Haluan koneeseeni tallentavan dvd aseman ja lisää kiintolevytilaa. Tällä hetkellä minulla on 2 kpl 10 gt kiintolevyjä, cd-rw asema ja Intel Celeron 1300 MHz suoritin. Mitä muuta koneesta tarvitsee tietää ennen päivitystä, mistä tiedot löytyy? Onko kiintolevyn / dvd-rw aseman asentaminen vaikeaa? Asennetaanko niitä liikkeissä oston yhteydessä, paljonko se maksaa? Kannattaako hankkia ulkoinen asema? Entä mihin hintaan saisi uudeen peruskoneen? Saako käytettyjä koneita jostain, jos saa niin mihin hintaan..?
päivitys vai uusi kone
la la laa
3241
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei ole vaikeaa, ehkä auttaisi jos hakisit kirjastosta jonkin Tietotekniikan peruskirjan.
Sit vaan koneesta koppa auki ja tutkimaan, esim 120giganen kovo löytyy jo edullisesti (http://www.makupalat.fi/teknika6.htm ) (http://www.mbnet.fi/hintaseuranta/)
Noista löytyy ostopaikkoja, DVD-asema kun katsot miten nykyinen romppuasemasi on asennettu, laitat DVD-pyörittemen samallatavalla... ehken kannattais samalla muistia katsoa lisää. http://www.lavalys.com/products/download.php?pid=5〈=en
Suosittelen tuota Everest ohjelmaa, kertoo koneestasi paljon lisää
Todennäköisesti noilla komponenteilla emolevykään ei ole mitään uusinta huippua, eikä välttämättä edes tue "kunnon" kovalevyjä ilman bios-päivitystä ja sen semmoista. Uusi kohtuukone about 500€, hyvä 1000€, käytettyinä molemmat pari-kolmesataa egeä halvempia.
Uusien komponenttien asentaminen ei ole vaikeaa, mutta staattiselta sähköltä on syytä suojautua ja välttää turhaa voimankäyttöä.
mitään päivitystä tarvii....
käännät vaan emolevyn toisinpäin ja taas menee monta vuotta...
uudet ruuvinreijät voit porakoneella joutua tekemaan,mutta ei haittaa...
kovalevytilaa saat lisää kun laitat sen uuniin 250c´ puoltuntia...
(metallin laajentuminen nääs...)