osteoporoosi dignoosini oli (rajamailla)
onko tietoa hampaista?hampaathan on luustoa!
itselläni lohkeilee nimittäin hampaat mukavaan tahtiin.olenkos ainut?
osteoporoosi/hammasluusto???
3
2195
Vastaukset
- täällä
Mulla ollut aina huono hammasluusto, reikiä tullut helpolla. Ja osteoporoosi-diagnoosi myös rajamailla vaikken vielä ole edes vaihdevuosissa.
- rajamailla!
niin mikäs se tässä rajamailla:)mitähän se sitten oikeasti tarkoittaa?
kun ei kukaan neuvojakaan anna kuitenkaan.hampaat kyllä tosiaan lohkeilee ja rajamailla tulee varmasti kiikuteltuakin kun cortisoni lääkitys aina jatkuu kuitenkin. - eräsmeistä
rajamailla! kirjoitti:
niin mikäs se tässä rajamailla:)mitähän se sitten oikeasti tarkoittaa?
kun ei kukaan neuvojakaan anna kuitenkaan.hampaat kyllä tosiaan lohkeilee ja rajamailla tulee varmasti kiikuteltuakin kun cortisoni lääkitys aina jatkuu kuitenkin.Monet syömishäiriöt aiheuttavat sekä hampaiden lohkeilua että osteoporoosia.
Itselläni on anoreksia, hampaissa eroosiota, joka aiheuttaa lohkeilua, vaikka luonnostaan on hyvät hampaat.
Ja tänä vuonna, alle nelikymppisenä, löytyi osteoporoosi, kiitos alipainoisuuden ja runsaan urheilun aiheuttaman hormonivajauksen.
Että siinä mielessä ainakin kulkevat käsi kädessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2902757- 2011054
- 68941
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti156885- 63750
- 56720
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?19632- 56597
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?55542- 55525