On menossa Ruotsi-Suomi maaottelu on meneillään.
Ennnen niin sykähdyttävä tapahtuma on latistunut mitäänsanomattomaksi, on samaa kumpi voittaa.
Naisten puolella voittaa tänä vuonna Kampi, sensijaan miesten puolella todennäköisesti Kumpi.
Kumpi vai Kampiko?
9
506
Vastaukset
- saara.dma
Osaatkos jo sanoa, että kumpi voittaa?
- Maalaismies*
Katsohan veliseni, silloin 25 vuotta sitten kun Ruotsi-Suomi maaottelu tuntui joltakin - niin, siitä on neljännesvuosisata, tätä tapahtumaa odotettiin vesi kielellä kun muita ei ollut. Nyt on kisa kisan jälkeen peräkkäin ja päällekäin ja meille itsellemmekin on tapahtunut jotakin: mikään ei tunnu paljon miltään!
Paitsi ehkä rauhallinen hetki jossakin tapahtumilta syrjässä.- pullaulla
siis Suomi --(varmistin kun asun ruotsissa )!
Olen ollut tääläTukholmassa katsomassa Suomi -Ruotsi yleisurheilukilpailua --tyttären pojan kanssa ,hän oli silloin kai 12v . Täälä hän on syntynytkin ,mutta ei yhtään hurrannut Ruotsalaisille . Minä yhdelle Ruotsalaiselle
taputin ja hän sanoi heti että mummu sehän oli Ruotsalainen.Ja nyt täälä syntyneet lasten lapset ovat hyvän suomen ja ruotsinkielen taitajia ,mitä nyt Englanti vielä lisänä. Pojan tytär osaa Ruotsin ,Espanjan ,ja ymmärtää Suomea,mutta ei suostu puhumaan sitä.Englantiahan kaikki nykynuoret osaa. - my.mm.eli
on helppo yhtyä. Kisoja liikaa, väsähtää jo katseluun näin loppukesällä. Onhan niitä ollut: Kotimaisia, Golden Legue, ja EM, MM tai Olympiakisat (siis viim. mainitut vuoroin, tietenkin - ja onneksi). Liika on liikaa, tässäkin asiassa.
Ja sitten vielä jos ei pärjätä, edes Ruotsille! Hyvä nyt, että edes miehet voittivat.
Ja Kallio ajoi toiseksi MotoGP:ssä, mutta maailmanmestaruus mahdollisuus jo karannut. Valitettavasti. - Maalaismies*
my.mm.eli kirjoitti:
on helppo yhtyä. Kisoja liikaa, väsähtää jo katseluun näin loppukesällä. Onhan niitä ollut: Kotimaisia, Golden Legue, ja EM, MM tai Olympiakisat (siis viim. mainitut vuoroin, tietenkin - ja onneksi). Liika on liikaa, tässäkin asiassa.
Ja sitten vielä jos ei pärjätä, edes Ruotsille! Hyvä nyt, että edes miehet voittivat.
Ja Kallio ajoi toiseksi MotoGP:ssä, mutta maailmanmestaruus mahdollisuus jo karannut. Valitettavasti.Kilpaurheilusta on kadonnut ilo (jos sitä on koskaan ollutkaan). Carolina Klüft on sanonut aikaisemmissa haastatteluissaan, että hän urheilee niin kauan, kun se on hauskaa. Raadannan puolelle se on hänelläkin mennyt, kuten S-R ottelussa nähtiin.
Ilo on hävinnyt myös Pitkämäen heitoista. Keihäsmiehenkään käsi ei ole luotu tolkuttomaan repimiseen. Kilpaurheilun houkuttimena on raha, yhä suurempi raha. Urheilu siinä merkityksessä kuin me (vanha kansa)olemme sen tottuneet käsittämään, on menettänyt merkityksensä. Myös meiltä, urheiluyleisöltä on kadonnut ilo.
- sarkikala
Eli Suomi voitti miesten ottelun, mutta voi voi sentään, naiset, pojat ja tytöt hävisivät. Joten jälkikasvukaan ei pärjää Ruotsille. Se on ikävä se. Ikävä oli myös, suomalaisenkin näkökohdasta, että Carolina K. loukkaantui naisten 100 m:n aitajuoksussa ja kannettiin paareilla pois kentältä. Hän kuitenkin vilkutti, joten kai hän siitä selviää ennen ensi kesän EM-kilpailuja samalla stadionilla. Hän osallistui kolmeen eri lajiin ja se on kyllä kova pala huippu-urheilijallekin.
- Trina
ihme, että Suomen naiset, tytöt ja pojat hävisi-
vät. Hehän ovat paljon pienempiä ja hennompia
kuin ruotsalaiset. Jopa kuulantyöntäjät Suomesta
olivat laihempia vai muistanko väärin?
Ne entiset mm:t latistivat uskon urheilun rehellisyyteen.
Myllyläkin, oikein Ruotsin lehdistön lempilapsi siihen asti...
Nykyäänkin poisjäännit arvokisoista herättävät epäilyksen.Kyllä nämä Lahden päättäjät on ihan pimpoja...mrrr nyt ne sai veteraanien mm-kisat v2009 lahteen.Sieltä on tulossa tuhansia urheilijoita.mihkähän niitä taas majoitetaan. ja mitä se meille lahtelaisille maksaa.Voi helkkari sentään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1745024Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813626SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt402628SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402278Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä992198Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?292077Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan722071Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja882023Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet211536Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään1131453
