Eli kootaan tänne rajatietoon liittyvää kirjallisuutta.
Itseäni kiinnostaisi eniten kaikki Vamppyyri aiheinen kirjallisuus ja siihenliittyvät. Faktateoksia olisin ennenkaikkea etsimässä.
Itseäni kiinnostaisi eniten kaikki Vamppyyri aiheinen kirjallisuus ja siihenliittyvät. Faktateoksia olisin ennenkaikkea etsimässä.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Pekka Kilpinen on kirjoittanut muutamia vampyyriaiheisia teoksia, jotka löytyvät kirjastoista. Esim. "Eläviä kuolleita, vampyyrit 1700-luvun asiakirjoissa" on mielenkiintoinen teos, jota voin suositella lämpimästi. Myös Jarkko Laineen johdanto Bram Stokerin "Draculassa" (Otava) on kattava opastus vampyyrien maailmaan pitäen sisällään lukuisia viitteitä moniin erilaisiin teksteihin. Kirjailija nimimerkillä Konstantinos on puolestaan kirjoittanut kirjan nimeltä "Vampires; The Occult Truth", joka kannattaa lukaista, jos asia kiinnostaa. Kyseisen englanninkielisen kirjan saa tilattua ainakin nettikirjakauppa Athanatonin kautta.
http://www.athanaton.fi/catalog/index.php
Asiaa sivuaa myös Jari Eilolan "Rajapinnoilla, Sallitun ja kielletyn määritteleminen 1600-luvun jälkipuoliskon noituus- ja taikauskotapauksissa".
Toivottavasti näistä on apua ensialkuun. Lukuiloa! =)