sitä edellyttäessä tarpeellista varovaisuutta noudattaen poiketa sisäisillä kulkuvesillä edellä tarkoitetuista liikennesäännöistä, määräyksistä, kielloista ja rajoituksista paitsi väistämisvelvollisuudesta. Jos olosuhteet sitä edellyttävät, tulee tällöin antaa erityisiä ääni- ja valomerkkejä.
Käytännössä vaikea toteuttaa, kun ajetaan pimeässä tuosta paikasta. Ne pirun mehutonkat ei näy tutkassa, paljaalla silmällä tai edes pimeänäkövehkeellä, joka allekirjoittaneella on. Sinä näet yhden puolen, me muut toisen puolen. Lakihan on niinkuin se kirjoitetaan, mutta se verkko on silti väärässä paikassa. Ehkäpä näin kaksi korkeakoulututkintoa suorittaneena olen vain liian tyhmä ymmärtääkseni koko asiaa.
korkeakoulututkintoa sitä mitä kirjoittelujesi perusteella arvelen eli olet suorittanut kaksi koetta 6-kerroksisessa koulussa.
Arvosanoja en lähde arvioimaan.
Mutta vastaapa siihen, että ovatko nämä pyydykset väyläalueella?
Jos ovat niin soitto merivartiostolle ja ne poistetaan meriliikennettä vaarantavina mutta jos eivät ole niin "urputuksesi" ei johda mihinkään.
...menisit töihin ja lopettaisit sen opiskelun. Tulisi vähän kokemusta käytännöstäkin...
Onnettomuustutkintalautakunta otti oheisen kannan tutkimusraportissaan Pärnun edustalla tapahtuneen merkitsemättömään rysään tarttuneen veneen uppoamistapauksen loppuraportissa.
Tutkimuslautakunnan mielipide on yleensä hyvin painava mitä erilaisimmissa virallisissa yhteyksissä.
Lainaus on loppuraportista kohdasta
1.5 "Määräykset koskien kalanpyydysten merkitsemistä" sivulta 22.
"Suomalaisen kalastuslain mukaan: jos pyydykset häiritsevät veneellä liikkumista tai
muuta vesistön luvallista käyttöä, ne on varustettava selvillä merkeillä siten kuin asetuksessa säädetään. Asetuksessa kalanpyydyksissä käytettävistä valomerkeistä sanotaan että milloin pyyntiin yleisen kulkuväylän ulkopuolella lasketussa kalanpyydyksessä pimeänä aikana käytetään valomerkkejä osoittamaan pyydyksen sijainti sen vahingoittumisen estämiseksi, on noudatettava kalastusasetuksen säännöksiä.
Suomen kalastusasetuksessa mainitun kalastuslain mukaisena selvänä merkkinä pidetään vähintään puolitoista metriä vedenpinnasta nousevaan salkoon kiinnitettyä neliömuotoista vähintään 30 senttimetriä korkeaa ja leveää lippua. Veden pintaan lasketun tahi pintaan tai pinnan läheisyyteen ulottuvan ankkuroidun pyydyksen uloimman pään merkkisalko ja ajoverkkojadan sekä ajosiiman molempien päiden merkkisalot on kuitenkin varustettava kahdella päällekkäisellä, edellä tarkoitetulla lipulla. Edellä tarkoitettujen merkkien lisäksi on pyydyksen suunta ilmoitettava käyttämällä tarpeen mukaan yhtä tai useampaa selvästi erottuvaa merkkiä. Säännökset koskevat Suomen aluevesiä."
Kävimme 21.10.2007 uistelemassa Lauttasaaren Takaniemen kupeessa toivoen, että saisimme taimenta. Ehdimme ohittaa Takaniemen kerran kunnes meidän harmiksemme kyseiseen paikkaan ilmestyi kolme mehukattipulloilla merkittyä verkkoa tunnin sisällä. Teimme pienen lenkin ja siinä ajassa ehti joku laskea kolme verkkoa. Eipä siinä muuten mitään, mutta kun ei niistä ota selvää, että miltä pullolta verkko menee millekkin pullolle. Jos nyt jolle kulle on espäselvää verkkojen merkintä niin käykää osoitteessa: http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1982/19821116 Tuolta sitten kohta 16§.