Laitoimme kesällä vaimoni kanssa uuden Classic-peltikaton ja tänään aamukahvia juodessani huomasin, että räystäältä tippuu vettä. Vesi tulee jostain räystäslautojen välistä varmaankin aluskatetta pitkin. Eilen satoi kylläkin todella rajusti ja aamulla oli kova sumu päällä. Voisiko kyseessä olla vuotava harjapelti??
Apua tarvitaan
ja heti
122123
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Classic ei ole idioottivarma..
Vihdoinkin näitä rupeaa tulemaan.Jo toinen ilmoitus huonosta Classicista. AH HAH HAAAAA!!!! Missäs hra.C-MIES nyt on kommenttiensa kanssa????? AH HAH HAAAAAA!!!!! Jos jo nyt kondensoi noin paljon niin varaudu vaihtamaan mädät räystääsi ensi kesänä. Anteeksi vahingon iloni. AH HAH HAAAA!!!!!!!!!!!
Mietipä uudestaan, miten "edistät" konesaumakattobisnestäsi (ja muiden myös) tuollaisella käytökselläsi. Ensin naureskelet sille, kuinka löytyy tyhmiä maksajia täyttämään mukavasti kukaaroasi, sitten keskityt parjaamaan kilpailevia tuotteita. Mietipä uudestaan. Asiakkaiden ja kilpailijoiden herjaamisella et edistä bisnestäsi etkä vakuuta asiallasi.
Joko alkaa olla noin epätoivoista.
Tämäkö oli hra.C-MIEHEN vastaus huolestuneelle ihmiselle? Kerro nyt ihmeessä jotain muutakin, ennen kuin tarvitsee ruvata tilaamaan kanoottia, että pysyy pinnalla. Hehheh
Ei se vuoto tule harjapellistä vaan se on vähäistä kondessio vettä, joka tulee aluskatetta pitkin alas. Ei mitään vaarallista
satanut niin kylmänä, varsinkin sumuisena aamuna peltikaton räystäältä tippuu aina vettä.
Pelti on vielä yön jäljiltä kylmä, mutta ilman lämpötila nousee nopeasti yli pellinpinnan kastepisteen ja pelti kun ei ime yhtään vettä se valuu alas.
Tiilikatossa isomman massan vuoksi ilmiö on vielä selvempi, mutta koska tiili vähän huokoisena imee tuon vähäisen vesimäärän sitä ei sillälailla huomaa.
Myöskään konesaumatussa peltikatossa ei tätä ongelmaa ilmene, sillä ongelma on ratkaistu tiheällä aluslaudoituksella, joka imee vähäiset kondessiovedet. Classic katoissa on turhan suuri väli jätetty lautojen väliin, mistä johtuu tuo ilmiö. Classic katoissa ongelmia syntyy myös liiallisesta lumikuormasta katolla, joka aiheuttaa taas jälkiä harvasta aluslaudoituksesta peltiin. Ongelma sinällään ei ole kuin kosmeettinen.
meillä konesaumattu katto ja yhtälailla tippuu.
Näet se vesi tiivistyy myös sen pellin yläpinnallekin josta ei aluskate pahemmin imsekele.
Aluslauta imeskelee ystäväiseni, eikä aluskate.
sen sen veden imee siitä pellin päältä.
Kuule, mene nukkumaan siihen aikaan kun muutkin luokkalaisesi.
Anteeksi en ymmärtänyt erittäin korketasoista huumoriasi ensin. Menenkin nukkumaan tästä lähtien ajoissa.