Eli asensin autoon lisämittarin ja sähköt otin hansikaslokeron valosta ja maan sopivasta paikkaa.
Yleismittari näytti 12.3v ja valo tulee mittariin, kun vääntää ajovalot päälle, mutta mittarin kotelo on kuuma muutaman minuutin päästä, lampun aiheuttamasta lämöstä.
Hanskalokeron valo tulee 5 amp. sulakkeen kautta.
Eli teinkö jotain väärin, vai onko lämpeneminen normaalia?
Esim hanskalokeron valo on aivan viileä.
Yleismittari näytti 12.3v ja valo tulee mittariin, kun vääntää ajovalot päälle, mutta mittarin kotelo on kuuma muutaman minuutin päästä, lampun aiheuttamasta lämöstä.
Hanskalokeron valo tulee 5 amp. sulakkeen kautta.
Eli teinkö jotain väärin, vai onko lämpeneminen normaalia?
Esim hanskalokeron valo on aivan viileä.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mistä hankittu mittari ja millainen ? Itse olen joskus huomannut noissa ns. halpamittareissa samaa, syynä lähinnä "ylimitoitettu" polttimo eli se polttimo on turhan tehokas ja kotelo ei jäähdy kunnolla. Oletko katsonut pimeässä miltä se näyttää, onko valo sopiva vai liiankin kirkas ?
Jos valo on turhankin kirkas kannattaa kysellä pienitehoisempaa polttimoa tuohon, loppuu kuumeneminen ja yöllä mukavampi kun valo ei ole liian kirkas. Toinen vaihtoehto on asennella tuon valon tilalle kirkas led etuvastuksen kanssa, nykyisin löytyy todella kirkkaita ledejä eikä maksa montaa senttiä vastuksineen. Vähän näpertelyä mutta jos mittarin asennus onnistuu niin varmasti tuo ledin asennuskin onnistuu, ei kuumene ja värivalikoimaakin löytyy :)
Ja lämpeneehän se vain kun valo on päällä ? Eli ettei asennuksessa ole muuten vikaa, esim. amppeerimittari saattaa lämmetä aika reilusti jos johtoliittimissä on huono kontakti....
Ja jos oikein muistan, mittarissa taisi olla 2 lamppua vasen ja oikea puoli.
Itse mittari näyttää yli- ja alipainetta, eli siinä ei tarvita sähköä muussa kuin valossa.
Eli jos asennus oli oikein, pitää sitten mennä poistamaan se toinen lamppu ja katsoa viileneekö yhtään vai pimeneekö täysin.
Niin 9v paristolla kun oli pöydällä kokeilussa ei lämmmennyt yhtään kotelo.
kirkkaat ledit tilalle - sopivilla etuvastuksilla tietty.
Lampun eteen vastus, että se saa ainoastaan 9 volttia!
sen lampun jatkeena?
:)
Laita se vastus kotelon ulkopuolelle. Muuten sen häviöteho lämmittää koteloa, eikä lämpötila muutu mihinkään.
että vastus ulkopuolelle, mutta jos teet muutamalla myötäsukaan sarjaan kytketyllä diodilla niin ei ole tappelemista häviötehojen kanssa - yksi diodi pudottaa 0.5V ja sitä rataa .. voit sijoittaa ne smaan koteloonkin jos mahtuvat ..
Eikö näitä ledejä saa erivärisiä, jotka sopivat suoraan vanhan polttimon tilalle.
Mutta ajattelin lisäksi vielä siististi yrittää porata mittarin ilmareikää suuremmaksi, jos se auttaisi.
http://www.google.fi/search?hl=fi&q=terminen vastus&btnG=Google-haku&meta=
Kyllä siinä diodissa syntyy samalla tavoin lämmittävä tehohäviö kuten vastuksessakin, eli P = I x diodin yli jäävä jännite.