minulla on nikon d70. osatteko kertoa löytyykö netistä ilmaista ohjelmaa, jolla saan nef -kuvat käyttöön. koneella on photoshop 7 ja sillähän ei tuota muotoa saa avattua.
Entä osaatteko kertoa kokemuksesta nef kuvan hyödyn verrattuna parhainpaan jpeg muotoon. Tiedän, että kuvankäsittely mahdollisuus monipuolistuu, mutta tuoko se lisää tarkkuutta kuvaa suurrennettaessa?
Ajattelin esim.kokoa 50x70cm. Auttaako nef muoto siis kuvan laatuu sitä suurennettaessa, vai ajaako paras jpeg muoto saman asian.??
vastauksista kiitollinen
Entä osaatteko kertoa kokemuksesta nef kuvan hyödyn verrattuna parhainpaan jpeg muotoon. Tiedän, että kuvankäsittely mahdollisuus monipuolistuu, mutta tuoko se lisää tarkkuutta kuvaa suurrennettaessa?
Ajattelin esim.kokoa 50x70cm. Auttaako nef muoto siis kuvan laatuu sitä suurennettaessa, vai ajaako paras jpeg muoto saman asian.??
vastauksista kiitollinen
Vastaukset 8
Vanhimmat
kokeilepa tuota, en osaa sanoa avaako juuri tuon mallin rawia, mutta kokeilemisen arvoinen. Nikonin Capture on tietysti oiva vaihtoehto, mutta maksullinen.
saada siihen Raw-kuvia tukevan"päivityksen", ainakin omaan cs-versiooni sain sieltä toimivan Raw-tuen.
Saa ladata ihan ilmaiseksi.Rekisteröitymistä en nyt muista, mutta taisi olla ettei tarvinnut.
..kysyjän 7.0 versioon ei saa RAW härdelleitä, pitää olla CS.
Moi
Lataa Nikon:n sivuilta Nikon View ohjelma. On ilmainen ja sillä voit kääntää Neffit jpg tai tif -muotoon. Varsinaisella Nikon Editorilla ei voi tehdä moniajoa, eli kuva kerrallaan. Tee tiffi ja loppu fotarilla. Ohjelma on hyvä.
Ohjelman thumbnail -näkymässä voit valita useampia kuvia ja oikealla hiirenpainikkeella valitset sitten vie.... Tällä voit samanaikaisesti muuntaa vaikka koko kansion, mutta et voi tehdä kuviin korjailuja. Mutta tee ne sitten fotarilla.
http://support.nikontech.com/cgi-bin/nikonusa.cfg/php/enduser/std_alp.php?p_prods=42%2C44&p_pv=2.44&p_cats=185&p_cv=1.185
Ota myös päivitys paketti
Toinen ohjelma on tuo tässäkin ketjussa manittu RawShooter essentials (RSE). Se on ilmainen ja nopea muutaja. Helppokäyttöinenkin.
http://www.pixmantec.com/products/rawshooter_essentials.html
Kyllä. Kuvaa ehdottomasti NEF -formaatissa. Kuvissa on 80% enemmän informaatiota, kuin jpg:ssä. Tallennat sen sitten vaikka tif:ksi, jota muokkaat fotarilla. Sen voi sitten viedä jpg -kuvaksi tarvittaessa. NEF kuva muutettuna jpg -formaattiin on kooltaan 5-7 Mt parhaalla laadulla.
http://www.digitalkb.com/nikon/d70/nikon_d70_articles/raw_v_jpg/
kiitos vinkeistä, aion kokeilla niitä. 5-6MB kuulostaa hyvälle, D70:llä paras jpeg on jotain 2-3MB, kai..
Gimp esimerkiksi on ilmainen kuvankäsittelyohjelma (ihan ookoo, olen jonkin verran käyttänyt. Joskin hieman hankalampi käyttöisempi kuin photoshop, mutta kun osaa photoshoppia käyttää niin helpottaa myös tuon käyttämistä.)
Ja dcraw siihen plug-iniksi
Sori, tuli edelliseen viestiin väärä plug-in. DCRaw:ta en oo kertaakaan kokeillu, mutta olen jonkun nähnyt joskus kehuvan sitä.
Itse olen kokeillut UFRaw:ta (http://ufraw.sourceforge.net/Install.html ) joskus ja vaikutti ihan asialliselta. Harmi vain että d50:sen valkotasapaino on salattu (tai jotain sinnepäin), jotenka siihen ei käy muu kuin Nikonin oma softa.
http://www.bibblelabs.com/
katsoppas tuoltakin, on hyvä