rotupapereista

Olen ostamassa kääpiöluppaa eläinkaupasta ja varannut yhden iki-ihanan pupusen. Mietin vaan sitä että miksi sillä ei ole papereita jos se kerran on rotukani? Vai eikö kaikilla sitten ole, onko siinä jotain vikaa? Jotenkin aloittelijana luulin, että kaikilla rotukaneilla on? Saako ne paperit itse hommattua? Voiko paperitonta viedä näyttelyyn rotupuolelle? Entäs paperittoman jälkeläiset, ovatko ne rotukaneja?
8422
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Eläinkaupasta ei saa koskaa papereita ainoastaan kasvattajalat!Paperitomman kanin voi viedä ainoastaan petluokkaan!Muuta en tiedä/osaa sanoa!

Äänestä

Kanin, joka on ostettu eläinkaupasta voi rekkisteröidä vielä jälkeenpäinkin. Meneppä katsomaan : http://www.kaniyhdistys.com/ sieltä voi löytyä apua :D

Äänestä
  • Jos sillä eläinkaupan kanilla ei ole papereita niin sitä ei kyllä voi jälkeenpäin rekisteröidä yhtään mitenkään! Rekisteröintiin vaaditaan tietyt polveutumispisteet rekisteripapereista nyt puhumattakaan ja niitä tuolla kanilla tuskin edes on.
    Ja suvussahan voi olla ihan mitä tahansa joten en sitä ihan rotupuhtaaksikaan menisi suoraltakädeltä sanomaan. Jos näyttelykanin tahtoo niin mars kasvattajan puheille.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Jos sillä eläinkaupan kanilla ei ole papereita niin sitä ei kyllä voi jälkeenpäin rekisteröidä yhtään mitenkään! Rekisteröintiin vaaditaan tietyt polveutumispisteet rekisteripapereista nyt puhumattakaan ja niitä tuolla kanilla tuskin edes on.
    Ja suvussahan voi olla ihan mitä tahansa joten en sitä ihan rotupuhtaaksikaan menisi suoraltakädeltä sanomaan. Jos näyttelykanin tahtoo niin mars kasvattajan puheille.

    mä ostin eläin kaupasta pupun hermeliinin poijan ja silla tuli sukupaperit

    Äänestä

Yleensä eläinkauppa kaneilla ei ole sukutaulua, mutta onhan poikkeuksiakin, esim. jotkut kasvattajat vievät tutulle eläinkauppiaalle kaneja papereiden kera.

Kaikilla ei ole. Syynä voi olla se, että se poikanen on kahden eläinkaupasta ostetun kanin poikanen tai kanille ei ole vain jaksettu sukutaulua tehdä, vaikka vanhemmilla olisikin sukutaulut.

Ei saa hommattua, ellet tiedä kanin kasvattajaa.

Minkä tahansa kanin voi viedä ulkomoutoluokkaan, vaikkei sillä papereita olisikaan, vain vk-tatuointi. Mutta turha on pisteita esim. risteytyksen kanssa odottaa. Ja jos kanilla ei ole papereita, vaikka se kuinka näyttäisi rotupuhtaalta kääpiölupalta, se luokitellaan silti risteytykseksi, koska sen suvusta ei ole mitään tietoa.

Eivät ole, jos vanhempien suvusta ei ole tietoa.

Eli jos näyttelykanin haluaa, niin kasvattajalta se kannattaa hankkia. Tietenkin eläinkaupoissa on välillä sukutaulun kanssa myytäviä rotukaneja, mutta ne eivät välttämättä ole mitään hyviä näyttelykaneja. Esim. liian pitkät tai liian lyhyet korvat, liian suuri tai pieni kokoinen, värivirheellinen ym. Ja aloittelia ei noita kohtia välttämäti huomaa.
Mutta tietenkin voi myös löytää sellaisen, joka näyttelyistä voi ok pisteet saada (mutte ei siis mitään 95p luokkaa).

Äänestä

Eläin jolla ei ole papereita, on sekarotuinen. Eläin on luultavasti peräisin jostakin, josta ei voi olla varma onko kani oikeasti puhdasrotuinen tai edes terve. Sen takia paperittomalla on typerä teettää pentuja, koska sukurasitteita ei tiedetä. Saattaa tulla ikäviä ylläreitä, ja tällainen toiminta osaltaan taas tukee turhien ja riskialttiiden pentujen teettämistä, josta mielestäni olisi kokonaan päästävä eroon. Pentujen teettäminen tulisi olla valvottua ja vain ammattilaisten kasvattajien toimesta. Eläinkaupoista tulisi eläinmyynti lopettaa kokonaan.

Jos haluat rotukanin, osta kasvattajalta. Jos haluat pääsiäisylläripupun, osta eläinkaupasta. Mutta varaudu riskeihin.

Äänestä

semmoiset joilla ei ole papereita niin tietääkseni voi osallistua näyttelyihin sun muihin.

Äänestä

Ole viisas, älä osta eläinkaupasta. näiden yritysten toimintaa en soisi kenenkään tukevan, ihan eläinten parhaaksi.
Kasvattajalta saat terveen, puhdasrotuisen kanin, papereineen!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietämätön typy kirjoitti:

Olen ostamassa kääpiöluppaa eläinkaupasta ja varannut yhden iki-ihanan pupusen. Mietin vaan sitä että miksi sillä ei ole papereita jos se kerran on rotukani? Vai eikö kaikilla sitten ole, onko siinä jotain vikaa? Jotenkin aloittelijana luulin, että kaikilla rotukaneilla on? Saako ne paperit itse hommattua? Voiko paperitonta viedä näyttelyyn rotupuolelle? Entäs paperittoman jälkeläiset, ovatko ne rotukaneja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu