En tiedä onko kategoria oikea, mutta yritetään...
Miehelläni on edellisestä liitostaan 2 lasta, ja nyt alkaa jo mieltäni askarruttaa ensi keväälle ja kesälle ajoittuvat juhlat: esikoinen päässee ylioppilaaksi ja kuopus ripille.
Minulla (ja miehelläni tottakai myös) on lapsiin todella hyvät välit ja he viettävät vieläkin joka toisen viikonlopun luonamme. Lasten äiti ei sen sijaan ole puheväleissä lasten isän kanssa.
Mitä siis tehdä kun juhla-aika koittaa? Lasten kanssa tästä ei vielä ole puhuttu. Juhliin kai lähtetään ajallaan kutsukortit, mutta aavistelen, että kun voimakastahtoinen äiti taustalla vaikuttaa, niin sitä kutsua ei meille tule, ei siis edes miehelleni. Mutta tuleeko mieheni osallistua juhliin yksin vai kanssani? Teenkö väärin olemalla tilanteissa hänen rinnallaan vai jättäydynkö pois ja onnittelen lapsia sitten toisena ajankohtana? En halua mitään kriisitilannetta juhlapäivänä aiheuttaa, toisaalta haluaisin, että osallistuisimme näihin juhliin niin kuin muihinkin juhliin, eli yhdessä.
Mennäkö juhliin vai ei?
3
413
Vastaukset
- ehdoilla!
...asian päättävät siis lapset-aikuiset saavat olla asiasta mitä mieltä hyvänsä. Kyseessä eivät ole enää mitkään juniorit (rippi-ikäinenkin on jo iso!), joten ennenkaikkea kyseessä on heidän omat juhlat! Päätös vieraista jää heille.
Mitään sydänystäviä (kavereitakaan) teistä aikuisista ei tarvitse pakolla ikinä tulla, mutta aikuiseen käytökseen kuuluu se, että pystyy olemaan toista kohtaan korrekti ja ystävällinen.
Antakaa lasten nauttia juhlapäivistään- kiristelkää hampaita vaikka nurkan takana:-) - yhdessä!
...mikäli lapset teidät paikalle haluavat.
Ei stressiä. - Tavoista nyt tietoinen
Kiitos vastauksistanne! Taidan tehdä näin, toivottavasti ketään loukkaamatta. Oikeassa olette, nehän on lasten juhlapäiviä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1114997Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493292Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle853039Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku281862- 811777
Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411530450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1181427Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1161116- 161089
Miehen taloudellinen tilanne ja
halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah431047