Tupakan kasvatus itse!

Tuli vaan mieleen sellanen homma että onko kukaan koittanut kasvattaa tupakkaa kotona ja mistä sais siemeniä. Olis vaan kiva koittaa miltä maistuis lisäaineeton itsekasvatettu luomutupakka.
5775
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kuinka ennen-vanhaan kasvatettiin kessua.

Äänestä

kaupasta saa tupakka kasvia. ongelmana on että tupakka pitäisi fermentoida kaikista myrkyistä ja ylimääräisestä nikotiinista joten sitä ei voi suoraan polttaa.

Jos haluat tappaa itsesi niin voit polttaa suoraan. Fermentoimattomassa tupakassa on noin 60 kertaa enemmän nikotiinia kuin kaupan tuotteissa.

Äänestä
  • myrkkyjen poistamisen kanssa? Eikö sillä vain tehdä tupakasta armomikasta.

    Äänestä

  • fermentoinilla... kirjoitti:

    myrkkyjen poistamisen kanssa? Eikö sillä vain tehdä tupakasta armomikasta.

    nikotiini on ainakin vesi liukoinen, elikkä vois kuvitella että kun lehdet heittää vesi ämpäriin ja antaa olla sielä muutama päivä ja vaihtaa vettä muutamina päivinä, niin se liukenee pois vähä.

    Äänestä

Itse kasvatin joskus tupakkia. Siemenet tilasin isoäidin kasvit ky firmalta netin kautta, vaihtoehtoina sielä oli lajikkeina "palturi tupakka" ja "virginia" itse tilasin virginiaa mutta ne perkeleet lähetti mulle palturia joka on piipputupakkaa ja en yhtään pitänyt sen kasvatamisesta. Tupakka on todella pakkasen arkaa joten kannattaa ostaa harsoa kesä halloja varten ja siemenet pitää laittaa ajoissaaa ruukkuun itämään ja siirtaa sitten ne maahan kun ovat kasvaneet tarpeeksi ja kelit ovat jo lämpimämpiä :D kokemus tekee mestariksi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


... kirjoitti:

Tuli vaan mieleen sellanen homma että onko kukaan koittanut kasvattaa tupakkaa kotona ja mistä sais siemeniä. Olis vaan kiva koittaa miltä maistuis lisäaineeton itsekasvatettu luomutupakka.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu