Tehostavatko ns. SSRI-masennuslääkkeet henkilön sosiaalisuutta vai auttavatko ne pelkästään masennustilojen hoidossa? Jollain varmaan löytyy kokemusta kyseisistä kemikaalioista.
Masennuslääkkeet
4
1464
Vastaukset
- Boy 87_
Itse aloitin SSRI-lääkkeen käytön sosiaalisten tilanteiden pelkooni ja jo kahden viikon päästä lääkkeen käytön aloituksen jälkeen voin huomata, että olen ystävieni kanssa rennompi, puheliaampi, hyvätuulisempi ja estootompi. Lisäksi esim. kaupassa käynti ja yleiset ruokailutilanteet ovat helpottuneet.
Ensimmäisenä mulla kohosi mieliala, sitten erittäin hitaasti (mutta varmasti) myös pelkotilat ovat vähentyneet. Pelättyjä sivuoireita ei onneksi tullut. Masislääkkeet vaikuttavat kaikilla eri tavoin.- nana-
Minkänimistä lääkettä käytät?
- nana-
Söin vuosia sitten yhtenä vaikeana keväänä lyhyehkön jakson Aurorix-masennuslääkettä, joka ei ole SSRi-lääke vaan MAO-salpaaja. Sitä käytetään myös sosiaalisten tilanteiden pelon hoidossa. Minuun sillä oli sellainen vaikutus, että masennus helpotti tosi nopeasti ja yleensä jännittäjänä ihmettelin itsekin, kun uskalsin enemmän enkä koko ajan tarkkaillut itseäni ja muiden suhtautumista itseeni. Unen tarve väheni myös ja oli energinen olo. En silloin tiennyt, että ko. lääkettä käytetään myös em. pelkoihin, vaan luulin sen olevan vain masennuslääke.
En suosittele kenellekään ensisijaisesti masennuslääkkeiden käyttöä sos. tilanteiden pelkoon, mutta jos elämä on ihan jumissa, niin kai kannattaa edes kokeilla. Tyttärelläni SSRi-lääkkeet (Cipralex ja Remeron) vain pahensivat elämää, ei hänkään käytä mitään masennuslääkettä nyt. Ilmeisesti lääkärit eivät kovin mielellään nykyään määrää Aurorixia, koska sillä on joidenkin (harvojen) lääkeaineiden kanssa vaarallisia yhteisvaikutuksia, mutta kun lääkäri tietää, mitä muita lääkkeitä potilas käyttää, ei Aurorix vaarallinen lääke ole.
Kertokaa ihmeessä muutkin kokemuksia Aurorixista nimenomaan sosiaalisten tilanteiden pelon hoidossa! Minulle ei esim. tullut mitään sivuoireita siitä, toisin kuin tyttärelleni SSRi-lääkkeistä.- Boy 87_
Hei !
Mulla on käytössä Seronil-niminen masennuslääke. Tietenkään yksin lääkkeestä ei ole tarpeeksi apua, ellei terapiaa rinnasteta siihen. Jotkut kyllä pärjäävät pelkällä lääkkeelläkin, mutta itse koen terapian tärkeäksi lääkkeen ohella.
Jos sos. til. pelko alkaa haitata jokapäiväistä normaalia elämää, niin sitten ovat SSRI-lääkkeet terapia todellakin paikallaan. Lääkkeet ja terapia kulkevat käsikädessä, kummankaan tehoa ei saa aliarvioida ennen kuin on itse ne testannut. Itse suhtauduin lääkkeen käytön aloittamiseen erittäin negatiivisesti, sillä joka suunnasta oli peloteltu (mm. täällä keskustelupalstoilla) lääkkeen sivuvaikutuksista jne. Onneksi aloitin sen käytön, elämä on paljon helpompaa nyt, mitä ennen lääkettä/terapiaa oli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
R.I.P Marko lämsä
Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi614230Vappu terveiset kaivatullesi
otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡1521794Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut
Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html141503Puskaradio huutaa
Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !351248Miksi aina vain seksiä?
Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau1671046- 56904
- 76895
Hei rakas A,
olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en54811Martinalta vakava ulostulo
Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.162809- 39781